Φροντίδα Μόλις έγινα ιδιοκτήτης καναρινιού καναρινιού και χρειάζομαι πληροφορίες

GeorgeTsou

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ένας φίλος μου έδωσε ένα καναρίνι χωρίς όμως να μπορεί να μου πει πολλά μιας και δεν έδινε πολύ σημασία. Θα ήθελα την βοήθεια σας για να δούμε τι ράτσα είναι και γενικά ότι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε. Γενικά πληροφορίες που μπορώ να δώσω είναι ότι που και που κάνει ένα κελάηδισμα ειδικά αν ακούει μουσική από το ράδιο (έχει έρωτα με τον Ρέμο).
Τα υπόλοιπα δικά σας.
SmartSelect_20200516-125359_Gallery.webpSmartSelect_20200516-125349_Gallery.webpSmartSelect_20200516-125325_Gallery.webp
 
Αρχικά το στικ το βγάζεις γιατί είναι πολύ κακό για την υγεία. Ένα μεγαλύτερο κλουβί θα το χρειαζόταν και ξύλινες πατηθρες στο σωστό πάχος(ούτε πολύ μεγάλες, ούτε πολύ μικρές). Το μπολάκι τι περιέχει; Είναι απλή αυγοτροφη;
Να το χαίρεσαι!
 
@Giorgos_finches Καλημέρα το κλουβί θεωρώ πως είναι αρκετά μεγάλο θα στο βγάλω φωτο ολόκληρο να το δεις το ένα έχει βιταμίνη Και το άλλο μια τροφή με μέλι που μας έδωσαν
SmartSelect_20200516-132802_Gallery.webp
 
@GeorgeTsou εγώ πάντως αν είχα καναρίνι θα το είχα σε μια ζευγαρώστρα 60cm σε πλάτος μαζί με το ταίρι του. Δεν ξέρω γιατί στα πετ λένε ότι τα μικρά κλουβιά είναι για καναρινια. Πιστεύω θα του αρέσει κάτι πιο μεγάλο για να ασκείτε κιόλας. Αυτή η υποτιθέμενη χύμα βιταμίνη, μόνο βιταμίνη δεν είναι. Να παίρνεις μόνο συσκευασμένα προϊόντα. Αυτό που θα πάρεις είναι αυγοτροφη. Οι βιταμίνες είναι μόνο σταγόνες για το νερό.
 
Συμφωνώντας με τον @Giorgos_finches , να συμπληρώσω πως χρειάζετε κόψιμο στα νύχια του.
Θα ήθελα την βοήθεια σας για να δούμε τι ράτσα είναι
Μάλλον είναι ένα κοινό καναρινάκι.
Γενικά πληροφορίες που μπορώ να δώσω είναι ότι που και που κάνει ένα κελάηδισμα ειδικά αν ακούει μουσική από το ράδιο
Αν το κελάηδημα που κάνει είναι συνεχές και όχι ένα απλό τσίου, τότε μάλλον επρόκειτο για αρσενικό.
το ένα έχει βιταμίνη Και το άλλο μια τροφή με μέλι που μας έδωσαν
Ήταν χύμα αυτές οι τροφές που σου έδωσαν; Υποψιάζομαι πως επρόκειτο για τις λεγόμενες "βιταμίνες" που πουλούν στο εμπόριο. Είναι άκρως ακατάλληλες για την υγεία του πουλιού. Το καλύτερο που μπορείς να του προσφέρεις αντί για αυτές τις "βιταμίνες", είναι βραστό αυγό. Του δίνεις μια φορά την εβδομάδα, γιατί παχαίνει και το πετάς μετά από 5 ώρες.
Να το χαίρεσε! 🙂
 
@Liakos18 αυτή είναι η βιταμίνη που έχω και για τα νύχια το ξέρω αλλά δεν ξέρω πόσο πρέπει. Ξέρει κάποιος και τι ράτσα είναι γτ διάβασα πολλά άλλα δεν έχω βγάλει άκρη SmartSelect_20200516-173005_Gallery.webp
 
Για κοινο καναρινακι δειχνει.

Ριξε μια ματια στο ποδι που εχει το δαχτυλιδι γιατι βλεπω κοκκινιλα και με την ευκαιρια παρε λιγο και τα νυχια.
Αν την κοκκινιλα την προκαλει το δαχτυλιδι θα πρεπει να βγει.

Η αυγοτροφη σου ειναι οκ!
 
Το φτερο εννοω αν εσπασε, οχι η φτερουγα.

Αν βγηκε καποιο φτερο και ματωσε αλλα εχει σταματησει αιμορραγία το αφήνεις ως εχει.
Αν εχει σπασει φτερο και συνεχιζει να αιμορραγει, το τραβας για να βγει.
 
αυτή είναι η βιταμίνη που έχω
Λέγεται αυγοτροφή Γιώργο και πρέπει να τη δίνεις με μέτρο στις περιόδους συντήρησης. Δύο φορές την εβδομάδα είναι αρκετές, μέχρι να αρχίσει η πτερόρροια.

Η βασική του τροφή είναι οι σπόροι. Τι σπόρους έχεις;

Σχετικά με το κλουβί, ποτέ δεν είναι αρκετά μεγάλο. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην είναι μικρό. Κατά την άποψή μου, τα 40αρια ορθογώνια κλουβιά χωρίς σκεπές, είναι μια χαρά για ένα πουλάκι.
 
Back
Top