Ανταλλαγή Μωρα cockatiel μονο σε ανθρωπους που ξερουν να ταϊζουν

Daria IRN

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2014
Μηνύματα
24
Πόλη
Θήβα
Ανταλασονται μωρα κοκατιλ μονο σε ανθρωπους που ξερουν να ταϊζουν με κρεμα παπαγαλους! Ανταλασονται με αλλα ειδη παπαγαλων. Ευχαριστω!
 
Ανδρέα γιατί δίνεις τα μωρά πριν ακόμα απογαλακτιστούν; Ξέρεις ότι αυτό είναι μεγάλο ρίσκο για τις ζωές των μικρών ακόμα και αν τα δώσεις σε ανθρώπους που ξέρουν να τα ταίζουν με κρέμα; Άστα να απογαλακτιστούν από τους γονείς τους! Μπορείς να τα βγάζεις λίγο από τη φωλιά (αν φυσικά δεν στρεσάρονται οι γονείς) έτσι ώστε να γίνουν ήμερα και να εξημερωθούν με την ανθρώπινη παρουσία. Μην τα αποχωρίσεις πριν την ώρα τους από τους γονείς τους! Είναι κρίμα!
 
Τα εχω παρει απο τους γονεις, αν το ταϊσμα γινει σωστα τα μικρα μεγαλωνουν καλητερα! Τα δινω μονο σε ανθρωπους που εχουν ξαναταϊσει και ξερουν ! Τα περνω απο τους γονεις για να γινουν και ημερα αλλα και για να χαλαρωσουν οι γονεις γιατη κουραζονται παρα πολυ!
 
Τα εχω παρει απο τους γονεις, αν το ταϊσμα γινει σωστα τα μικρα μεγαλωνουν καλητερα ! Τα δινω μονο σε ανθρωπους που εχουν ξαναταϊσει και ξερουν ! Τα περνω απο τους γονεις για να γινουν και ημερα αλλα και για να χαλαρωσουν οι γονεις γιατη κουραζονται παρα πολυ !

1. Καλυτερα για ποιον;
2. Οι γονεις κανουν τη δουλεια τους ως γονεις, κουραζονται με τις απανωτες γεννες κι οχι μεγαλωνοντας σωστα μια φουρνια μωρων.

Διαβασε κι αυτο το θεμα Απόψεις περι ταίσματος κι ανατροφής νεοσσών παπαγάλων κι αν θελεις συζηταμε εδω την αποψη σου μιας κι εδω εχεις βαλει μια αγγελια ανταλλαγης.
 
1. Καλυτερα για ποιον;
2. Οι γονεις κανουν τη δουλεια τους ως γονεις, κουραζονται με τις απανωτες γεννες κι οχι μεγαλωνοντας σωστα μια φουρνια μωρων.

Διαβασε κι αυτο το θεμα Απόψεις περι ταίσματος κι ανατροφής νεοσσών παπαγάλων κι αν θελεις συζηταμε εδω την αποψη σου μιας κι εδω εχεις βαλει μια αγγελια ανταλλαγης.
Τα μικρα αν ταϊστουν σωστα αναπτυσονται καλητερα με την κρεμα επειδη εχει βιταμηνες κ. Α! (Αυτο εχω προσεξει)
Το ξερω δεν ηθελα να κανουν ξανα γεννα τωρα αλλα οταν ειχαν μωρα αμεσως εκαναν ξανα αυγα και οταν πηγα να δω ειχαν ειδη εμβρυο μεσα!
 
Τα μικρα αν ταϊστουν σωστα αναπτυσονται καλητερα με την κρεμα επειδη εχει βιταμηνες κ. Α! (Αυτο εχω προσεξει)
Το ξερω δεν ηθελα να κανουν ξανα γεννα τωρα αλλα οταν ειχαν μωρα αμεσως εκαναν ξανα αυγα και οταν πηγα να δω ειχαν ειδη εμβρυο μεσα!
Όπως τα μεγαλώνουν τα μικρά η φύση και οι γονείς του, καλύτερα δεν έχει, και τα μικρά σίγουρα δεν αναπτύσσονται καλύτερα, παρά μόνο αν τα αναθρέψουν οι ίδιοι τους οι γονείς! Δε χρειάζεται εμείς οι άνθρωποι να παρεμβαίνουμε στα πάντα.. Το κάναμε και γι αυτό έχουμε φτάσει εκεί που έχουμε φτάσει (μόλυνση της ατμόσφαιρας, ζώα υπό εξαφάνιση κτλ). Άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της και πολύ απλά βγάζε τα μικρά έξω για να σε συνηθίσουν και άφηνε τους γονείς μόνο για 2 γέννες το χρόνο (τα άλλα αυγά πέταμα, κι ας έχουν και έμβρυο).. Είναι κρίμα να ρισκάρεις τις ζωούλες τους! Όσο καλά και να ξέρεις να ταίζεις νεοσσό στο χέρι, αν η κρέμα είναι 1 βαθμό πιο ζεστή μπορεί να κάψει τον προλοβό του μωρού.. Η φύση έχει προβλέψει για τα πάντα ΤΕΛΕΙΑ! Το μεγαλείο της φύσης είναι τεράστιο Ανδρέα μου.. Απόλαυσε το, και μην το εμποδίζεις! Φιλική συμβουλή! 😉
 
Σωστο αλλα τα μωρα αν τα βγαλω μετα το ζευγαρι μου δεν τα ξανα ταϊζει δυστιχος! •°_°• ευχαριστω παντος για της συμβουλες! :D
 
Σωστο αλλα τα μωρα αν τα βγαλω μετα το ζευγαρι μου δεν τα ξανα ταϊζει δυστιχος! •°_°• ευχαριστω παντος για της συμβουλες! :D

Ελα βρε Αντρεα τωρα, εχουμε κι αλλοι πουλια...
 
Δεν νομιζω πως δεν θα τα ταισει απλα ισως θελησουν να τα απομακρινουν απο τη φωλια μονο αν θελουν να ζευγαρωσουν αλλα το βλεπω δισκολο τωρα παλι. Ειναι κρημα να τα παρεις απο τους γονεις τους. Και σκεψου για παραδειγμα πως σου ελεγα να ανταλαξουμε μαζι πουλια και συμφωνουσαμε, θα ρισκαρες μεχρι να τα παρω στα χερια μου αν θα ζησουν, και μετα αν εγω καταφερνα να τα μεγαλωσω; Εγω παντως ΟΧΙ. Μου εχει τυχει περιστατικο να ταιζω πουλακι καθε δυο- τρεις ωρες απο αναγκη και οχι απο επιλογη και ειναι φοβερη η αγωνια.
 
Back
Top