Φροντίδα Μωρο κοκατιλακι 31 ημερων, να το βαλω σε κλουβι;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
το κοκατιλακι μου ειναι 31 ημερων...
οταν ανοιγο την φωλια που το εχω σκαρφλωνει και ανεβενει στο χερι μου!
ετσι ειπα και το εβαλα μολις τωρα σε ενα κλουβακι για καναρινι για να συνηθισει... Καθετε στο ξυλακι και παιζει με ενα παιχνιδακι τωρα... Να το αφισω ή ειναι ακομα μικρο; Στην φωλια κοιταει ολη την ωρα απο το ανοιγμα(αλλα δεν μπορει να βγει.. Εχω συτα μπροστα)...
τι λετε;
 
Εγω λεω να το βαλεις στο κλουβι μαζι με την φωλια ωστε να μπαινοβγαινει οποτε θελει.Βαλε του αυγουλακι και μηλο μηπως αρχησει να τσιμπαει κι απο αυτα.
 
η φωλια δωκιμασα να την βαλω, αλλα αφινει καποια κενα.. Και φωβαμαι μην σφινωσει...
του εβαλα νερο(μηπως θελισει να δωκιμασει να πιει) και σε μαι ταϊστρα σανταροζα ψιλοκομενη... Θα του βαζω καθε μερα φρουτακια.. Και αργοτερα και σπορακια(να σκληρινει πρωτα το ραμφος)

τωρα φτερουγιζει πανω στο κλαδακι.. Ετοιμαζετε για να κανει την πρωτη πτηση σε λιγες μερες!
 
Πρέπει να είναι με τους γονείς! Ειναι πολύ μικρο ακόμα για να τρώει μόνος του. Θα αδυνατίσει και μπορεί να αρρωσταίνει... Μη πο τίποτα άλλο.
Νωρίς! .. Ασε τον στο κλουβί με τους γονείς μέχρι να αρχίζει να τρώει μόνος του.
 
πωλινα... Το παπαγαλακι το ταίζω εγω απο 2 εβδομαδων!


οποτε ετσι κιαλιος με τους γονεις του δεν ειναι..
το εβαλα στο κλουβι.. Ανεβηκε και μονο του στη μια πατυθρα!(τις εχω βαλει σαν σκαλακια για ευκολια του!)
 
Συγγνώμη Άγγελε, δεν το πρόσεξα...
... Τότε γιατί το έχεις στι φωλιά; Γενικά τα έχουνε σε κάποια κουτιά ή χαμηλά λεκανακια...
... Βάλε τον στο κλουβί, αλλά να εχει στο πατο του κλουβιού μια μαλακή πετσέτα... Τα ποδαράκια του μπορούν να κουραστούν γρήγορα απο πατιθρεσ...
 
εγω δεν ξερω απο αυτα απλα αγεελε μια απορια τι ειναι η σανταροζα;την δινουμε στα παπαγαλακια;
 
η σανταροζα ειναι φρουτο!

στο πατο εχω πανω απο τη σχαρα χαρτη κουζινας που το αλλαζω συχνα!
 
μια ποικιλια τσανερου.. Ποιο μεγαλο, σκουρο κοκκινο απ εξω ποιο κιτρινο πορτοκαλι μεσα... Τα πουλανε αν δειτε αυτη την εποχη στα σουπερ μαρκετ...
 
μια ποικιλια τσανερου.. Ποιο μεγαλο, σκουρο κοκκινο απ εξω ποιο κιτρινο πορτοκαλι μεσα... Τα πουλανε αν δειτε αυτη την εποχη στα σουπερ μαρκετ...

Μας λες για τσανταροζα..ρωταμε τι ειναι και λες μια ποικιλια τσανερου.Λες και ξερουμε τι ειναι αυτο.

Αυτη ειναι η ονομασια του η ετσι το λετε στον Βολο; Κι εγω πρωτη φορα το ακουω. Εχεις καμια φωτογραφια;
 
σανταροζα το λεει ολος ο κοσμος.. Ετσι ξερω εγω...
δεν ξερεις τι ειναι το τζανερο; θα μας τρελλανεις... Που εμπλεξα με τους αθηνεους!



"Επίσης, τα τζάνερα είναι στρόγγυλα, μικρά (λίγο μεγαλύτερα από μια μεγάλη ελιά) και πράσινα. Ελαφρώς ξινούτσικα. Αν είναι πολύ ώριμα είναι κιτρινωπά και πιο γλυκιά η σάρκα. Η δε φλούδα παραμένει ξινή.
Οι σανταρόζες (ή τα σανταρόζα) είναι μεγάλα (σαν τα νεκταρίνια σε μέγεθος), μωβ (ή μελιντζανί) και είναι η σάρκα τους κόκκινοπορτοκαλί και πολύ γλυκιά. Η φλούδα και εδώ ξινούτσικη. Είναι φοβερά φρούτα... Αν βρεις σε μανάβικο ώριμα να πάρεις"

αυτο απο καποιο φορουμ για μαγειρικη... Βεβαια.. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο.. Αλλα αυτος που το γραφει.. Ειναι απο βολο🙄😎...
 
σανταροζα το λεει ολος ο κοσμος.. Ετσι ξερω εγω...
δεν ξερεις τι ειναι το τζανερο; θα μας τρελλανεις... Που εμπλεξα με τους αθηνεους!
αυτο απο καποιο φορουμ για μαγειρικη... Βεβαια.. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο.. Αλλα αυτος που το γραφει.. Ειναι απο βολο🙄😎...

Santa Rosa και Burbank - Δύο ποικιλίες της Β. Αμερικής που καλλιεργούνται κυρίως στην Καλιφόρνια. Είναι φρούτα μεγάλα και στρογγυλά με κόκκινη φλούδα. Έχουν ζουμερή κίτρινη σάρκα και ευχάριστα στυφή γεύση. Είναι ιδανικά για μαγείρεμα αλλά καταναλώνονται και φρέσκα.
πηγη http://www.gourmed.gr
 
ελα παιδια ο αγγελος λεει γ τα κορομηλα... Εχουν πολλα ονοματα αυτα τα φρουτα, αλου τ λεν τζανερα αλλοι σαραντοζα αλλοι κορομηλα αλλοι καισια αλλοι μουσμουλα, αλλαζουν απο τοπο σε τοπο
 
Εγω άγγελε θα σου πρότεινα μια φανατστικότατη ιδέα.. Απο τις πιο φανατστηκες που έχω ακούσει... ΝΑ το δώσεις σε μενα...😀! Οσο για τα φρούτα στο χωριο μου τα λένε ΤΖΕΡΤΖΕΛΑ.. Αντε βρες άκρη..😀
 
α καταλαβα, δεν βγαζουμε ακρη.. Τεσπα...
του εδωσα ενα φρουτο κοκκινο με κιτρινι σαρκα... Μη ρωτισει κανεις τι φρουτο... Ειναι μυστικο..😎

*Mpikis το ανταλαζω με τα υπεροχα και ειδικα τα διχρψμα χρωματα πιγκουνια που εχεις...
πλακιζω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ουαου, κοιτα τι μαθαινει κανεις και εγω κορομηλα τα ξερω 😛
Πιστευω πως δεν χρειαζεται αλλο η φωλια, βαλε στον πατο μια πετσετα και ενα κλαρακι χαμηλα και θα ειναι οκ.
 
Back
Top