Φροντίδα Μυστικά εκπαίδευσης για μονκ παπαγάλους

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
επειδη στην παρεα μας αυξηθηκαν τελευταια οι φιλοι των μονκ, λατρεμενο μου ειδος που δεν ειναι και πολυ γνωστο στους πετσοπαδες και τους παπαγαλοφιλους γενικακαι επειδη σχεδον ολοι αντιμετωπισαμε καποια προβληματα εξοικειωσης με τον φιλο μας, σας παραθετω ενα αρθρο της Shelly Lane που θα σας βοηθησει

Parrot Taming That Works

quakerparrots.com/training/taming-aggressive-parrots/
 
να σε ρωτησω κατι; υπαρχει περιπτωση να σε τσιμπαει χωρισ να ποναει; γιατι μου το κανει οποτε εχω τα χερια μου κοντα κ εξω απο το κλουβι ακομα. υπαρχει περιπτωση απλα να παιζει; σε ποσο καιρο λεσ να ειναι ετοιμο να κατσει στο χερι μου; Το εχω 10 μερεσ
 
να σε ρωτησω κατι; υπαρχει περιπτωση να σε τσιμπαει χωρισ να ποναει; γιατι μου το κανει οποτε εχω τα χερια μου κοντα κ εξω απο το κλουβι ακομα. υπαρχει περιπτωση απλα να παιζει; σε ποσο καιρο λεσ να ειναι ετοιμο να κατσει στο χερι μου; Το εχω 10 μερεσ

10 μέρες είναι λίγες για να συνηθίσει ο παπαγάλος την παρουσία σου. Δώστου χρόνο να σε μάθει και να τον μάθεις. Ρίξε μια ματιά στα ποστς περι παπαγάλων για περισσότερες πληροφορίες.
 
Εγω βασικα δεν καταλαβα την ερωτηση σου!

Σε δαγκωσε και δεν πονεσε και αναρωτιεσαι τι ηθελε να σου δειξει η φοβασαι μην πονεσει αν σε δαγκωσει; 😕

Εαν συνεβει το πρωτο ηθελε απλα να σου πει να απομακρυνθεις απο το χωρο του, το κλουβι του, με ευγενικο τροπο... 😀

Εαν σκεφτεσαι το δευτερο προφανως και θα πονεσει λιγο. Το δαγκωμα ειναι δαγκωμα.😀 Εξαρταται ποση δυναμη θελει να βαλει...

Μην δειξεις ομως σε καμια περιπτωση οτι τον φοβασαι διοτι αν καταλαβα καλα πλησιαζεις τα χερια σου και με το κανει κινηση να σε πιασει τραβας το χερι σου. Το μονο που θα πετυχεις ετσι ειναι να εχεις εναν παπαγαλο κυριαρχικο που θα σου επιβαλλεται με δαγκωματα οταν κατι δεν του αρεσει. Ειναι νωρις και ειναι ευκολο να το αλλαξεις αυτο τωρα. Μην τραβας το χερι σου οταν παει να σε δαγκωσει και αν σε δαγκωσει μην φωναξεις καθολου. Ετσι θα καταλαβει οτι με αυτον τον τροπο δεν πετυχαινει τιποτα. 😉
 
Back
Top