Γενικά Μόλις αφίχθη το νέο μέλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kafu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kafu

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
70
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα, μόλις αφιχθεί το νεο μέλος..
Πολύ όμορφος και μελωδικός.. Ελπίζω να «ξυπνησει» και τον άλλον ο οποίος ακόμα δεν λαλαει πέρα από μερικά κρωξιματα...

C94_C2_D48-6_DBA-481_A-99_D7-4_B853_BB75_CEE.jpg

Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το είδος του;

Επίσης μόλις τοποθέτησα κ την κατασκευή για κρέμασμα... Τι λέτε;
1_B861236-4_A91-45_FB-86_B9-_CF9_D6_CC1_A47_C.jpg

Το σουπιοκοκκαλο είναι αυτό..

puik_sepia_op_blister.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι πολύ όμορφο το νέο καναρινάκι, λογικά κοινό, όπως φαίνεται, αν και θα ακουστεί στην μελωδία του.
Να αλλάξεις οπωσδήποτε τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές.

Η κατασκευή δεν ξέρω, δεν πάνε πέρα δώθε;
Σε ποιο σημείο του σπιτιού τα έχεις;
Γιατί το βράδυ θέλουν πολύ ηρεμία όταν πέσει ο ήλιος.

Το σουπιοκόκκαλο δεν καταλαβαίνω πόσο πολύ μπορεί να μύριζε.
Ίσως να το έβραζες με ξύδι και να το άφηνες να στεγνώσει στον ήλιο για σιγουριά;
 
Ευχαριστω πολύ, ναι πραγματικά είναι όμορφος...

Η κατασκευή είναι παρά πολύ στέρεα (ουπα στο ταβάνι, κ σχεδόν κρεμάστηκα πάνω κ δεν πάει πουθενά) το σίδερο είναι σφιχτά πάνω στο ταβάνι όποτε δεν γυρίζει η κατασκευή.. Τα καναρίνια είναι κρεμασμένα σε δυτικό μέρος του σπιτιού με αρκετή δροσιά και ελάχιστο ήλιο στην Δύση, ο οποίος περνάει μέσα από μια μπουκαβιλια η οποία αφήνει ελάχιστες δέσμες φωτός να περάσουν. Το βράδυ είμαι σε σκέψη όσον αφορά να τα βάζω μέσα.. είμαι δίπλα σε δευτερεύον δρόμο όπου περνούν ελάχιστα αυτοκίνητα από το σούρουπο κ μετά..

Το σουπιοκοκκαλο ξεμυρισε τελείως.. στεγνώνει κ θα μπει για να δω τις αντιδράσεις τους.
 
Να τον χαίρεσαι. Μου αρέσει πολύ.
Η κατασκευή sorry δεν μου αρέσει. Θα προτιμούσα η πίσω τουλάχιστον πλευρά να ακουμπαγε σε τοίχο και τα κλουβιά να μην κουνιούνται καθόλου από αέρα. Κουνουπιερα η τούλι θα το χρειαστείτε. Επίσης προστασία από αρπακτικά
Το στικ επίσης σου προτείνω να το βγάλεις. Αμφίβολη ποιότητα σπόρων και γλυκαντικές ουσίες όχι μόνο δεν προσφέρουν αλλά ενίοτε δημιουργούν και προβλήματα υγείας.
Σε κάθε νέο πουλί κράτα καραντίνα σε αυτό και στα υλικά του κλουβιού του για 40 ημερες
 
.λογικά κοινό
Mα βλέπω έχει δακτυλίδι κλειστού, του 2016 . Γράψε τα στοιχεία του δακτυλιδιού και ίσως βρεθεί άκρη και για την καταγωγή του 😉
 
Σωτήρη, πολύ ωραία η κατασκευή και το πουλάκι ακόμα πιο ωραίο. Να το χαίρεσαι. Μοιάζει με το δικό μου το Πατροκλάκι. Εντάξει το Πατροκλάκι είναι λίγο πιο όμορφο! 😛
Αλλά δεν κάνει αυτή η κατασκευή. Αφού το έχεις μεράκι, φρόντισε η μια πλευρά κατά μήκος να ακουμπάει στον τοίχο. Νιώθει καλύτερα το ζωάκι έτσι... Φιλικά πάντα, ε; :)
 
H κατασκευη ειναι ακαταλληλη, πρεπει η μια τουλαχιστον πλευρα του κλουβιου να ακουμπαει σε σταθερο μερος για να δινει το αισθημα της ασφαλειας στα πουλια.
Επισης πρεπει να προστατευονται απο ρευματα αερα και αρπακτικα.
Ο ηλιος ειναι απαραιτητος, με μετρο.

Οι πατηθρες πρεπει να αλαχθουν σε ξυλινες χωρις ραβδωσεις και το στικ με τους σπορους δεν εχει να προσφερει τιποτα περα απο αχρειαστες θερμιδες.

Να το χαιρεσαι!
 
Αρκετά φουτουριστική κατασκευή! Πιστεύω δυο γλαστράκια με φυτά που θα κρεμάνε θα σου αρέσει πιο πολύ, για να μην πάει χαμένη και η τρύπα στον τοίχο.

Για τα πουλάκια δεν θα σε βολέψει καθόλου μα καθόλου. Όλα τα άλλα τα είπαν παραπάνω και οι υπόλοιποι.

Το πουλάκι έχει κάποιο σημάδι μελανίνης στο κεφάλι;
Επίσης τα πόδια του φαίνεται να θέλουν μια κάποια θεραπεία, αν μπορείς βγάλε τα μια κοντινή.
Για κίτρινο λιποχρωμικό μοιάζει και με πολύ καλό χιονέ πτέρωμα.
 
Το πουλάκι έχει κάποιο σημάδι μελανίνης στο κεφάλι;
Επίσης τα πόδια του φαίνεται να θέλουν μια κάποια θεραπεία, αν μπορείς βγάλε τα μια κοντινή.
Για κίτρινο λιποχρωμικό μοιάζει και με πολύ καλό χιονέ πτέρωμα.

Έχει μελανίνη στο κεφάλι... στέλνω κ φωτό από κεφάλι κ πόδια.
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    22,7 KB · Προβολές: 3
  • 02.webp
    02.webp
    23,3 KB · Προβολές: 3
  • 03.webp
    03.webp
    19,4 KB · Προβολές: 3
  • 04.webp
    04.webp
    22,1 KB · Προβολές: 3
Εντάξει για κίτρινο λιποχρωμικό πήγαινε και του βγήκε αυτό το τικ μελανίνης.Αν μπει με την ποικιλία που προανέφερα ενδεχομένως να φύγει στους απογόνους. Για την ώρα είναι και δεν είναι σε κάποια προκαθορισμένη ράτσα, μια και ρώτησες.

Δεν διακρίνω κάτι άσχημο στα πόδια,ίσως να είναι έτσι επειδή το φιλαράκι σου δείχνει να είναι πουλί του 2012.
Σου έδωσαν τέτοιες πληροφορίες;
 
.. Δεν διακρίνω κάτι άσχημο στα πόδια,ίσως να είναι έτσι επειδή το φιλαράκι σου δείχνει να είναι πουλί του 2012.
Toυ 2012 είναι κόκκινα. Αυτά τα χρυσοπορτοκαλί πρωτομπήκαν το 2016 .
 
Μόλις θυμήθηκα, επειδή είπαμε πολλά χθες με τον πρώην ιδιοκτήτη, το πουλί είναι 1.5 ετών... Μόλις μπορέσω θα σας στείλω κ τον αριθμό από το πόδι του.
 
Back
Top