Φροντίδα Μυρμήγκια γύρω από το κλουβί

Εγγραφή
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
182
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ξέρω ότι είστε οι ιδανικοί να μου απαντήσετε όπως και σε κάθε ερώτηση που μου δημιουργείται! Τα πουλιά μου που βρίσκονται στο μπαλκόνι πολλές φορές έχουν μυρμήγκια γύρω από το κλουβί λόγω της τροφής να υποθέσω. κάποιες φορές έχω δει και στο πάτο του κλουβιού μερικά. Τι μπορώ να κάνω. έχω ψεκάσει με νερό-ρίγανη αλλά δεν έχει τέλειο αποτέλεσμα. τι προτείνεται;
 
έχω ψεκάσει με νερό-ρίγανη
Πως το έκανες αυτό; Έφτιαξες αφέψημα δηλαδή και το ψέκασες;
Εγώ παρατηρώ την πορεία του και βάζω ρίγανη ξηρή και δεν προχωράνε όπου υπάρχει. Βέβαια σε εξωτερικό χώρο ίσως την παίρνει ο αέρας.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα θέματα:
https://community.petbirds.gr/threads/Εντομα-στο-κλουβι.28271/
https://community.petbirds.gr/threads/Γη-διατόμων-το-οικολογικό-παρασιτοκτόνο-και-φάρμακο.26519/
https://community.petbirds.gr/threads/Απωθητικο-για-εντομα-στο-κλουβι.24007/
Περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Τι μπορώ να κάνω. έχω ψεκάσει με νερό-ρίγανη αλλά δεν έχει τέλειο αποτέλεσμα. τι προτείνεται;
Υπάρχουν εντομοαπωθητικά και εντομοκτόνα κατάλληλα για κάθε περίπτωση.
Πριν λίγες μέρες σε μια παρόμοια με τη δική σου περίπτωση (μικρή προσβολή) δοκιμάσαμε με τέλεια αποτελέσματα αυτό happygarden.gr/product/p-PUBEX-ANT-BAIT-Etoimochristo-doloma-gia-myrmigkia-720303-html
Είναι μια καλή πιστεύω μέση λύση.

Αν θες κάτι πιο δραστικό... Δοκίμασε αυτό pharmakeio-store.gr/ell/product/Swirr_2MG_Ετοιμόχρηστο_σκεύασμα_σε_μορφή_μικρόκκοκων_για_την_καταπολέμηση_μυρμηγκιών_100gr
 
Για την απεντόμωση χώρων κτλ, χρησιμοποιούμε κάτι που είναι άοσμο και ακίνδυνο μόλις στεγνώσει (πχ icon 2,5 ec, k-Othrine), δηλ γεωργικά φαρμακα που προορίζονται για σπίτια ή αποθήκες και όχι γεωργικά φάρμακα που μυρίζουν. Πάρε μια μικρή συσκευασία (υπολόγισε ότι μια δόση, 1 σακουλάκι των 5γρ. K- Othrine, αρκεί για μισό λίτρο νερό, κόστος το πολύ 2 ευρώ). Αυτό λογικα θα σου περισέψει, είναι για 10 τμ χώρου.
Καθαρίζεις το χώρο, απομακρύνεις τα πουλιά, φοράς γαντια, μάσκα και γυαλιά και ψεκάζεις.
Μόλις στεγνώσει είσαι οκ. Απλά δε ρίχνεις νερό για μερικές μέρες, για να κάνει δουλειά.
Με 2 ή το πολύ 3 εφαρμογές το χρόνο ξενοιάζεις.
 
Aυτό είναι το μόνο σίγουρο γιατί είναι μπελάς για πολλούς από οτι έχω δει
Και μεγάλος μπελάς μάλιστα.
Εκτός από την επίθεση στην τροφή γίνονται σε κάποιες περιπτώσεις και φορείς ασθενειών.
Όταν φτάσουν στα πουλιά, γίνεται μονόδρομος η απομάκρυνσή τους
 
Ελπίζω να καταφέρεις να απαλλαγείς, απλά στην επιλογή της μεθόδου, πάρε υπόψιν σου και το θέμα της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης. Αυτό είναι προστασία και για την οικογένεια και τα πουλάκια σου.
 
βράζω νερό με ρίγανη και κανέλα και αφού το σουρώσω το βάζω σε απλικατέρ και ψεκάζω παντού γύρω. Πιάνει ο τρόπος αλλά δεν παύει να βγαίνουν τα σκασμένα...
Σε εκείνο το μέρος που έχεις τα πουλιά απο κάτω μπορείς να ρίχνεις που και που σκέτη ρίγανη δεν πλησιάζουν καθόλου. Μπορείς να κάνεις το ίδιο με ψηλό αλάτι η σε ένα ψεκαστηρι να βάλεις χυμό λεμονιού και να ψεκαζεις γύρω γυρω ανα μερικές μέρες... Αν και τώρα που χειμωνιαζει σιγα σιγα θα εξαφανιστούν. 🙂
 
Αυτό που θυμήθηκα τώρα με την ευκαιρία της απάντησης της Εύας, πρόσεξε μήπως οι αρμοί στα σοβατεπί έχουν ανοίγματα, γιατί εκεί βολεύονται και φωλιάζουν. Αν ναι, κλείσε τα με σιλικόνη, γιατί εκτός των μυρμηγκιών, μπάζει και νερά και υγρασία από εκεί το σπίτι.
 
Back
Top