Γενικά Μόλις πήρα δύο budgies, λίγη βοήθεια

Aggelos91

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά καιρό έχουμε να τα πούμε. Είχα και παλιά όταν ήμουν πιο μικρός Budgies αλλά θέλησα να ξαναπάρω τώρα. Τι γίνεται όμως με το που τα έφερα σπίτι ήταν πολύ φοβισμένα καθόντουσα σε ένα σταν και δεν κουνιούντουσαν καθόλου. Ένα αρσενικό και ένα θυληκό είναι. Και ούτε πίναν νερό όυτε τρώγανε τίποτα. Τα βγάζω έξω στο μπαλκόνι και αμέσως άρχισαν να κελαηδάνε και φάγαν κιόλας. Θέλω να με συνηθίσουν να με μάθουν και δεν θέλω να τα έχω συνέχεια έξω στο μπαλκόνι θέλω να ασχολούμαι μαζί τους. Εν τω μεταξύ με το που βγαίνω στο μπαλκόνι πάλι κάθονται ακίνητα και είναι φοβισμένα. Σήμερα το πρωί τα πήρα. Λέτε να τα αφήσω απόψε έξω από το κλουβί τους μες το σπίτι. Ευχαριστώ περιμένω με υπομονή την βοήθειά σας.
 
Καλοριζικα τα νεα φιλαρακια σου!Λογικο ειναι να ειναι φοβισμενα! Αφου σημερα τα πηρες. Να τους δωσεις χρονο να συνηθισουν εσενα και το περιβαλλον γυρω τους! Μπορει να τους παρει μερες ή και μηνες! Να τα βαλεις σε ενα δωματιο μεσα στο σπιτι που περνατε τις περισσοτερες ωρες για να σας συνηθισουν, οχι κουζινα. Να μην τα αφηνεις εξω διοτι κινδυνευουν απο αρπακτικα πουλια! Εχουν συμβει αρκετα περιστατικα σε πολλα παιδια εδω μεσα https://community.petbirds.gr/threads/Εχασα-το-καναρίνι-μου-από-επίθεση.12711/
 
Ευχαριστώ πολύ Mariah. Περιμένω και των άλλων τις απαντήσεις. Άντε άντε γρήγορα 🙂
 
Αγγελε, καταρχην να σου ζήσουν! Ευχομαι να ειναι γερά και υγιή και να χαιρεσαι για πολλά χρόνια την συντροφιά τους!

Προσπάθησε λιγο να μπεις στην θεση τους. Αν εφτανες σε εναν νεο χωρο και ολα σου φαινονταν καινουρια και περίεργα, δεν θα ενιωθες φοβισμενος και αγχωμένος; Θα χρειαζοσουν σιγουρα χρόνο γιανα προσαρμοστείς στο νεο σου περιβάλλον και με τα καινουρια προσωπα που θα σε πλησιάζαν θα ήσουν επιφυλακτικός και διστακτικός. Ετσι ακριβως νιωθουν και τα πουλάκια. 🙂

Εσυ εχεις τώρα την ευθύνη για την ασφάλειά τους και οφείλεις να τα προστατεψεις απο πιθανούς κινδύνους,όπως θα έκανες και με ενα νέο και αβοήθητο μελος της οικογένειας σου που θα εξαρτωταν απολυτα απο εσενα. Εσυ εισαι αυτος που θα τους προσφέρεις τροφή, ενα χαρουμενο και υγιες περιβάλλον διαμονής και εκπαιδευσης. Ομως πρεπει να κανεις υπομονη γιατι η αγάπη και η εμπιστοσύνη χτίζεται μερα με την μερα

Ριξε μια ματια σε προηγουμενα ποστ που εχουν γραφτει και ειναι σχετικα με το θέμα και αν εχεις ακόμα απορίες, εδώ είμαστε να τα λεμε!
 
