Γενικά Μυρωδιά πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrisad

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2010
Μηνύματα
547
Πόλη
Αθήνα
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία για όλα τα μέλη της οικογένειας σας εύχομαι, φτερωτά και μη. :)
Τα παπαγαλάκια μου μύριζαν υπέροχα μέχρι και πριν λίγες ημέρες, αυτό άλλαξε όταν φύγαμε για 2 μέρες λόγο εορτών και τα πήραμε μαζί. Στο δωμάτιο του ξενοδοχείου που μέναμε η θερμοκρασία ήταν πραγματικά υψηλή και εγώ αισθανόμουν άβολα...☹ εκεί παρατήρησα ότι τα μωρά ξαφνικά μύριζαν σαν κότες... αλήθεια ιδρώνουν; Γυρνώντας στο σπίτι τα έκανα ένα μπανάκι ψεκάζοντας τα με νερό (με λίγες σταγόνες ξύδι), δεν έγινε και μεγάλη δουλειά, βέβαια δεν μυρίζουν όπως μύριζαν ή εγώ το συνήθισα κάπως (?). Καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω όποιος έχει θα είμαι υπόχρεος.
 
καλη χρονια. απ'οτι καταλαβα πηγατε διακοπες μαζι με τους παπαγαλους σας. στην διαδρομη εαν χηθηκε λιγο νερο στο πατωμα του κλουβιου και για λιγο εμειναν μαζι με τροφες και περιτοματα προκαλη οσμη. συν το ζεστο περιβαλον του δωματιου. εγω προσωπικα τους εχω μεσα σε δωματιο, το οποιο φροντιζω να αεριζετε ολη την ημερα πλην το βραδυ. επισης καθε μερα σκουπισμα σφουγκαρισμα με ζεστο νερο. επισης πολη συχνα καθαρισμα του κλουβιου.
 
Καλη χρονια με υγεια! Κοιτα πτηνα ειναι μια μυρωδια θα την εχουν! Θα πρεπει να δωσεις μεγαλο βαρος στη καθαριοτητα του κλουβιου και του χωρου που τα εχεις! Ισως σου ηταν πιο εντονη η μυρωδια επειδη ηταν πιο μικρος ο χωρος του δωματιου; Σου μυριζαν τα πουλια σαν πουλια η το κλουβι τους;
 
Οι κουτσουλιές των παπαγάλων, ειδικά των μικρών, κανονικά δεν μυρίζουν, όπως πχ των καναρινιών. Ή αυτό που σου έγραψε ο Έκτωρ ή μήπως κρύωσαν και κάνουν υδαρές κουτσουλιές; Πρόσεξες κάποια αλλαγή;
Αν είναι θέμα υγείας πρέπει να το φροντίσεις αλλιώς χοντρός ζεόλιθος για υπόστρωμα θα σε απαλλάξει από κάθε μυρωδιά.
 
Στο ταξίδι τα πουλιά δεν είχαν ούτε νερό ούτε τροφή στο κλουβί, για να μην κάνουν το αμάξι χάλια. Λουτράκι πήγαμε 1 ώρα και κάτι η διαδρομή. Το κλουβί ήταν και είναι πεντακάθαρο το καθαρίζω κάθε μέρα και τους βάζω άμμο ή πελλετ στον πάτο. Μυρίζουν τα πουλάκια όχι το κλουβί. Καταλαβαίνω ότι θα έχουν μια φυσική μυρωδιά, πουλιά είναι αλλά μέσα σε 1 μέρα είναι μεγάλη η αλλαγή.
 
Μηπως τα επηρεασε κατι που εφαγαν; Οπως σου ειπα λογικο ειναι να υπαρχει μια μυρωδια αλλα οχι τοσο εντονη οσο καταλαβαινω οτι τι εννοεις! Αν ολα ειναι οκ διατροφη, καθαριοτητα κτλ τοτε το να μυριζουν εντονα δε μου κανει και πολυ φυσιολογικο!
 
αλήθεια ιδρώνουν;
Ούτε ως αστείο... Δεν έχουν πόρους.
η θερμοκρασία ήταν πραγματικά υψηλή και εγώ αισθανόμουν άβολα...
Οι υψηλές θερμοκρασίες ευνοούν στην ανάπτυξη βακτηριδίων σε κάθε ύλη... Ειδικά μάλιστα αν υγρασία που προϋπήρχε στην ατμόσφαιρα μαλάκωσε τους σπόρους και τις κουτσουλιές τους.
Αναμενόμενο μετά από αυτό να υπάρχουν κάθε είδους οσμές...
 
