Γενικά Μωρο κοκατιλ 60 ημερων, χρειαζομαι συμβουλες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MALILA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MALILA

PB New Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2013
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα σε ολους την πεμπτη εχω συννενοηθει να παω να παρω ενα μωρο κοκατιλ 60 ημερων απογαλακτισμενο κ ταισμενο στο χερι! Δεν εχω πολλες εμπειριες ουτε πως να του συμπεριφερθω τις πρωτες μερες...
εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη.. Μαλλον θα ειναι κοριτσακι! Επισης γνωριζεται καποιο μαγαζι στην Θεσσαλονίκη ή κανενα e-shop για κλουβακι; Εχω σκοπο να την εχω ελευθερη κ μαζι μ συνεχεια κ να χρησιμοποιω το κλουβι μονο το βραδυ και σε περιπτωσεις π πρεπει να ειναι περιορισμενη...
ακουω συμβουλες! :D
 
Καλησπερα!
Εχεις αλλα πουλακια στο σπιτι; Αν ναι θα το βαλεις σε αλλο δωματιο απο αυτα για 40 μερες. Οπως και να χει τις πρωτες βδομαδες δεν θα πολυασχολεισαι μαζι του γιατι θα ειναι στρεσσαρισμενο απο την αλλαγη περιβαλλοντος. Θα του βαζεις μονο φαγητο και νερο και μπορεις να καθεσαι διπλα του και να του μιλας σιγανα για να σε συνηθισει. Οχι αποτομες κινησεις κοντα στο κλουβι, οχι δυνατες φωνες. επισης μια καλη ιδεα ειναι να βαλεις το κλουβι σε ενα χωρο οπου περνας το μεγαλυτερο μερος της ημερας ωστε να σε παρακολουθει και να σε συνηθισει πιο ευκολα. Βρες ομως ενα σταθερο μερος για το κλουβι γιατι οι συχνες αλλαγες στη θεση του κλουβιου απαγορευονται. Οσον αφορα το κλουβι,θα σου προτεινα ειτε την 76αρα ζευγαρωστρα που ειναι και αρκετα οικονομικη για το μεγεθος της ειτε ενα αλλο ψηλο κλουβι με 2 η περισσοτερες πλευρες με οριζοντια καγκελα για να σκαρφαλωνει. Με μια απλη αναζητηση στο google θα βρεις πολλα eshop με ποικιλλια απο κλουβια
δες και αυτο το αρθρο [h=1]Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων[/h]
 
βρηκα ενα κλουβι για τρωκτικα π εχει υψος περιπου 60 εκατοστα χωρις σκαλες και επιπεδα και εχει οριζοντια καγκελα με μεγαλη πορτα! Εινια πολυ μεγαλο και κανει περιπου 38 ευρω.. Μεχρι στιμγης σκεφτομαι να το παρω και να βαλω μεσα εγω κλαδακια κτλ... Διαφορετικα ολα τα μεγαλα κλουβια για κοκατιλ ειναι πανακριβα σε σχεση με αυτα που θελω να δωσω! Καμια ιδεα; Την γνωμη σας!
ευχαριστω!
 
φωτογραφια δεν εχω.. Αλλα διαστασεις στο περιπου πρεπει να ειναι 60 υψος 60 ή 70 μηκος και περιπου 50 βαθος! Ειναι τεραστιο!
 
κι εισαι σιγουρη οτι κανει μονο τοσο; δεν ξερω βεβαια και τι διαφορες εχουν τα κλουβια αλλα δεν βρισκω καποιο λογο να μην κανει για παπαγαλους, αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας γραψει :)
προσεξε μονο το ανοιγμα στα καγκελα γιατι αν ειναι μεγαλο μπορει να σφηνωσουν το κεφαλακι τους και να πνιγουν μονα τους στην προσπαθεια να βγουν!
 
Back
Top