Ευχαριστώ πολύ Georgina. Ξέρεις τι μόλις τα έβαλα μέσα στο σπίτι επειδή βράδιασε κιόλας και έχουν κάτσει σε έναν κλαδάκι (σταν) κι τα δύο μαζί και δεν κουνάνε παρά μόνο το κεφάλι τους. Δεν μπορώ να τα βλέπω έτσι. Λέτε αν τα αφήσω τώρα να βγουν από το κλουβί να πετάξουν στο δωμάτιο θα τους κάνει καλό?
 
Α! Και κάτι άλλο. Το air condition πειράζει να το έχω ανοιχτό στον ίδιο χώρο;
 
οχι
απο το κλουβι θα τα βγάλεις οταν αναπτυχθεί μια σχεση εμπιστοσύνης μεταξύ σας.
ίσως εχουν κουραστεί και καθονται στο stand, προσπάθησε στο δωματιο που τα εχεις να μην εχει θόρυβο τα βράδυα γιατι θελουν πολλες ωρες υπνου
ΥΓ"να σου ζησουν



το air condition δεν ειναι καλο για τα πουλια :)
 
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αφησεις 2-3 ημερες τα πουλακια στο κλουβι τους χωρις ν'ασχολησαι μαζι τους. Πρεπει να συνηθισουν 1)το κλουβι τους και 2) το καινουργιο τους περιβαλλον. Πρεπει να τα αφηνεις να κοιμηθουν κατα τις 9μμ καπου χωρις φωτα και ηχους. Στο χωρο που θα τα εχεις, φροντισε να μην λειτουργει air condition. Εχε υπομονη και να βαζεις παντα στον εαυτο σου στην θεση τους πριν κανεις κατι.
Καλοριζικα και να τα χαιρεσαι!
 
Ευχαριστώ πολύ Mariah. Περιμένω και των άλλων τις απαντήσεις. Άντε άντε γρήγορα 🙂
Καλησπερα Αγγελε, καταρχας μην βιαζεσαι δεν θελουμε βιασυνη και ειδικα σε τετοια θεματα.
Να τα χαιρεσαι τα μικρα σου, δε στο κρυβω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εξημερωσεις τα Budgies σου,θελει τρελλη επιμονη και υπομονη.
Και ακομα πιο δυσκολο ειναι που εχεις ζευγαρι,ισως αμα ειχες ενα να ηταν ευκολοτερο.
Εγω θα σου προτεινα να τα βαλεις μεσα στο σπιτι, γιατι εξω ειναι απομονωμενα. Να συνηθισουν το χωρο τους, να τους μιλας συνεχεια και να τους δινεις λιχουδιες. Να μην ξεχνας οτι εσυ μπορει να εχεις ολη την καλη διαθεση για να σε μαθουν, ομως τα παπαγαλακια μπορει και οχι.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.Ήθελα επίσης να ρωτήσω τι φρούτα τους αρέσουν. Θυμάμαι μήλο αλλά δεν θυμάμαι ποια άλλα. Επίσης γενικά τι θα ήταν καλό για την διατροφή τους; Σήμερα είναι η τρίτη μέρα που τα έχω ήδη τρώνε μες στο σπίτι όταν τα έχω δεν φοβούνται και ο αρσενικός ο Fred κάθεται πάνω στο χέρι μου όταν το βάζω μες το κλουβί. Η Lily φοβάται ακόμα. Ήθελα να σας ρωτήσω να τα αφήσω τώρα το βραδάκυ να πετάξουν λίγο μες το δωμάτιο;
 
Παιδιά σας περιμένω να μου απαντήσετε άντε άντε. 🙂

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threa...ικά-δεν-κάνει-να-ταΐζουμε-στα-καναρίνια.4423/

Να υπενθυμίσω οτι το φόρουμ δεν είναι chat room, όταν κάποιος ξέρει και έχει τον χρόνο να απαντήσει το κάνει, οπότε καλό θα είναι να έχουμε λίγη υπομονή στις ερωτήσεις και στις απορίες μας.
 
Σόρρυ αν ενόχλησα Γρηγόρη αλλά δεν το έκανα επειδή δεν είχα υπομονή αλλά αστειευόμενος. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 
Back
Top