Ασθένειες Μπουκωμενο cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thanos22

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πετράλωνα
καλησπερα σε ολους, αυτες τις μερες παρατηρησα οτι το cockatiel ακουγοταν σαν μπουκωμενο αλλα χτες ειδα οτι το ειχε βουλωμενη μυτη απο την μια πλευρα καθε πρωι ειναι τελειως βουλωμενη και ξεβουλωνει κατα το μεσημερακι αλλα απο την αλλη η τρυπα ειναι σχεδον το 1/2 απο οτι θα ηταν κανονικα λογω των μυξων που εχει. μηπως ξερετε τι πρεπει να κανω για να του φυγουν;
 
Θάνο, που το έχεις το πουλί, μέσα ή έξω;
 
μεσα στο σπιτι Σταυρο. Αλλα φοβαμαι μηπως κρυωνει λογω οτι ανοιγω την μπαλκονοπορτα για να αεριστει το δωματιο (το πουλι εκεινη την ωρα το πηγαινω στο σαλονι και με κλειστες ολες τις πορτες)..
 
Παρουσιάζει κάποια αλλα συμπτώματα; Φούσκωμα του πτερώματος, κακουχία; Ακούγονται ήχοι όταν αναπνέει;
 
φουσκωμα στο πτερομα εχει κατα τις 9-12 αλλα οχι το φουσκωμα του αρρωστου αλλα σαν να βαριεται. Οταν το αγορασα ειχα παρατηρησει οτι ηταν λιγο πιο αδυνατο απο το φυσιολογικο αλλα σε λιγες μερες επανηρθε στα φυσιολογικα του και τωρα εχει αυτα τα συμπτωματα.
 
Εάν δεν ακούγονται ήχοι όταν αναπνέει, βάλτο σε ένα πιο ζεστό μέρος με αρκετό φυσικό φωτισμό και φρόντιζε να κοιμάται αρκετά το βράδυ. Δεν μου φαίνεται κάτι σοβαρο, να το παρατηρείς όμως συχνά και αν προκύψει οτιδήποτε, τα λέμε.
 
σε ευχαριστω πολυ σταυρο θα το βαζω στο σαλονι μαζι μου που εχω την σομπα αναμμενη να ζεστενεται και αυτο μαζι..
 
τα cockatiels είναι πολύ επιρρεπή σε λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού. Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί μπορεί να εξελιχθεί σε χρόνια ιγμορίτιδα και να χάνει βάρος το πουλάκι, γενικά χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, μπορεί να είναι κάτι απλό αλλά μπορεί να εξελιχθεί και άσχημα.
Κανονικά πρέπει να το δει γιατρός, να καθαρίσει αποσυμφορήσει τα ρουθούνια με φυσιολογικό ορό ίσως και με διάλυμα αντιβιοτικού. Επίσης να πάρει υλικό από την μύτη για εργαστηριακή ανάλυση και να χορηγήσει αντιβιοτική αγωγή. Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό πρέπει για να βοηθήσεις το μαλάκωμα και πιθανόν την αποβολή των πηγμένων εκκριμάτων από τα ρουθούνια, να του κάνεις "μπάνιο" με υδρατμούς για κανένα μισάωρο την φορά. Μπορείς να καθαρίσεις εξωτερικά ο ίδιος με φυσιολογικό ορό τα ρουθούνια όμως μην τυχόν βάλεις κάτι στις τρυπούλες μέσα ούτε να σπρώξεις προς τα μέσα το υλικό που υπάρχει.
Όσον αφορά το δωμάτιο, τα cockatiels είναι λίγο κρυουλιάρικα πουλιά. Τουλάχιστον τα δικά μου. Θέλουν ζεστό χώρο αλλά προς παντός όπως όλα θέλουν σταθερή θερμοκρασία, όχι από τα ζεστά στα κρύα και το αντίθετο ούτε μεγάλες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας στο δωμάτιο που βρίσκονται και φυσικά ποτέ σε ρεύματα αέρος. Εγώ μια δυο φορές που τα ένιωσα να έχουν μια κακουχία αναίτια, τους έβαλα πορτατίφ με λάμπα να ζεσταθούν και αμέσως πήραν απάνω τους. Περαστικά και κράτα μας ενήμερους
 
