Γενικά Μπορώ ν' αλλάξω τις πόρτες σε 90άρα ζευγαρώστρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους!
Εχω (2) 90αρες ζευγαρωστρες (τις γνωστες με τα 3 χωρισματα) και θα ηθελα ν' αλλαξω τις πορτες τις μπροστινες!Δεν μου αρεσουν και μου δημιουργουν φοβο - αγχος οτι οταν θ' ανοιξω την πορτα για να βαλω π.χ την μπανιερα ή την αυγοθηκη θα εχω αποδρασεις και θα μεινω μετα ετσι 😳!Βεβαια οι αλλαγες γινονται σε εσωτερικο χωρο αλλα μετα μεχρι να πιασω τα καναρινακια θα ειμαι ετσι 🤪!Οι πορτες λοιπον, που εχουν οι ζευγαρωστρες ειναι αυτες που ανοιγουν προς τα εξω!Βαζω το χερι μου και υπαρχει μεγαλο κενο!Προσπαθησα με πιο κλειστη πορτα αλλά ή μου πεφτει η μιση αυγοτροφη ή δεν μπαινει η μπανιερα!Και ετσι σκεφτηκα (αν μπορει να γινει) να τις αλλαξω με τις κανονικες (εννοω τις συρομενες)! Και θελω να ρωτησω:
1. Μπορω ν' αλλαξω τις πορτες; και αν ναι ειναι ευκολη η τοποθετηση;
2. Που μπορω να βρω συρομενες πορτες στις ιδιες διαστασεις με τις αρχικες πορτες;
3. Αν δεν μπορει να γινει αλλαγη στις πορτες, μηπως υπαρχει καποια αλλη λυση;

Σας ευχαριστω πολυ!
 
Νομίζω ότι το κάθε κλουβι είναι σχεδιασμένο για συγκεκριμένη πόρτα, οπότε θεωρώ ότι δεν μπορείς να αλλάξεις πόρτα αλλά ούτε κ έχω δει να πουλάνε πόρτες αφού οι διαστάσεις δεν είναι ομολογκαρισμενες
 
Συρομενη πορτα μπαινει (ιδιοκατασκευη),αλλα οι πορτες με το ελατηριο παραμενουν οι πιο ασφαλεις.

Αν το κενο ανοιγμα σου πεφτει μεγαλο μπορεις να βαλεις ψιλη αλυσιδα να πεφτει στο κενο που μενει.
 
@takis1964 Καταλαβα!Οποτε δυστυχως δεν μπορω ν' αλλαξω τις πορτες!

@Tony Forpus Βεβαια ειναι πιο ασφαλεις αλλα δεν τις μπορω, με αγχωνουν!
Ναι ειναι μεγαλο το κενο! Πως ειναι αυτη η ψιλη αλυσιδα; και πως μπορω να την τοποθετησω; δεν υπαρχει φοβος να χτυπησουν τα καναρινακια;

Σας ευχαριστω και τους δυο!
 
Ψηλο αλυσίδακι είναι σαν μακαρόνι ψηλο, φτιάχνει κάτι σαν κουρτίνα όταν βάζεις πολλά μαζί! Βεβαια θέλει αυτοσχεδιασμό
Στο Αττικο παρκο αυτόν τον τρόπο έχουνε στις νυκτεριδες και σε άλλα πτηνά που ζούνε σε μεγάλους κλειστούς χώρους! Βέβαια εκεί οι κουρτινοαλυσιδες είναι κανονικού μεγεθους
 
@Panosfros Οχι δεν εχει χαλαρωσει το ελατηριο απλα οπως ανοιγω την πορτα προς τα εξω για να βαλω το χερι μου μενει ενα κενο, αυτο θελω να καλυψω!

@takis1964 Δεν την ξερω αυτη την αλυσιδα!Δεν την εχω δει και ουτε ξερω να την τοποθετησω!Λες να εχω νυχτεριδες στα κλουβια και οχι καναρινια;😜
Παντως αυτο το κενο με τρομαζει!
 
