Αναπαραγωγή Μόλις είδα το πρώτο μωράκι ζεμπράκι, τι πρέπει να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vickie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vickie

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρααα
Μόλις είδα το πρώτο μωρακιιι και τρελάθηκα από τη χαρά μου
Μωράκι πουλακι ζεμπρακι
Δεν κάνω τπτ ακόμη Ε; Η μαμά το ταΐζει κ ο μπαμπάς!
Τους έβαλα αυγότροφη σε 2 μορφές
Αυγό βραστό έξτρα να τους βάλω; Τους έχω σουπιοκοκαλο κ ασβεστιο
Να τους βάλω κανένα φρουτάκι;κάνει; Μαρουλι κάνει;
 
Φρούτα και λαχανικά να μην δώσεις ακόμη. Αυγουλακι βραστό είναι ό,τι καλύτερο αρκεί να το αντικαθιστάς συχνά. Και το πιο σημαντικό να μην πηγαίνεις κοντά τους για να μην τα εγξαταλειψουν. Κατά τα άλλα όλα τα έχεις κάνει μια χαρά.
 
Καλησπέρα και σε σένα Βίκυ! Καλώς τον δέχθηκες τον νεοσσό σου! Να σου ζήσει και με το καλό να τον καμαρώσεις στο κλαρί! 🙂

Δεν κάνω τπτ ακόμη Ε; Η μαμά το ταΐζει κ ο μπαμπάς!
Εφόσον το τρέφουν αμφότεροι οι ενήλικες, εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις από τη μεριά σου είναι ένας καθημερινός έλεγχος της φωλιάς, για να διαπιστώσεις εάν είναι καθαρή, εάν ο νεοσσός έχει σιτιστεί κ. Α. και γενικά, διακριτική παρατήρηση των δρώμενων.

Τους έβαλα αυγότροφη σε 2 μορφές
Αυγό βραστό έξτρα να τους βάλω;
Ναι, ασφαλώς, και με το τσόφλι! Να τους χορηγείς σε καθημερινή βάση και από τα δύο και απλά, όπως σου επισήμανε παραπάνω και η Ζωή, να το ανανεώνεις ανά λίγες ώρες. 😉

Τους έχω σουπιοκοκαλο κ ασβεστιο
Μια χαρά είναι, αν και το συμπλήρωμα ασβεστίου, μιας και δεν ωοτοκούν τα πτηνά, δεν χρειάζεται, όπως σου είπε και η Βάσια. Το σουπιοκόκκαλο, ωστόσο, είναι απαραίτητο να είναι μονίμως στο κλουβί.:)

Να τους βάλω κανένα φρουτάκι;κάνει; Μαρουλι κάνει;
Όχι, διότι το εντερικό σύστημα των νεογνών είναι πολύ ευαίσθητο και η βρώση αυτών των τροφών θα προκαλούσε πολύ υδαρά περιττώματα που θα τα αποδυνάμωνε. Μόλις γίνουν άνω των δέκα με δώδεκα ημερών, μπορείς να αρχίσεις να τους προσφέρεις, σε μικρές ποσότητες οτιδήποτε.:)
 
Βίκυ όταν λες ότι έχεις και ασβέστιο τι εννοείς;
Δεν χρειάζεται έξτρα ασβέστιο αυτή τη στιγμή μόνο το σουπιοκόκκαλο φτάνει.
Ότι πήρα ένα άσβεστιο (σε μορφή καρδιάς) κ το είχα βάλει πριν κάνει αυγά & όντως πριν τα κάνει πήγαινε κ το τσιμπούσε.. Τώρα δεν το δίνει κ πολύ σημασία ούτε το σουπιοκοκαλο νομίζω

Ναι, ασφαλώς, και με το τσόφλι! Να τους χορηγείς σε καθημερινή βάση και από τα δύο και απλά, όπως σου επισήμανε παραπάνω και η Ζωή, να το ανανεώνεις ανά λίγες ώρες. 😉
Με το τσόφλι Ε; Μάλιστα, έγινε ευχαριστώ πολύ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι, γιατί αποτελεί μία από τις σημαντικότερες πηγές ασβεστίου για τα πτηνά μας!
Τσόφλι απο την πρώτη μέρα;
Κάποιοι θα σ' έκαιγαν ζωντανό. Και κάποιοι άλλοι όχι.Αμφιλεγόμενο θέμα.
Πριν απ' όλα εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα του πτηνού.
 
