Γενικά Μόνο αρσενικά για τραγούδι;

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Η βασική μου ερώτηση είναι αυτή:

Αν θέλω δύο καναρίνια, μόνο για τραγούδι, είναι καλύτερο να είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό (σε ξεχωριστά κλουβιά φυσικά)
ή
δύο αρσενικά σε διαφορετικά κλουβιά;

Εννοώ τα αρσενικά καναρίνια έχουν κίνητρο για περισσότερο τραγούδι, αν δίπλα ή κοντά τους βρίσκεται ένα θηλυκό η αρσενικό καναρίνι;
Δηλαδή κίνητρο περισσοτερου τραγουδιού μέσω φλερτ ή ανταγωνισμού;

Η άλλη ερώτηση μου είναι η εξής:
Είναι εντάξει να βρίσκονται στον ίδιο χώρο ένα αρσενικό καναρίνι με ένα ζευγάρι παραδεισιων πιγκουίνων;
Δηλαδή, στο πάνω κλουβί-ζευγαρωστρα να βρίσκεται το καναρίνι, και στον κάτω όροφο να βρίσκεται το άλλο κλουβί-ζευγαρωστρα με τα παραδείσια;

Θα ενοχλούνται, ή οι διαφορετικοί ήχοι τους θα τα κάνει να τραγουδάνε περισσότερο;

Επίσης, αν ένα πουλάκι κάνει άσπορο αυγό, θα μελαγχολήσει αν του πάρουμε το αυγό και δεν ολοκληρώσει την υποτιθέμενη εκκόλαψη;
 
Μαρία αν θέλεις 2 καναρίνια μόνο για κελάηδημα τότε να πάρεις αρσενικά και μην μπλέκεις με θηλυκά. Επίσης το κελάηδημα των αρσενικών δεν θα επιρρεαστεί από την παρουσία των java εφόσον δεν βλέπονται κιόλας.
Επίσης, αν ένα πουλάκι κάνει άσπορο αυγό, θα μελαγχολήσει αν του πάρουμε το αυγό και δεν ολοκληρώσει την υποτιθέμενη εκκόλαψη;
Ειδικά όταν το κάνει στον πάτο πχ καθόλου. Αλλά και σε φωλιά να είναι και να της το πάρεις σε λίγο θα το έχει ξεχάσει.
 
Όπως πολύ σωστά γράφεις ένα καναρίνι δεν κελαηδαει από ευχαρίστηση αλλά είτε για να προκαλέσει το ταίρι του είτε για να δηλώσει την περιοχή επικράτειας του.
Λένε πως οι ήχοι αυτοί είναι διαφορετικοί μεταξύ τους.
Με αυτούς του ζευγαρώματος να είναι πιο άγριοι και με λάθη αν μιλάμε για καναρίνια φωνής.
Στην περίπτωση των δύο αρσενικών στον ίδιο χώρο, ακόμα κι αν δεν έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, υπάρχει περίπτωση το λιγότερο φλύαρο να σταματήσει σχεδόν τελείως το κελάηδησμα.
Οπότε ποιος ο λόγος στην απόκτηση από την αρχή δύο πουλιών;
Με ένα "καλό" πουλάκι κάνεις μια χαρά τη "δουλειά" σου.
Τα άλλα πουλάκια απειροελάχιστα θα το επηρεάσουν... Εκτός και αν έχεις βλέψεις διαγωνισμού...
[automerge]1585603140[/automerge]
Όχι τα πουλάκια δεν μελαγχολούν φτάνει να υπάρξει σωστή διαχείριση.
 
Στην περίπτωση των δύο αρσενικών στον ίδιο χώρο, ακόμα κι αν δεν έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, υπάρχει περίπτωση το λιγότερο φλύαρο να σταματήσει σχεδόν τελείως το κελάηδησμα.
Μου έχει συμβεί με το πουλάκι που βλέπεται στο avatar μου, τραγούδησε 2 ετών όταν χάθηκε ο πατέρας του από επίθεση αρπακτικού.
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να κάνουν ''κόντρα'' στο τραγούδι και να συναγωνίζονται ο ένας τον άλλο.
Αν θέλω δύο καναρίνια, μόνο για τραγούδι,
Εγώ θα επέλεγα σίγουρα δύο αρσενικά.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!
Οπότε ποια είναι η καλύτερη εκδοχή μόνο για κελαϊδήμα;
Δύο αρσενικά καναρίνια πάνω-κατω, ή ένα αρσενικό επάνω και ένα ζευγάρι παραδεισιων πιγκουίνων Java κάτω;

Το προστατευτικό κάλυμμα κλουβιων (για 60αρες ζευγαρωστες) είναι προσωρινό, το "καλό" είναι υπό κατασκευή...
 
Back
Top