Γενικά Μωρά χελιδονάκια

Εγγραφή
19 Απρ 2008
Μηνύματα
118
Πόλη
Σέρρες
μια φίλη μου μάζεψε 2 μικρά χελιδονάκια από κατεστραμένη φωλία την οποία είχε χαλάσει μια γειτόνισσα επειδη της χαλούσαν την μόστρα στο μπαλκόνι. τέλος πάντων τα μάζεψε μαζί με την φωλιά. τα τάισε με συριγγες, τους μάζευε μυγούλες κ άλλα έντομα κτλ. όλα αυτά για τέσσερις εβδομάδες. Είχε πολύ πλάκα όταν γυρνούσε σπίτι έκαναν σαν τρελά κ άνοιγαν διάπλατα τα στοματάκια τους...

προχθές πέταξαν αποτα χέρια της στο μπαλκόνι κ δεν ξανα φάνηκαν.

τι να της πώ γιατί αναρωτιέται. υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν; Θα ξέρουν πως να βρουν φαγητό μόνα; θα μπορέσουν να ένταχθούν σε κάποιο σμήνος;

όποιος νόμίζει ότι ξέρει κάτι ας μου πεί παρακαλώ
 
- Εχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες, μέσα στους επόμενους δυο μήνες
που θα έρθει η ώρα να μεταναστεύσουν, να είναι αρκετά παχιά και δυνατά
για το ταξίδι.
 
Το γεγονος οτι μολις τα αφησε αυτα φυγανε και δεν γυρησαν πανω της σημαινει πως εχουν απογαλακτηστει. Λογικα τωρα το ενσικτο θα λειτουργησει και θα κυνηγησουν μυγουλες και θα βρουνε και νερο. Η δυσκολη φαση πιστευω πως περασε χαρη στην φιλη σου που εκανε μια εξεραιτικη δουλεια. Συμφωνω με τον Μακη για την μεταναστευση. Οσο για την γειτονισσα τα σχολια ειναι περιττα. και αλλοι παρακαλανε να εχουν την τυχη της...
 
ναι βρε παιδιά η γειτόνισσα ήταν απαράδεκτη😡. τουλάχιστον θα καθησυχάσω την φίλη μου με αυτά που μου είπατε:)
 
Απο τι έχω άκουσει τα χελιδόνια θα ξανα επιστρέψουν του χρόνου θα κάνουν ξανά τη φωλία αλλά τα μωρά τους θα τα γενήσουν σε άλλη φωλιά
 
Για να ειμαι ειλικρινής δεν καταλαβα το τελευταιο μήνυμα. Δηλαδή θα επιστρεψουν τα χελιδόνια θα χτίσουν την υπαρχουσα φωλια απλα για να την επισκευασουν και θα χτίσουν και αλλη μια που θα γεννησουν τα αυγα τους; 😕

Γιατί να το κάνουν αυτό; Εδω μετά δυσκολιας καταφερνουν να βρουν υλικό για μια φωλια θα φτιαξουν και αλλη μια; 🙄

Ριξτε μια ματια και εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Χελιδόνια-hirundinidae.3820/
 
Τα μικρα χελιδονακια μπορουν να αναπτυχθουν με κρεμα νεοσσων η θελουν οπωσδηποτε εντομα;
 
από ότι μου είπε η φίλη μου με μυγούλες ήταν μια χαρά!


κ πιο πάνω ο redbird μάλλον εννοεί ότι οι γονείς θα πάνε στην ίδια φωλιά αλλά τα μωρά τους που τώρα πια είναι μεγάλα θα φτιάξουν άλλη
 
Πολυ ευχάριστο αυτό! Φαντάζομαι πως τα χελιδονάκια ζουν και βασιλεύουν χάρη στην φίλη σου! Ειναι μάλλον απο τις λίγες φορές που η έκφραση: "Σκωτώνω μύγες", δεν εκφράζει κάτι το αρνητικό, αλλά αντιθετα κάτι χρήσιμο και ουσιαστικό! Μπράβο!
 
Back
Top