Ωχ.. Να μην δώσω κλτρα;
Για εμένα, χωρίς τσόφλι, μέχρι να καρδαμώσουν λίγο. Μετά τις 10-15 μέρες, βάζεις ολόκληρο το αυγό και αν θέλει η μάνα, το προσφέρει. Κλτρα μην το ρισκάρεις πιο πριν, αφού είναι και η πρώτη σου φορά. Την ίδια χρονική περίοδο ενδεχομένως να παρατηρήσεις ξανά το θηλυκό να τσιμπολογά το σουπιοκόκκαλο.
Μην αγχώνεσαι. Καλή αρχή!
 
Για εμένα, χωρίς τσόφλι, μέχρι να καρδαμώσουν λίγο. Μετά τις 10-15 μέρες, βάζεις ολόκληρο το αυγό και αν θέλει η μάνα, το προσφέρει. Κλτρα μην το ρισκάρεις πιο πριν, αφού είναι και η πρώτη σου φορά. Την ίδια χρονική περίοδο ενδεχομένως να παρατηρήσεις ξανά το θηλυκό να τσιμπολογά το σουπιοκόκκαλο.
Μην αγχώνεσαι. Καλή αρχή!
Έγινε ευχαριστώ πολύ !
 
Παιδιά,υπάρχει περίπτωση το πουλακι ακόμα καλά καλά δεν βγήκε από το αυγό να πέθανε κ ολας; Γτ είπα να τα τσεκάρω πριν πάω για ύπνο μια & η μαμά καθόταν στη φωλιά, πάω να αλλάξω νερά & βγαίνει η μαμά από τη φωλιά να φάει, κ προσπαθώ από απόσταση βέβαια βα δω τι κάνει το μικρούλη & είναι ΑΚΙΝΗΤΟ(σαν ψόφιο)με το Ράμφος προς τα κάτω.. Μάλλον έγινε το κακό Ε; :-/
Έπρεπε εγώ βα είχα κάνει κάτι πιο πριν; Μήπως το έπνιξε η μαμά του Άθελα της; :-/
Ή απλώς (πολλά θέλω μάλλον) έτσι κοιμούνται;
 
Μπορεί απλά να κοιμόταν, τσέκαρε πάλι τώρα το πρωί.
Καλό είναι να μην ενοχλείς τα πουλιά τόσο αργά το βράδυ, δε νομίζω ότι χρειαζόταν αλλαγή νερού τέτοια ώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν χρειάζεται πολλές ενοχλήσεις στη φωλιά των μικρών.
Ειδικά τα πρώτα 24ωρα αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί μπορεί να υπάρξει εγκατάλειψη της φωλιάς από τους γονείς.
 
Μπορεί απλά να κοιμόταν, τσέκαρε πάλι τώρα το πρωί.
Καλό είναι να μην ενοχλείς τα πουλιά τόσο αργά το βράδυ, δε νομίζω ότι χρειαζόταν αλλαγή νερού τέτοια ώρα.
Από αγωνία άλλαξα το νερό για να είναι όλα τέλεια να το πω κ έτσι πριν πάω για ύπνο τώρα π έχουν κ το μωρό.. Τα τσέκαρε τώρα το πρωί
Κ το πουλακι δεν είναι ακριβώς στην ίδια θεση
Αλλά είναι πάλι ακίνητο..
 
Δεν χρειάζεται πολλές ενοχλήσεις στη φωλιά των μικρών.
Ειδικά τα πρώτα 24ωρα αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί μπορεί να υπάρξει εγκατάλειψη της φωλιάς από τους γονείς.
Δεν την ακουμπάω τη φωλιά τους καθόλου καθόλου
 
Τσόφλι απο την πρώτη μέρα;
Κάποιοι θα σ' έκαιγαν ζωντανό. Και κάποιοι άλλοι όχι.Αμφιλεγόμενο θέμα.
Πριν απ' όλα εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα του πτηνού.
Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα. Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση!👍
 
Βίκη βγήκε άλλο πουλάκι;
Το μικρό πως είναι; Μπορείς να δεις αν είναι ταϊσμένο;
Όχι δεν βγήκε κανένα άλλο μωράκι..
Το μωρό είναι πάλι από την άλλη πλευρά, αλλά μου φαίνεται νεκρό κ υποψιάζομαι μάλλον Ότι το κουνάει αυτή όταν πάει κ κάθεται πάνω τους.. :-/
 
Back
Top