Γενικά Μόνο οι θηλυκοί παπαγάλοι προκαλούν τις φασαρίες;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Γνωρίζω με σιγουριά ότι τα αρσενικά σκυλιά δεν δαγκώνουν ποτέ τα θηλυκά. Ισχύει το ίδιο και για τους παπαγάλους; Ενώ είναι αγαπημένοι ο Λινκ και η Ίνα όταν υπάρχουν φασαρίες πάντα χωρίς καμία εξαίρεση της προκαλεί η Ίνα οπότε μου δημιουργήθηκε η απορία αν είναι γενικός ο κανόνας ή αν απλά του έχει βάλει τις δύο φτερούγες σε μια μιας και δεν φοράει παπούτσια χα χα
 
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο Άγγελε. Πολλοί αρσενικοί παπαγάλοι τραυματίζουν ακόμη και θανάσιμα το ταίρι τους. Και στα σκυλιά επίσης δεν ισχύει πάντα.

Όσο έβγαζα βόλτα την μπουμπού κανένα αρσενικό ποτέ δεν έβγαλε δόντια. Κάποια θηλυκά ναι και επειδή μαζευόμασταν αρκετά άτομα και το είχαμε συζητήσει και μας βγήκε αυτή η γνώμη με βάση της καθημερινές βόλτες των σκυλιών μας.

Ευτυχώς τότε εμένα μόνο παίζουν ακόμη χωρίς καν τραυματισμούς.

Πραγματικά όμως μου έκανε εντύπωση που δεν την έχει πειράξει ποτέ πρώτος
 
Δεν ξέρω εάν ισχύει γενικά, η σαυριτσα μου πάντως επιβεβαιώνει την υποψία σου. Δύο κουκλους παρροτλετακους και εμένα μας έχει όλους σούζα και πάλι δεν είναι ευχαριστημένη και μας μαλώνει 🤷
 
'Ένας από τους λόγους που τσακώνεται ο Πέπερ με την Λήδα είμαι κι εγώ. Όταν βρίσκονται εκτός κλουβιού, μόλις με δει αρχίζει να της επιτίθεται και έρχεται αμέσως στον ώμο μου.
Δεν παίζει ρόλο το θέμα του φύλου Άγγελε αλλά ο χαρακτήρας και η ψυχολογία της εκάστοτε στιγμής.
 
'Ένας από τους λόγους που τσακώνεται ο Πέπερ με την Λήδα είμαι κι εγώ. Όταν βρίσκονται εκτός κλουβιού, μόλις με δει αρχίζει να της επιτίθεται και έρχεται αμέσως στον ώμο μου.

το ίδιο συμβαίνει και με την Ίνα. Αν δει τον Λινκ πάνω μου του επιτίθεται και τον κυνηγάει γύρο γύρο στο δωμάτιο.
 
το ίδιο συμβαίνει και με την Ίνα. Αν δει τον Λινκ πάνω μου του επιτίθεται και τον κυνηγάει γύρο γύρο στο δωμάτιο.
Ξεκάθαρη διεκδίκηση της Ίνας, δεν θέλει ο Λινκ να δείχνει ενδιαφέρον για σένα δηλ δεν θέλει να τον μοιράζεται μαζί σου... Όπως και η αντίδραση του Πέπερ είναι ξεκάθαρη... Τώρα ήρθε η Σίσσυ, δεν θέλω καμιά σχέση μαζί σου! (ενώ πριν χτένιζαν ο ένας τον άλλον αμέριμνοι).
 
user20443 είπε:
Τέτοια διαβάζω και δε με βλέπω να παίρνω παρέα στο καμάρι μου 😁
Ευτυχώς η δυστυχώς οι καρδερίνες δεν ζηλεύουν με το εάν ασχολούμαστε εμείς με άλλα πουλιά Λένα. Αυτή την συνήθεια την έχουν μόνο η παπαγάλοι. Και στην δική μου περίπτωση ισχύει ότι το θηλυκό είναι ο τσαμπουκάς και αρχίζει πάντα τους μικροκαυγάδες ενώ ο αρσενικός είναι πιο κουλ τύπος. Ταυτίζομαι δηλαδή με την @Sissy και τον @seemsfunny 😉
 
Σίγουρα δεν είναι όπως οι παπαγάλοι, άλλη αλληλεπίδραση έχεις με μια καρδερίνα και γενικά τα μικρά πουλάκια, άλλη με ένα παπαγάλο, πιό χειροπιαστή (αυτό το ζηλεύω λιγάκι πλεον).
Αλλά πάλι θα πω οτι ίσως εξαρτάται και από τις συνθήκες Γιάννη, είναι το πρώτο απ όσα είχα που λέω οτι "ζηλεύει" τους ανθρώπους σίγουρα, για πουλάκι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Κάπως ψήθηκα που το είχαμε συζητήσει κι εδώ, αλλά τα φτερωτά κορίτσια σας με τρομάζουν λίγο 😂
Αλλά σίγουρα δε μιλάω για αντιδράσεις όπως οι παπαγάλοι σας... Δε νομίζω οτι μπορούν να γίνουν επιθετικά αυτά τα πουλάκια 🙂
 
user20443 είπε:
Τέτοια διαβάζω και δε με βλέπω να παίρνω παρέα στο καμάρι μου 😁

Νομίζω πως η παρέα χρειάζεται και αν ταιριάξουν τότε απλά ζούνε τον έρωτα τους. Π.χ ο Λινκ αν ακούσει την Ίνα να φωνάζει στην 2η κραυγή έχει ήδη πετάξει προς το μέρος της. Επίσης όταν βάζω την Ίνα στο κλουβί, αν δεν βάλω και τον Λινκ γρήγορα τότε αυτός πηγαίνει στο κλουβί και παλεύει να μπει μέσα. Αν εγώ παλι ξεχαστώ γιατί χαζεύω κάτι στο κινητό η μιλάω με την Δέσποινα τότε ο Λινκ χωρίς καμία προειδοποίηση πετάει και με δαγκώνει συνήθως στο μάγουλο. Αυτό τουλάχιστον για εμένα σημαίνει ότι η παρέα του αξίζει και με το παραπάνω αλλίως θα του ήταν και λίγο αδιάφορη. Βέβαια από όταν παντρεύτηκε έχασε την ομορφιά της ουράς του. Πλέον θυμίζει γλώσσα φιδιού χα χα αλλά φτιάχνει μετά από κάθε μπάνιο.
 
Μωρέ τι γλυκούλια ❤️️️️
Άγγελε δεν έχω σκεφτεί καν αν θέλω κι άλλο αγοράκι ή για αλλαγή κορίτσι κι εσύ πήγες κιόλας οτι θα ζουν τον έρωτα τους... Που σε αυτή την περίπτωση θα ζηλεύω εγώ 😂 και εσείς θα τρώτε τη γκρίνια μου...
 
Είχα παλιά δύο αρσενικά καναρίνια και το ένα ζήλευε πολύ σε σημείο να μην τρώει το φρούτο του αν έβαζα πρώτα φρούτο στον άλλον 😂

Αυτό νομίζω είναι μοναδικό φαινόμενο
 
Back
Top