Φροντίδα Μωρό σπουργίτι χρειάζεται βοήθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χθες το πρωί στην αυλή του σχολείου μου βρήκα ένα μωρό καναρίνι είχε πέσει από τις φωλιές που έχουμε στην οροφή όμως ήταν αδύνατο να το επιστρέψουμε εκεί πάνω... όταν το βρήκα ήταν και ένα ενήλικο μαζί του μάλλον η μαμά του αλλά δεν γινόταν να το αφήσω στο έδαφος γιατί έχουμε πάρα πολλές γάτες ούτε υπήρχε κάποιο σημείο να το βάλω και αναγκαστικά το πήρα σπίτι μου. Το έβαλα σε ένα χαρτινο κουτί και μετά από λίγες ώρες άρχισε να πηδάει, τι μεσημέρι αγόρασα κρέμα νεωσων και μέχρι τώρα έχει φάει 4 φορές εντομεταξύ χθες βράδυ το μετέφερα σε ένα κλουβί που έχω για να είναι πιο ασφαλές και έβαλα και κάτι πανιά και πάει και χώνεται εκεί. Το πρόβλημα μου είναι ότι μου φαίνεται ότι τρώει λίγο επίσης κοιμάται ακόμα από χθες μετά τις 8 ξύπνησε για να το ταισω και ενώ χθες έκανε μαύρες κουτσουλιές μέσα στην νύχτα έκανε μια πορτοκαλοκιτρινι. Κάνω κάτι λάθος; Βοηθήστε με παρακαλώ 😭
 
@meniam
Καλημέρα, η καλύτερη λύση είναι να γυρίσει πίσω στην φωλιά του για να το τάϊσουν οι γονείς του.
Συνήθως οι νεοσσοί σπουργίτια δεν επιβιώνουν εκτός φωλιάς.
Άν το κρατήσεις να είσαι πολύ προσεκτική ,να μην έρθει σε επαφή με τα πουλάκια σου.
Προληπτικά μπορείς να ρίξεις και ένα οικολογικό σπρέι για τα εξωπαρασιτα στο κλουβί και στο πουλάκι.
Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά.
Thread 'Βρήκα ένα πουλί στο μπαλκόνι μου' https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκα-ένα-πουλί-στο-μπαλκόνι-μου.32958/.
 
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να κάνω πιο αραιή την κρέμα; Για αυτό να μην τρώει πολύ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να κάνω πιο αραιή την κρέμα;
Ποια είναι η αναλογία κρεμάς νερού ?
Μεγάλη προσοχή χρειάζεται στην θερμοκρασία της κρέμας, πρέπει να είναι περίπου 38,5 βαθμούς.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Δεν ξέρω, η συσκευασία δεν λέει και στο πετ σοπ μου είπαν με το μάτι να καταλάβω
[automerge]1621502604[/automerge]
Την θερμοκρασία πως θα την μετρήσω; Δεν έχω θερμόμετρο
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Την θερμοκρασία πως θα την μετρήσω;
Με ένα απλό θερμόμετρο σαν αυτό που χρησιμοποιούμε εμείς, αν είναι πολύ ζεστό πάνω από 42 βαθμούς θα βγάλει ένδειξη Η, περιμένεις - ανακατεύεις μέχρι να αρχίσει να σου δείχνει θερμοκρασία το θερμόμετρο, όταν φτάσει 38-39 μπορείς να ταΐσεις
Δεν ξέρω, η συσκευασία δεν λέει και στο πετ σοπ μου είπαν με το μάτι να καταλάβω
Αν είναι πολύ μικρό η αναλογία είναι 3 μέρη νερό 1 μέρος κρέμα.
Αν είναι μεγαλύτερο μπορείς να βάλεις 2 μέρη νερό και 1 μέρος κρέμα, η κρέμα πρέπει να είναι αρκετά ρευστή.
.
 
@ianos με συγχωρείτε που δεν απάντησα...το πουλάκι δυστυχώς είχε πεθάνει όταν γύρισα σπίτι.δεν ξέρω αν είχα κάνει κάτι λάθος ήταν και πρώτη φορά που τάισα δεν είχα ιδέα
 
Back
Top