Οι κουτσουλιές των παπαγάλων, ειδικά των μικρών, κανονικά δεν μυρίζουν, όπως πχ των καναρινιών. Ή αυτό που σου έγραψε ο Έκτωρ ή μήπως κρύωσαν και κάνουν υδαρές κουτσουλιές; Πρόσεξες κάποια αλλαγή;
Αν είναι θέμα υγείας πρέπει να το φροντίσεις αλλιώς χοντρός ζεόλιθος για υπόστρωμα θα σε απαλλάξει από κάθε μυρωδιά

Η συμπεριφορά τους ήταν φυσιολογική παιζουν, πετάνε και τρώνε κανονικά. Οι κουτσουλιές είναι υδαρές ακόμα λόγο κρέμας που τρώνε, δεν παρατήρησα τίποτα περίεργο. Ο ζεόλιθος είναι αυτό; :

zeolithos.webp

Μηπως τα επηρεασε κατι που εφαγαν; Οπως σου ειπα λογικο ειναι να υπαρχει μια μυρωδια αλλα οχι τοσο εντονη οσο καταλαβαινω οτι τι εννοεις! Αν ολα ειναι οκ διατροφη, καθαριοτητα κτλ τοτε το να μυριζουν εντονα δε μου κανει και πολυ φυσιολογικο!

Η μυρωδιά είναι κάτι που δεν μπορείς να το περιγράψεις με ακρίβεια, δεν μυρίζουν και σαν ασβοι αλλά δεν είναι όσο ευχάριστη μου ήταν την προηγούμενη ακριβώς ημέρα. Μόνο τη ζέστη στο δωμάτιο μπορώ να ενοχοποιήσω ο θερμοστάτης πριν τον βρω και τον κατεβάσω ήταν στους 30+ με φοβερή απόδοση ομολογουμένως.
 
Καλα 30 και βαθμοι ειναι πολυ υψηλη θερμοκρασια για την εποχη! Μηπως ειναι λερωμενα απο τη κρεμα; Και σε μια μερα δεν ελλαζει ετσι αποτομα η μυρωδια! Ισως ειναι οντως λογω της υψηλης θερμοκρασιας που εκανε πιο εντονη τη μυρωδια!
 
Αν και δεν έχω ιδία άποψη για τη μυρωδιά των Μπάντζι, όλα τα πουλιά μυρίζουν, ανεξάρτητα μάλιστα από το αν το κλουβί τους είναι καθαρό ή όχι. Θεωρώ ότι προφανώς η προσοχή σου έχει εστιαστεί στην ιδιοοσμή των πτηνών σου ή ότι στο προηγούμενο διάστημα είτε δεν ήσουν σε πολύ κοντινή απόσταση είτε υπήρχε στη μέση κάποιο συνάχι.
Το νότισμα των πτηνών (ή το μπάνιο) συνήθως κάνει πιο έντονη την οσμή τους.
Αν τώρα συζητάμε για βρώμα έντονη, τότε θα πρέπει να διαπιστωθεί με κάποιον τρόπο αν λόγω συνθηκών τα πουλιά έχουν πιάσει κάποια μυκητίαση, που απίθανο το βλέπω ή αν μυρίζουν έντονα οι κουτσουλιές τους που αν δεν υπάρχει πρόβλημα στη διατροφή τους πάλι θα πρέπει να διευρευνηθεί περαιτέρω το ζήτημα, αλλά αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι δεν είναι η πηγή της οσμής οι ακαθαρσίες των πτηνών σου.
 
Γιάννη, Cockatil έχω όχι Baggie. Τα πουλιά τα έχω αρκετές ώρες κάθε μέρα επάνω μου, τα φυλάω τα χαϊδεύω και η μυρωδιά τους, τουλάχιστον σε εμένα ήταν πολύ ευχάριστη. Η πηγή της οσμής δεν είναι το κλουβί το οποίο καθαρίζεται καθημερινά. Αυτή τη στιγμή δεν μυρίζουν τόσο έντονα όσο εκείνες τις ημέρες στο ξενοδοχείο, παρόλα δεν είναι όπως ήταν. Τώρα όπως προανέφερα, διατροφολογικά δεν ΄υπήρξε καμία απολύτως αλλαγή, σήμερα μόνο τους έδωσα 2 φύλλα σπανάκι, τρώγανε την κρέμα και τους σπόρους τους τίποτα άλλο. Η διάθεση τους παραμένει ζωηρή χωρίς μεταπτώσεις, τρώνε μια χαρά και δεν έχω δει κανένα περίεργο σημάδι στη συμπεριφορά τους. Εξακολουθώ να ενοχοποιώ την απίστευτη ζέστη του χώρου, χωρίς να μπορώ να το αιτιολογήσω. όπως είπα τα πουλάκια δεν "βρωμάνε" σε σημείο να μην μπορείς να τα πλησιάσεις, αλλά η μυρωδιά μου θυμίζει κοτούλες και όχι τα παπαγαλάκια μου όπως τα είχα συνηθίσει μέχρι και ακριβώς την προηγούμενη ημέρα.
 
Back
Top