Αγορά Μωρά ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrisad

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2010
Μηνύματα
547
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω 2 μωρά ringneck δυστυχώς δεν έχει βρεθεί κάτι ακόμα, όποιος έχει κάτι στα υπόψη ας απαντήσει. Τα πουλιά θέλω να είναι μικρά και να τα ταίζω στο χέρι προκειμένου να εξημερωθούν και να εξοικειώνουν μαζί μας καθώς δεν έχω σκοπό να είναι κλεισμένα σε κλουβί το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας. Επικοινώνησα με τον γνωστό εκτροφέα από Φιλοπάππου μεριά αλλά δεν πολύ συνεννοηθήκαμε. σαν να μην ήθελε να πουλήσει έκανε για κάποιο λόγο. anyway.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμον.
 
Ηλικίας τέτοιας που να παίζει ρόλο ότι τα ταΐζω εγώ στο χέρι, προκειμένου να επιτευχθεί η εξημέρωση τους. Έχεις υπόψη σου κάτι για μεγαλύτερης ηλικίας;
 
Ρωτώ διότι η αγοραπωλησίες πουλιών ηλικίας μικρότερης των δύο μηνών δεν επιτρέπονται από τον κανονισμό https://community.petbirds.gr/threads/Όροι-Χρήσης-Αγγελιών.20062/

Επομένως, μέσω των αγγελιών μας μπορείς να ζητήσεις μόνο μεγαλύτερα πουλιά.
 
Δεν υπάρχει λόγος να τα ταίσεις εσύ ούτε να πιστεύεις ότι αν δεν τα ταίσεις εσύ ότι δεν θα δεθούν μαζί σου. Το τάισμα στο χέρι είναι μια πολύ απαιτητική διαδικασία που κρύβει αρκετούς κινδύνους για τα πουλιά όταν γίνεται απο μη γνώστες και σε σωματικό και σε ψυχολογικό επίπεδο. Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα που τα πουλάκια έχασαν άδικα τη ζωή τους επειδή κάποιος σκεφτόταν απλά σαν εσένα κι ανέλαβε έναν ρόλο δύσκολο χωρίς να έχει γνώση να διαχειριστεί όλα τα ενδεχόμενα. Μπορείς να πάρεις πουλιά που αφού κάνεις την έρευνα σου θα διαπιστώσεις ότι είναι ταισμένα στο χέρι μεν αλλά ότι έχουν απογαλακτιστεί φυσιολογικά κι όχι βίαια (χωρίς βιασύνη να τα πουλήσει) απο τον εκτροφέα. Έτσι θα ελπίζεις ότι πήρες πουλιά που θα γίνουν καλά κατοικίδια.

... Επικοινώνησα με τον γνωστό εκτροφέα από Φιλοπάππου μεριά αλλά δεν πολύ συνεννοηθήκαμε...

Για εκτροφείς μίλησες αρχικά κι αυτός που αναφέρεσαι δεν είναι. Έμπορος-εισαγωγέας με 532 αγγελίες την ημέρα με 175 διαφορετικά είδη στη Χρυσή Ευκαιρία. 🙄
 
Αν είναι η όχι εκτροφέας δεν το ξέρω, ξέρω ότι έτσι συστήνεται και έτσι είναι γνωστός γενικότερα με αρκετές ιντενετικες αναφορές. Αυτό που ξέρω είναι ότι επαγγελματίας δεν είναι. Τώρα χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν ζητάω συμβουλές για την επιλογή ή την ανατροφή του πουλιού, ζητάω τη συμβολή σας για το αν γνωρίζεται κάποιον εκτροφέα ringneck για να μπορέσω να πάρω 2 που είναι η καψούρα μου, να τα έχω παρέα και να περνάμε και εγώ και αυτά καλά. Για το αν θα τα καταφέρω. Ναι θα τα καταφέρω. Δεν το διαπραγματεύομαι αυτό. Διάθεση, αγάπη και χρόνο θέλουν, έχω δει εκατοντάδες φωτογραφίες και βιντεο με "μη έμπειρους" ιδιοκτήτες να περνάνε υπέροχα με τα παπαγαλάκια τους και αυτά να είναι υγιεί και ευτυχισμένα. Δεν είναι και πυρηνική φυσική.
 
