Ασθένειες Μύκητες στο κοκατίλ - Διατροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Maria S
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Maria S

PB New Member
Εγγραφή
30 Σεπ 2019
Μηνύματα
10
Καλημέρα σας,
την προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα ότι η Φλώρα, το κοκατιλάκι μου, είχε δύο ημέρες λερωμένη αμάρα, την οποία καθάριζε μόνη της. Το ΣΚ ενώ ήταν ζωηρή το πρωί, από τις δέκα και μετά φούσκωνε και κοιμόταν συνέχεια, ζωήρευε πάλι το απόγευμα. Έβαλα προληπτικά aviomycine στο νεράκι της και χτες ήταν πολύ καλά. Παρ' όλα αυτά την πήγα στον πτηνίατρο προληπτικά και από την ψηλάφηση την βρήκε καχεκτική, είναι 80 γραμμάρια και μου συνέστησε nystamysyn για μύκητες. Πώς μπορώ να το βοηθήσω να πάρει πάνω του; Έχετε κάποια πρόταση;
 
Έβαλα προληπτικά aviomycin στο νεράκι της
Καλό θα είναι να μην το κάνεις αυτό. Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι αντιβίωση και χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ θεραπευτικά σε συγκεκριμένες ασθένειες, μετά από τη γνωμάτευση ειδικού.

Παρ' όλα αυτά την πήγα στον πτηνίατρο προληπτικά
Έκανες πολύ καλά. Βέβαια, δεν μπορούμε να πούμε ότι η κίνηση ήταν προληπτική καθώς η κατάσταση που περιγράφεις δείχνει ασθένεια που χρειάζεται άμεση θεραπεία.

μου συνέστησε nystamycin για μύκητες. Πώς μπορώ να το βοηθήσω να πάρει πάνω του; Έχετε κάποια πρόταση;
Να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού και να περιμένεις να ολοκληρωθεί η θεραπεία. Εάν η θεραπεία είναι η σωστή, θα πάρει τα πάνω του σίγουρα χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι περισσότερο.

Σε ποιον γιατρό το έχεις πάει; Τι εξετάσεις έκανε, θέλεις να μας πεις;
 
Καλό θα είναι να μην το κάνεις αυτό. Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι αντιβίωση και χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ θεραπευτικά σε συγκεκριμένες ασθένειες, μετά από τη γνωμάτευση ειδικού.

Και με αφορμη την επισήμανση του Σταυρου, η αντιβιωση για να λειτουργησει θα πρεπει να δωθει σε συγκεκριμενη διαρκεια ημερων.
Οποτε με το να πειραματιστουμε (που ουτως η αλλως δεν πρεπει) για 1-2 μερες δεν θα υπαρξει αποτελεσμα ακομη και η σωστη αγωγη να ειναι.
 
Βρε παιδιά ήταν ΣΚ όταν αδιαθέτησε, δεν έβρισκα γιατρό στο τηλέφωνο κι έτσι κατέφυγα στην aviomycin. Πήγα χτες στον κ. Δημητριάδη στο Μπραχάμι, το πουλάκι ήταν ζωηρό και μόνο στην ψηλάφηση διαπίστωσε καχεξία, συνέδεσε τα στοιχεία με την κλινική εικόνα και μου έδωσε το nystamysyn. Σήμερα η μικρή είναι ζωηρή, τρώει κανονικά, πίνει νεράκι, μόνο που μου κάνει μούτρα μόλις της δώσω το φάρμακο.
 
Μαρία, μέχρι να τελειώσει η αντιβίωση, δίνε του μόνο τη βασική του τροφή, δηλαδή τους σπόρους και φρέσκο καθαρό νεράκι με το φάρμακο (?). Τίποτε άλλο μέχρι να τελειώσει η θεραπεία.