Εαν βλεπεις βλεννα (κοινως μυξα) στα ρουθουνια του καλο θα ηταν να το εβλεπε ενας γιατρος αν ειχες τη δυνατοτητα και πιστευω πως θα σου εδινε αντιβιωτικο.
 
Παρουσιάζει κάποια αλλα συμπτώματα; Φούσκωμα του πτερώματος, κακουχία; Ακούγονται ήχοι όταν αναπνέει;
stavro αν ακουμε καποιο παραξενο ηχο μερα νυχτα τι σημαινει; please apanta mou giati afthn thn stigmh kanei akoma etssii kai den xero ti na kanooo.
 
Μιλάμε για κοκατίλ; Πόσο καιρό το κάνει; Έχει άλλα συμπτώματα;
 
Καλημέρα!
Θάνο το κοκατίλ σου τι κάνει; Πως πάει; αν θέλεις ενημέρωσέ μας.
Λίζα καλώς ήρθες! Επειδή βλέπω ότι είναι η πρώτη σου δημοσίευση και δεν ξέρουμε τι πουλάκια έχεις, εν τω μεταξύ έγραψες και στο ποστ ενός άλλου μέλους, αν έχεις κάποιο πουλάκι και έχεις πρόβλημα, άνοιξε ένα θέμα, δώσε μας κάποια στοιχεία, για το είδος του πτηνού και μια περιγραφή για το πρόβλημα και το ιστορικό του. Δεν μπορώ να σου δώσω λινκ για να δημοσιεύσεις, γιατί δεν ξέρω το είδος του πουλιού που έχεις. Μόλις δούμε την δημοσίευσή σου, θα σου απαντήσει κάποιος όσο συντομότερα γίνεται.
Χρόνια πολλά καλή πρωτοχρονιά σε όλους!
 
stavro αν ακουμε καποιο παραξενο ηχο μερα νυχτα τι σημαινει; please apanta mou giati afthn thn stigmh kanei akoma etssii kai den xero ti na kanooo!

Τι σημαινει παραξενος ηχος; Αν το πουλακι δεν δειχνει καλα γενικοτερα μην περιμενεις ψαξε σημερα για γιατρο.
 
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε. τελικα πηγα την μικρη μου να την κοιταξει μια γνωστη κτηνιατρος που εχω και μου ειπε να μην ανησυχω και οτι ειναι υγειεστατη και μου εδωσε Aviomycine οπου της το χοριγησα για 7 ημερες. αυτο που καταλαβα ειναι οτι η μικρη μου θελει παρεα γιατι οταν πηγα με το κλουβι σκεπασμενο και περασα μπροστα απο 2 αρσενικα cockatiel που ειχε αρχισε να γινεται χαμος και να φωναζουν και τα 3 σαν τρελα.. (κατι που δεν το ειχα ξαναδει)..
 
γεια σου καλή χρονιά! το καλύτερο που το είδε γιατρός το πουλάκι. Αν δεν κάνω λάθος είναι αντιβιοτικό το Aviomycine γιατί σου είπε να το δώσεις αφού το βρήκε μια χαρά;
 
καλημερα.. η γιατρος μου εδωσε το για προοληπτικη χρηση γιατι μου ειπε οτι δεν φαινεται να εχει κατι αλλα την προβληματιζε η βλεννα που ειχε το πουλι και τον θορυβο που εκανε καμια φορα αλλα απο τοτε που τις το εδωσα εχω δει μεγαλη διαφορα και δεν εχω ξανακουσει αυτον τον περιεργο θορυβο...
 
Back
Top