Συμπληρώματα Μπορώ να χρησιμοποιήσω breedmax μαζί με fertivit;

Δεν ξερω. Για καλυτερο αποτέλεσμα; 😛καπου το έχω ακούσει, μονο ενα απο τα 2 τοτε!
 
Δεν ξερω. Για καλυτερο αποτέλεσμα; 😛καπου το έχω ακούσει, μονο ενα απο τα 2 τοτε!
Θα ήθελα πριν ξεκινήσω να γράψω να ρωτήσω κάτι; Ασφαλώς η ερώτηση είναι ρητορική αλλά αφορά όλους μας όχι μόνο εσένα ή εμένα...
Πιστεύεις πως είναι άμεσα απαραίτητα τώρα ή απλά για να είσαι σίγουρος και να αισθανθείς ο,τι καλύπτεις τα πτηνά σου;
Ξαναγράφω πάλι... δεν ρωτώ εσένα μόνο, αλλά όλους μας...
Πολλές φορές στην προσπάθεια να αισθανθούμε καλύτερα, πιο σίγουροι και πιο ασφαλής σε σχέση με την υγεία των πτηνών μας υπερβάλουμε. Έτσι τους χορηγούμε φάρμακα, σκευάσματα και βιταμίνες που στην πραγματικότητα δεν είναι απαραίτητα δεν τα χρειάζονται.
Και αν αυτά τα σκευάσματα πήγαιναν απλώς χαμένα δεν θα πείραζε κανέναν μας, με εξαίρεση ίσως τις τσέπες μας.
Όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική και οι επιδράσεις των υπερβολών μας στα πτηνά είναι μεγάλες... εξαιρετικά μεγάλες και μη μετρήσιμες.
Για παράδειγμα η χορήγηση ας πούμε ασβεστίου, μας κάνει να αισθανόμαστε πως καλύπτουμε τα πτηνά μας κατά τη διάρκεια της ωοτοκίας τους. Αν όμως υπάρξει υπερβολή στη χορήγηση, βάζουμε σε διαδικασία αδράνειας τον οργανισμό του πτηνού, που αφού βρίσκει την ουσία αυτή έτοιμη μειώνει ή στη χειρότερη ελαχιστοποιεί την παραγωγή της. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με τις αντιβιώσεις που εξασθενίζουν το ανοσοποιητικό σύστημα των πτηνών.
Γνώμη μου είναι πως η καλή και ισορροπημένη διατροφή καλύπτει όλες τις ανάγκες τους. Επικουρικά και σε ιδιαίτερες σε ανάγκες εποχές μπορούμε να συμπληρώνουμε αυτή τη διατροφή με κάποιες βιταμίνες... αλλά ασφαλώς όχι συνέχεια.
 
Προσωπικα τα χορηγω για να ειμαι σίγουρος οτι θα βγαλουν εις πέρας την διαδικασία της αναπαραγωγής. Και να φτασουν 2-3 γεννες χωρις προβληματα..φυσικα και χορηγω αυγα αυγοτεοφες λαχανικα κτλπ
 
Προσωπικα τα χορηγω για να ειμαι σίγουρος οτι θα βγαλουν εις πέρας την διαδικασία της αναπαραγωγής. Και να φτασουν 2-3 γεννες χωρις προβληματα..φυσικα και χορηγω αυγα αυγοτεοφες λαχανικα κτλπ
Κανείς δε θα σε κατηγορήσει γι αυτό, αλλά αν θες κάνε μια δοκιμή... σε κάποιο από τα ζευγάρια σου να χορηγήσεις τα μισά ακριβώς σκευάσματα. Θα δεις πως δεν θα υπάρχει καμιά διαφορά από τ' άλλα και από υγεία μακροπρόθεσμα θα "στέκονται" καλύτερα.
 