Τώρα χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν ζητάω συμβουλές για την επιλογή ή την ανατροφή του πουλιού, ζητάω τη συμβολή σας για το αν γνωρίζεται κάποιον εκτροφέα ringneck για να μπορέσω να πάρω 2
Δεν υπάρχει παρεξήγηση.

Ορισμένα από αυτά που σου λέμε δεν είναι συμβουλές αλλά προϋποθέσεις για τη χρήση του χώρου των αγγελιών του PetBirds. Κατά τα άλλα, εδώ είναι ένας χώρος συμβούλων που διαθέτει και χώρο αγγελιών και όχι το αντίθετο. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αγγελίες και συμβουλές πηγαίνουν πακέτο εδώ. Διαφορετικά, υπάρχουν ιστοσελίδες αποκλειστικά για αγγελίες ή οι εφημερίδες που μπορείς να βάλεις μια αγγελία χωρίς σχόλια.
 
Ένα άγριο ringneck ίσως να είναι "καλύτερο" από το ημερο στο βάθος του χρόνου. Γενικά όμως είτε ταισμενο στο χέρι είτε όχι αν το έχεις όπως είπες αρκετές ώρες εκτός κλουβιού, θα είναι συνέχεια πάνω σου ή πάνω σας. Εγώ αγόρασα σε μπλε χρώμα ringneck στα 120€ από μαγαζί. Αν γνώριζα την ύπαρξη του φόρουμ θα περίμενα ώστε να το πάρω από εκτροφεα για πολλούς λόγους. Το μόνο που μπορώ μα σου πω με σιγουριά είναι ότι δαγκώνουν δυνατά. Δεν λέω για τα 10-30 καθημερινά δαγκώματα. Μιλάω για τα καθημερινα 1-2 όπου δοκιμάζουν τα όρια τους, τα αυτιά μας, την ελιά που έχουμε στο λαιμό και γενικά οτιδήποτε δεν το αφήνουμε να δαγκώσει και το κάνει όταν βρει ευκαιρία με πολύ δύναμη. Γενικά όμως για να το κλείσω το θέμα όσο όμορφες στιγμές μας προσφέρουν τόσο "άσχημες" είναι οι φωνές τους. Τα ringneck έχουν την τάση να σηκώνουν την πολυκατοικία στο πόδι όταν βγει ο ήλιος. Αυτό είναι κάτι που θα πρεπε να σκεφτείς σίγουρα πριν την αγορά τους. Αν μένεις μόνος δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Απο ποιά άποψη;
Θέλει παραπάνω υπομονή και χρόνο οπότε προσωπικά ένιωσα μεγαλύτερη χαρά που το κατάφερα εγώ και όχι επειδή είχε ήδη μάθει να "εμπιστεύεται" τους ανθρώπους.

Αυτό εδώ είναι το θέμα. https://community.petbirds.gr/threads/Η-Λινκ-παρουσιάζεται.31025/
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τώρα χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν ζητάω συμβουλές για την επιλογή ή την ανατροφή του πουλιού, ζητάω τη συμβολή σας για το αν γνωρίζεται κάποιον εκτροφέα ringneck για να μπορέσω να πάρω 2 που είναι η καψούρα μου, να τα έχω παρέα και να περνάμε και εγώ και αυτά καλά.
Πραγματικά χωρίς παρεξήγηση, θα ήθελα να σκεφτείς πώς είναι δυνατό να περνάτε καλά με δύο τόσο μικρά πουλιά, τα οποία θα έχουν χωρίς τη θέλησή τους, αποχωριστεί από τους γονείς τους, και μάλιστα όταν ακόμα τους έχουν ανάγκη για να τραφούν. Πυρηνική Φυσική, όπως είπες, δεν είναι, αλλά είναι κοινή λογική.
Όσον αφορά στις φωτο / βίντεο που έχεις δει, αυτά αποτελούν τη μία πλευρά του νομίσματος, Η άλλη, η αρνητική δλδ, (π.χ. Να θάβεις το μωρό παπαγαλάκι) όπως αντιλαμβάνεσαι δεν θα ήταν τόσο ελκυστική για τους αναγνώστες ώστε να δημοσιοποιηθεί.
Τέλος, εφόσον δεν έχεις την εμπειρία που απαιτείται σε παπαγάλους, έχε υπόψη σου ότι κανείς δεν την είχε στην αρχή, και μπορείς άνετα να την αποκτήσεις διαβάζοντας για το είδος. Εκεί μάλιστα, σε έγκυρα άρθρα θα δεις ότι δεν συνίσταται ο πρόωρος απογαλακτισμός πτηνών, για λόγους ασφαλείας των τελευταίων, αλλά και για ψυχολογικά προβλήματα που αναπτύσσονται με αυτήν την πρακτική.
Δες, αν θέλεις και το θέμα του seemsfunny ο οποίος απέκτησε πουλί απογαλακτισμένο και μή ταϊσμένο στο χέρι, και λίγο καιρό αργότερα έχουν γίνει κολλητοί.
seemsfunny σε παρακαλώ, αν μπορείς βάλε το θέμα σου.
 
καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας, ο καθένας με τον τρόπο του προσέφερε ουσιαστικές πληροφορίες.

Stavros φυσικά και σέβομαι τους κανόνες της κοινότητας, ευχαριστώ για την επισήμανση για τις αγοροπωλησίες με όριο ηλικίας, δεν το είχα διαβάσει. Ας είναι από 2 μηνών και πάνω αν έτσι πρέπει. Επίσης αυτό που ανέφερα για τις συμβουλές δεν έχει να κάνει με το αν και εγώ ο ίδιος τις εκτιμώ και ιδιαίτερα τον οποιονδήποτε αφιέρωσε έστω και λίγο από το χρόνο του να ασχοληθεί και να απαντήσει σε ένα ερώτημα που κάνω. Έχει να κάνει με τον "αποπροσανατολισμό" που είναι φυσικό να υπάρξει από το αρχικό θέμα που είναι η σύσταση από εσάς κάποιου έμπιστου εκτροφέα.

Με δεδομένο ότι ζητάω αυτό, αν τελικά καταφέρω να βρω κάποιον. Με την ιδιότητα του ως εκτροφέας πιθανολογώ ότι θα μου δώσει μια κατεύθυνση και τις απαραίτητες βασικές γνώσεις (όσες μου λείπουν, προσπαθώ να διαβάζω όλα τα σχετικά άρθρα και να ενημερώνομαι) για την ανατροφή και τη συμβίωση με τον παπαγάλο. Από εκεί και πέρα το κάθε πουλί είναι διαφορετικό, ο κάθε ιδιοκτήτης επίσης, τίποτα δεν είναι σίγουρο και δεν υπάρχει για μαγική συνταγή για αυτή τη συμβίωση η για το χαραχτήρα του παπαγάλου. Αυτό είναι απόλυτα αποδεκτό από εμένα, δεν θέλω να τα κάνω δώρο στο ανιψάκι μου για τα Χριστούγεννα.

Φοίβος χρήσιμη πληροφορία, ας βρω τον σωστό άνθρωπο και ας περιμένω.

seemsfunny Για αυτούς τους λόγους ψάχνω και εγώ εκτροφέα. Τα δαγκώματα, και οι φωνές είναι από τα πολύ αρνητικά του να έχεις γενικότερα παπαγάλους, δεν νομίζω να υπάρχει ιδιοκτήτης που να μην έχει ανάλογες εμπειρίες, απλά όταν το παίρνεις μικρό ελπίζεις και σίγουρα δεν κατηγορείς κάποιον άλλον για το τι έκανε ή δεν έκανε καλά. Ο δικός σου να υποθέσω ότι ήταν σε ημι-αγρια κατάσταση όταν το πήρες; Σε τι ηλικία ήταν και φύλλο;
Ένα τέτοιο σαν το δικό σου κουκλί είχε ένας τύπος σε ένα petshop στο γαλάτσι και το δίνει 90 ευρώ. 17 γεννημένο μου είπε και άγριο. Για τους λόγους που ήδη γνωρίζεις δεν το επέλεξα. Δε σημαίνει φυσικά τίποτα αυτό μπορεί και αυτό που θα επιλέξω να κάνει και αυτό τα σχέδια του.