Σου είπε να δίνεις το φάρμακο στο στόμα με σύριγγα ή στο πόσιμο νερό και σε ποια δοσολογία;
 
Σου είπε να δίνεις το φάρμακο στο στόμα με σύριγγα ή στο πόσιμο νερό και σε ποια δοσολογία;
Στο στόμα με σύριγγα 0,5ml μια φορά την ημέρα για 5 ημέρες, διακοπή για 15 ημέρες και στη συνέχεια πάλι φάρμακο για άλλες 5 ημέρες και μετά θα την πάω να την δει
 
ρε παιδιά ήταν ΣΚ όταν αδιαθέτησε, δεν έβρισκα γιατρό στο τηλέφωνο κι έτσι κατέφυγα στην aviomycin.
Προσωπικά αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου και τους λόγους για τους οποίους έδωσες την αντιβίωση. Αλλά, ας πούμε στην περίπτωση των μυκήτων η αviomycin δεν κάνει και πολλά πράγματα, ενώ σε γενικές γραμμές οι αντιβιώσεις σαν παρενέργεια καταστρέφουν και βακτήρια που ανήκουν στη φυσική χλωρίδα του οργανισμού, πολλά δε εξ' αυτών είναι ωφέλιμα για το σώμα και η καταστροφή τους διαταράσσει τόσο μηχανισμούς άμυνας, όσο και κάποια είδη που δρουν ανταγωνιστικά προς τον επιβλαβή μύκητα... Οπότε, δίνοντας αντιβίωση το ΣΚ μπορεί να σώσει το πουλί, αλλά μπορεί να επιδεινώσει την κατάστασή του. Παρά ταύτα, σε καταλαβαίνω απόλυτα, διότι και ο ίδιος ρισκάροντας έδωσα σε ΣΚ αντιβίωση σε πουλάκι, ελλείψει γιατρού, με τη διαφορά ότι το δικό μου, κόντευε να τινάξει τα πέταλα.
Καλή ανάρρωση
 
Παρ' όλα αυτά την πήγα στον πτηνίατρο προληπτικά και από την ψηλάφηση την βρήκε καχεκτική, είναι 80 γραμμάρια και μου συνέστησε nystamysyn για μύκητες.

Μαρία, ήσουν μπροστά στην εξέταση; Αν ναι, θυμάσαι να μας πεις πώς κατέληξε στους μύκητες διότι δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς η φηλάφιση καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα; Δεν περιγράφεις άλλα κλινικά συμπτώματα και λες ότι φέρεται φυσιολογικά. Άρα τι άλλο παρατήρησε ο γιατρός; Μύκητες που έχει, σου είπε;
 
Προσωπικά αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου και τους λόγους για τους οποίους έδωσες την αντιβίωση.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Ναι κι εγώ φοβήθηκα γι' αυτό κατέφυγα σ' αυτή τη λύση. Αντιλαμβάνομαι τα όσα λες αλλά προτίμησα να κάνω κάτι από το να μην κάνω τίποτα.
[automerge]1570000836[/automerge]
Μαρία, ήσουν μπροστά στην εξέταση; Αν ναι, θυμάσαι να μας πεις πώς κατέληξε στους μύκητες διότι δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς η φηλάφιση καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα; Δεν περιγράφεις άλλα κλινικά συμπτώματα και λες ότι φέρεται φυσιολογικά. Άρα τι άλλο παρατήρησε ο γιατρός; Μύκητες που έχει, σου είπε;
Ναι, ήμουν μπροστά. Του ανέφερα τα συμπτώματα με τις διάρροιες αλλά κυρίως κατέληξε εκεί γιατί το πουλί ήταν εξαιρετικά αδύνατο, παρ' όλο που τρέφεται κανονικά. Η αλήθεια είναι πως τρεις μέρες μετά την επίσκεψη μας στον κτηνίατρο, έχει πέσει μετά μούτρα στο φαγητό και δεν κάθεται φουσκωμένο πια. Απλά δεν φωνάζει όπως πριν και μου κρατάει πόζα.
 
Η αλήθεια είναι πως τρεις μέρες μετά την επίσκεψη μας στον κτηνίατρο, έχει πέσει μετά μούτρα στο φαγητό

Δηλαδη Μαρια ειχες παρατηρησει να μην τρεφεται τις προηγουμενες ημερες, δεν πηγαινε τοσο συχνα στο φαγητο του;
 
Δηλαδη Μαρια ειχες παρατηρησει να μην τρεφεται τις προηγουμενες ημερες, δεν πηγαινε τοσο συχνα στο φαγητο του;
Όχι, έτρωγε κανονικά αλλά τώρα πολύ περισσότερο και με όρεξη.
 
Back
Top