κοιταξε Γιαννη breedmax θα χρησιμοποιισω μονο! Και λιγο ασβεστιο στις θυλικες την πρωτη εβδομαδα(αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται)αλλα απο αυτα που ακουω εδς συνεχεια με την δυστοκια θελω ναι ειμαι επιφυλακτικος.😛
 
παιδια να σας ρωτησω κατι, εχετε δει διαφορα με το breedmax και αν ναι σε τι; Εγω τρια χρονια το χρησιμοποιουσα και δεν ειδα κατι! Τα ιδια πουλια εβγαλα πανω κατω τα ιδια πουλια σχεδον εχασα, καμμια διαφορα! Θα συμφωνησω με τον γιαννη, μην κανετε υπερβολες μονο τα απαραιτητα.
 
κοιταξε Γιαννη breedmax θα χρησιμοποιισω μονο! Και λιγο ασβεστιο στις θυλικες την πρωτη εβδομαδα(αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται)αλλα απο αυτα που ακουω εδς συνεχεια με την δυστοκια θελω ναι ειμαι επιφυλακτικος.😛
Η δυστοκία είναι γεγονός σοβαρό και δεν πρέπει να αγνοείται, απλά λίγο ασβέστιο μετά το δεύτερο αυγό και κυρίως στη δεύτερη γέννα για δυο μέρες δεν πιστεύω πως θα επιβαρύνει κάποια λειτουργία.
Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλ’ εν τω ευ το πολύ.
Ακριβώς έτσι...όπως τα λέει ο @YannisK
παιδια να σας ρωτησω κατι, εχετε δει διαφορα με το breedmax και αν ναι σε τι; Εγω τρια χρονια το χρησιμοποιουσα και δεν ειδα κατι! Τα ιδια πουλια εβγαλα πανω κατω τα ιδια πουλια σχεδον εχασα, καμμια διαφορα! Θα συμφωνησω με τον γιαννη, μην κανετε υπερβολες μονο τα απαραιτητα.
ΚΙ εγώ συμφωνώ μαζί σου... Δεν υπάρχουν ούτε υπερφάρμακα... Ούτε υπερβιταμίνες ούτε υπερσυμπληρώματα.
Όλα είναι στο μέτρο.
 
Όσον αφορά το ασβέστιο εγώ κάνω το εξής: ξυνω κόκκαλο σουπιας στη σπιτική αυγοτροφή που φτιάχνω για τις κανάρες στην προετοιμασία και κατά την ωοτοκία. Επίσης δίνω σε μια μικρή αυγοθήκη και λίγο σουσάμι. Πρόσθετο ασβέστιο δε δίνω τόσο συχνά όταν με αυτές τις φυσικές μεθόδους δεν έχω αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα. :)
 
Όσον αφορά το ασβέστιο εγώ κάνω το εξής: ξυνω κόκκαλο σουπιας στη σπιτική αυγοτροφή που φτιάχνω για τις κανάρες στην προετοιμασία και κατά την ωοτοκία. Επίσης δίνω σε μια μικρή αυγοθήκη και λίγο σουσάμι. Πρόσθετο ασβέστιο δε δίνω τόσο συχνά όταν με αυτές τις φυσικές μεθόδους δεν έχω αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα. :)
Ασφαλώς θα έχεις και αρκετό ήλιο.
 
Η δυστοκία είναι γεγονός σοβαρό και δεν πρέπει να αγνοείται, απλά λίγο ασβέστιο μετά το δεύτερο αυγό και κυρίως στη δεύτερη γέννα για δυο μέρες δεν πιστεύω πως θα επιβαρύνει κάποια λειτουργία.

Ακριβώς έτσι...όπως τα λέει ο @YannisK

ΚΙ εγώ συμφωνώ μαζί σου... Δεν υπάρχουν ούτε υπερφάρμακα... Ούτε υπερβιταμίνες ούτε υπερσυμπληρώματα.
Όλα είναι στο μέτρο.
Στο μόνο που προσπαθώ να είμαι υπερβολικός είναι στους σπόρους. τα υπόλοιπα πιστεύω τα καλύπτει το αυγουλακι
 
Back
Top