ianos Φίλε μου δε θέλω να το σκέφτομαι τόσο ρομαντικά όσο το περιγράφεις, η πραγματικότητα είναι σκληρή. Το παιδί θα αποχωρισθεί τη μάνα του χωρίς τη θέληση του, θα το αγοράσω εγώ, που μπορεί και να μη με εγκρίνει - γουστάρει και θα ζήσει μέσα σε ένα κλουβί για το υπόλοιπο της ζωής του πιθανολογώ και αυτό χωρίς να το γουστάρει. Επίσης όποιος ασχολείται με πουλιά και έχει κάνει και κάποιες γέννες γνωρίζει ότι υπάρχει ένα σοβαρό ποσοστό θνησιμότητας των νεοσσών για ένα τσουβάλι λόγους. Ο seemsfunny αναφέρει και ο ίδιος ότι δεν το πήρε με τις προϋποθέσεις που ψάχνω εγώ και ορισμένα από τα προβλήματα που αντιμετώπισε η συνεχίζει να αντιμετωπίζει μπορεί και να είχαν αποφευχθεί αν το είχε ο ίδιος αρκετά νωρίτερα.
 
Απλά να συμπληρώσω ότι όλοι οι παπαγάλοι, μεγαλώνοντας δαγκώνουν είτε είναι ταϊσμένοι στο χέρι είτε όχι, γιατί αυτό επιτάσσει η φύση τους και η φάση της ανάπτυξής τους, να δοκιμάζουν το ράμφος τους και να εκφράζονται μέσα και από δαγκώματα, τα οποία δεν σημαίνουν απαραίτητα εχθρική προς τον αποδέκτη ενέργεια. Το κατά πόσο θα μειωθεί η ένταση ή η συχνότητα του δαγκώματος εξαρτάται από τη φύση του είδους, τον ατομικό χαρακτήρα του κάθε πουλιού, τον ιδιοκτήτη του κατά πόσο το ενισχύει με θετική ή αρνητική αντίδραση.
 
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρεις ένα μικρό και να ταισεις μόνος σου, ενώ αντιθέτως υπάρχουν πολλοί για να μην το κάνεις. Αυτήν την εποχή θεωρώ ότι θα βρεις λίγο μεγαλύτερα πουλάκια. Πουλάκια δηλαδή που έχουν ταιστει από τον εκτροφεα και έχουν περάσει και μια πτερορροια στον χώρο. Θέωρω τέτοια πουλιά πιο ισορροπημένα και είμαι βέβαιος ότι από την στιγμή που θα έρθουν στα χέρια σου είναι θέμα λίγων ημερών για να τα βρείτε. Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να περιμένεις την άνοιξη-καλοκαίρι. Δεν θα δυσκολευτείς να βρεις εκτροφεα, πιστεύω. Είναι διαδεδομένο και αγαπητό είδος.
 
seemsfunny Για αυτούς τους λόγους ψάχνω και εγώ εκτροφέα. Τα δαγκώματα, και οι φωνές είναι από τα πολύ αρνητικά του να έχεις γενικότερα παπαγάλους, δεν νομίζω να υπάρχει ιδιοκτήτης που να μην έχει ανάλογες εμπειρίες, απλά όταν το παίρνεις μικρό ελπίζεις και σίγουρα δεν κατηγορείς κάποιον άλλον για το τι έκανε ή δεν έκανε καλά. Ο δικός σου να υποθέσω ότι ήταν σε ημι-αγρια κατάσταση όταν το πήρες; Σε τι ηλικία ήταν και φύλλο;

Δεν γνωρίζω αν είναι ακόμη αγοράκι ή κοριτσάκι. Δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε την ηλικία αν και το δαχτυλίδι γράφει 2017. Υπάρχουν σχετικά άρθρα για την συγκεκριμένη συζήτηση στο φόρουμ αλλά δεν έχει νόημα να δίνω λίνκ.