Είναι ψιλές σαν αυτές που φοράς στο χέρι, τις κόβεις και τις κρεμας σε μια βέργα
Όπως κ να έχει θέλει να πιανει το χέρι σου. Δεν ξέρω δηλαδή αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς. Ο Αντώνης θα ξέρει περισσότερα να σε βοηθήσει
 
Καλημερα Εγώ έβαλα κουνελοσυρμα και "μικρυνα"την είσοδο της πορτας (είναι εύκολο!)εχω φωτογραφίες αλλά είναι μεγάλο αρχείο και δεν μπορώ να το ανεβάσω άμα επιθυμείς στείλει μου ένα e-mail ( ή αν υπάρχει άλλος τρόπος από την διαχείριση της σελιδας)
να σου τις στείλω να δεις
 
Εχω (2) 90αρες ζευγαρωστρες (τις γνωστες με τα 3 χωρισματα) και θα ηθελα ν' αλλαξω τις πορτες τις μπροστινες!Δεν μου αρεσουν και μου δημιουργουν φοβο - αγχος οτι οταν θ' ανοιξω την πορτα για να βαλω π.χ την μπανιερα ή την αυγοθηκη θα εχω αποδρασεις
Μη το κάνεις, θα είναι λάθος. Αφού μπορείς να απομονώσεις τα πουλιά απο το χέρι σου με τα χωρίσματα, τί πρόβλημα έχεις ; Αν πάλι βαριέσαι κάθε φορά να βάζεις ένα χώρισμα, βάλε στις πόρτες που συνήθως χρησιμοποιείς ένα σκληρό νάιλον κομμένο σε λωρίδες κάθετα. Σε στύλ κουρτίνας. Η αλυσίδα κάνει την ίδια δουλειά αλλά εμένα με φοβίζει (περισσότερο για σκαλώματα).
 
@Scoros Καλησπερα!Το ειχα σκεφτει και θα το ειχα κανει αυτο με το κουνελοσυρμα που μπορεις ανετα να το δεσεις στο κλουβι, αλλά και παλι με φοβιζε η ιδεα του τραυματισμου!Γι' αυτο ρωτησα, μηπως αλλαζουν οι πορτες, για να μην εχω προβληματα!Τα καναρινακια στην κανουν απο εκει που δεν το περιμενεις!Στα δικα μου παντως δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη 😜!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

@mgerom Καλησπερα!Δεν ειναι θεμα βαρεμαρας, αλλά καθε φορα με το χωρισμα κανουν σαν παλαβα και δεν θελω να τα τρομαζω τοσο πολυ!
Ναι με την αλυσιδα υπαρχει παλι ο φοβος για σκαλωματα - τραυματισμους οπως και με το κουνελοσυρμα!Ωραια λοιπον, θα καλυψω το κενο με νάυλον! Για την τοποθετηση: να βαλω λιγη κολλα στο σιδερο του κουβιου, να κανω μικρες τρυπες στο νάυλον και να περασω δεματικα για λουλουδια ή υπαρχει αλλος τροπος;
Σας ευχαριστω πολυ 🙂
 
Βαλε μια σακούλα στο χέρι σου φαρδιά που ναχει τρύπα και να περνάει η παλάμη σου, άνοιξε κλουβι βαλε το χέρι μέσα και η σακούλα θα κλείσει τα κενά
της πορτας.
Δεν το έχω κάνει, μια σκέψη μου ήρθε εύκολη, γιατί πας να μπλέξεις μου φαίνεται 😁
 
@Tony Forpus Ενταξει δεν θ' αλλαξω τις πορτες!Για να φανταστεις ποσο κενο μενει...ανοιγω την πορτα, βαζω το χερι μου και ανετα φευγουν 2 καναρινια ταυτοχρονα!Ειναι μεγαλο το κενο!Ναι θα το καλυψω τελικα με νάυλον οπως μου ειπε ο κυριος Μακης!
Σε ευχαριστω πολυ 😁
 
Back
Top