Φροντίδα Μόνιμη διαμονή στο πίσω μπαλκόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zouzounel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Θα υπάρχει λέτε πρόβλημα να τοποθετήσω μόνιμα τα καναρίνια μου στο πισω μπαλκόνι;
Δεν έχει ρεύματα αέρα (ειναι κλειστό από πολυκατοικίες γύρω-γύρω), δεν έχουν προσβαση γάτες ή πουλιά (ούτε περιστέρι δεν εχω δει, ποτέ), αλλά δεν θα τα βλέπει άμεσα ηλιος. Κατά τις 12 το μεσημέρι έχει ήλιο, αλλά όχι στο σημείο που σκοπεύω να τα βάλω.
Στο μπροστινό μπαλκόνι έχει πρόσβαση ο γάτος μας και δε θα έχουν ησυχία (κι εγώ βεβαια δεν εχω εμπιστοσύνη).
Ενα μήνα τώρα τα έχω τοποθετήσει εκεί και κάποιες μέρες μέσα στην εβδομάδα τα μετακινώ για λίγη ώρα στον ήλιο, στο μπροστινό μπαλκόνι. Απλά σκέφτομαι να κανω μια πιο μόνιμη/σωστή κατασκευή.

Στις εσωτερικές εκτροφές πώς αντικαθιστούν την έκθεση στον ήλιο;
 
αλλά δεν θα τα βλέπει άμεσα ηλιος.
Χρειαζόμαστε τον ήλιο να φέγγει καλά χωρίς να χτυπά άμεσα τα πουλιά.
Η άμεση επαφή με τον ήλιο το καλοκαίρι... ακόμη και για λίγη ώρα μπορεί να επιφέρει το θάνατο.
Συνεπώς δεν χρειάζεται απολύτως τίποτε... και στον "ίσκιο" να είναι τα πουλιά... έχουν τον "ήλιο" που πρέπει από τη διάχυση στα στερεά σώματα.
δεν έχουν προσβαση γάτες ή πουλιά
Σε αυτό να μην είσαι ποτέ σίγουρη..
Μέτρα προστασίας οπωσδήποτε.
Στο μπροστινό μπαλκόνι έχει πρόσβαση ο γάτος μας και δε θα έχουν ησυχία
Όπου και να τα βάλεις... έχει πρόσβαση ο γάτος ακόμη και κει που πιστεύεις πως δεν έχει.
Η μόνη λύση είναι το πλέγμα προστασίας. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Ενα μήνα τώρα τα έχω τοποθετήσει εκεί και κάποιες μέρες μέσα στην εβδομάδα τα μετακινώ για λίγη ώρα στον ήλιο, στο μπροστινό μπαλκόνι.
Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στα καναρίνια.
Δεν είναι απαραίτητο να αισθάνονται όπως εμείς με τις αλλαγές στο περιβάλλον διαβίωσης...
Σχεδόν πάντα στρεσάρονται σε κάθε αλλαγή.
Απλά σκέφτομαι να κανω μια πιο μόνιμη/σωστή κατασκευή.
Αφού θα κάνεις μόνιμη κατασκευή.. κάν' τη και σωστή να τελειώνεις μια και καλή...
Άννα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο...
https://community.petbirds.gr/threads/Προστατευτικό-κλουβιών-από-αρπακτικά-και-καιρικές-συνθήκες.31524/
ή τέλος πάντων να αντλήσεις κάποιες ιδέες από το αντίστοιχο forum https://community.petbirds.gr/forums/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD.21/ και να κάνεις κάτι πιο πρακτικό και κυρίως ασφαλές.
Αν κάποια ιδέα κρίνεις πως μπορείς να την πραγματοποιήσεις εμείς ευχαρίστως θα σε βοηθήσουμε... Τουλάχιστο με τις ιδέες βελτίωσης.
Θα περιμένουμε λοιπόν τις αποφάσεις σου...
Καλή δύναμη και επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
zouzounel Καλημερα ο Γιαννης σε καλυψε νομιζω σε ολο το φασμα των ερωτησεων σου κ οχι μονο.
Οτι κανεις λοιπον καντο με γνωμονα το καλο των πουλιων σου και πως σε εξυπηρετη εσενα η κατασταση ωστε να μπορεις παντα να τους παρεχης τα καλυτερα κ με την μεγαλυτερη ασφαλεια.
 
Back
Top