Αυτό που έχει πραγματικά σημασία είναι ότι ξεκίνησα να διαβάζω την απάντηση σου κάπως έτσι

tinypic-no-longer-available.jpg


και σταμάτησα το διάβασμα για να βγάλω αυτή εδώ την φωτογραφία

tinypic-no-longer-available.jpg


ώσπου μετά καταλήξαμε έτσι

tinypic-no-longer-available.jpg


Με τις παραπάνω φωτογραφίες θέλω απλά να σου δείξω πως από οποιαδήποτε γέννα, με οποιοδήποτε τρόπο κι αν είναι μεγαλωμένα (ταϊσμένα στο χέρι ή όχι) αν πάρεις 5 αδερφάκια και τα μεγαλώσεις με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, τότε το καθένα θα έχει το δικό του χαρακτήρα ο οποίος θα είναι πάντα διαφορετικός από τα υπόλοιπα αδερφάκια του.

Η Λινκ είναι η πρώτη μου εμπειρία με τα πτηνά και τα πάμε περίφημα. Απλά κοίτα το πτηνό που θα πάρεις να μπορεί να τραφεί μόνο του και να είναι υγιές. Ο μόνος λόγος που τα τονίζω αυτά τα δύο είναι γιατί τώρα μπορεί να έχεις όσο χρόνο και διάθεση θέλεις και αύριο να σου τύχουν κάποιες καταστάσεις και να μην έχεις τίποτα από τα δύο. Για να μην σε κουράζω όμως άλλο, θα ήθελα να σου πω ότι από τα σκυλιά που έχω περισσότερες εμπειρίες, ακόμη και τα πιο ατίθασα όταν βρούνε ιδιοκτήτη μπορούνε να γίνουν αρνάκια. Το ίδιο ισχύει και για την στρίγγλα, τους ανθρώπους... και τους παπαγάλους. Μην σε φοβίζει το γεγονός ότι επειδή "μεγάλωσε" έγινε ατίθασο.
 
Παντως η ρατσα αυτων των πουλιων ειναι λιγο ρισκο για το τι κανουν οταν ειναι ελευθερα στο σπιτι, ο δικος μου θελει επιβλεψη και η προτιμηση του ειναι να δαγκωνει δοκιμαζει την εντιχοισμενη κουζινα, οποτε θελει επιβλεψη συνεχη! Τον πηρα μωρο ταισμενο στο χερι και εδω και λιγο καιρο η έννοια του ειναι να βρεθει στον ωμο της Μαριας! Εμενα με εχει ταραξει στην δαγκωνια τον τελευταιο καιρο με αποτελεσμα να φοβαμαι να τον εχω στον ωμο μου γιατι εφαγα μια γερη στο αυτι :D Στο χερι μονο κ να τον βλεπω πλεον !
 
Στα ειπαν ολα τα παιδια παραπανω! Να πω και γω την αποψη μου. Το ορθο ειναι να βρεις πουλακια απογαλακτισμενα, να μπορουν να τρεφονται μονα τους.Αυτο ειναι το ασφαλες και για τα πουλια φυσικα αλλα και για σενα. Επισης η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τον ορο εκτροφεα τον εχουμε μπερδεψει λιγο. Οποιος πουλαει πουλια δεν ειναι και εκτροφεας. Η ποχη επισης ειναι δυσκλοη για να βριες τωρα μωρα απογαλακτισμενα. Σα περιοδος πιο ευνοικη ειναι την ανοιξη οπως σου προανεφεραν. Τωρα μπορει να βρεις πουλια μικρα σε ηλικια κατω του ενος ετους που μπορεις ανετα να ασχοληθεις και να δεθειτε μεταξυ σας. Υπαρχουν εκτροφεις, δε ξερω αν υπαρχει καποιος στο φορουμ, αλλα με υπομονη κασωστο ψαξιμο πιστευω οτι θα βρεις αυτο πυ ψαχνεις. Ειναι πολυ σημαντικο να σου εμπνεει εμπιστοσυνη και ασφαλεια ο εκτροφεας που θα βρεις!
 
Back
Top