Γενικά Νέα Μετάλλαξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Eχουν πάρει χρωστική, μετά τις 45 μέρες. Αλλά αυτό δικαιολογεί τον φαινότυπο που βλέπουμε εδώ;
3316621408_2_3_D1hArPQ2.jpg

3316621408_2_5_z2OanRip.jpg

https://kanarioloog.skyrock.com/331...Schimmel-i-b-v-Zuiver-Gele-Vederpartijen.html
 
Η αλήθεια είναι ότι οι αποχρώσεις των εν λόγω καναρινιών είναι αξιοπερίεργη και πρωτοφανής. Ποια να είναι η εξήγηση άραγε; Και εμένα μου αρέσουν πολύ! Είναι πολύ ιδιαίτερα!
 
Καταρχάς ευχαριστούμε κύριε Μάκη που το μοιραστήκατε μαζί μας!

Το μόνο ερώτημα που έχω είναι αν προλαβαίνει να το βάψει κανείς έτσι, αν δηλαδή αλλάζουν πρώτα οι ώμοι και μετά το κεφάλι και η ράχη, σε τέτοιο βαθμό.

Τώρα αν κατάλαβα καλά ο Patricio ισχυρίζεται πως αυτοί είναι απόγονοι urucum με κόκκινο μωσαικό. Πέρσι πήρε 2 πουλιά και φέτος 6.
Αν είναι μετάλλαξη δεν είναι αυτοσωμική υπολειπόμενη, αφού οι γεννήτορες είναι ξένοι μεταξύ τους. Είναι είτε αυτοσωμική κυρίαρχη, είτε υπολειπόμενη φυλοσύνδετη. Το τελευταίο είναι πιο πιθανό αφού ισχυρίζεται κάπου οτι τα πουλιά είναι θηλυκά.

Ένα άλλο θέμα είναι και η χρωστική. Πρέπει να χρησιμοποιεί κανθαξανθίνη με ξανθοφύλλες, πράγμα που δεν διευκρινίζει.

Εντυπωσιακό ζήτημα πάντως για την γενετική του χρώματος.
 
Το μόνο ερώτημα που έχω είναι αν προλαβαίνει να το βάψει κανείς έτσι, αν δηλαδή αλλάζουν πρώτα οι ώμοι και μετά το κεφάλι και η ράχη, σε τέτοιο βαθμό.
Αν τα πουλιά πήραν χρωστική μετα απο 45 μέρες όπως λέει, δεν είχαν μπεί σε αλλαγή πτερώματος όταν τους χορηγήθηκε χρωστική. Τα καλυπτήρια ( οι ώμοι) έπρεπε να είχαν βαφεί κόκκινα όπως όλο το υπόλοιπο πουλί, μαζί και το κεφάλι που βάφεται τελευταίο. Τα κινητήρια πρέπει, και είναι λευκά, όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτό. Νομίζω οτι κάτι συμβαίνει εδώ πράγματι.
 
Νομίζω οτι κάτι συμβαίνει εδώ πράγματι.
Ας αφήσουμε τι λέει (εδώ πάει να φτιάξει urucum σγουρό του βορρά και όντως κάτι έχει κάνει). Μετά τις 45 μέρες είναι και οι 80 μέρες.Αν ξεκίνησε τότε κανθαξανθίνη, μπορεί να έχει αυτό το αποτέλεσμα;
Όπως βλέπουμε όλο το πουλί είναι κίτρινο, είναι πολύ κακό το κόκκινο και τέτοια διχρωμία στην επίμαχη περιοχή (κεφάλι,ράχη) δεν θα είχε με ταυτόχρονη χορήγηση όλων των χρωστικών.Φαίνεται σαν να "μπήκε" άλλο χρώμα πριν την κανθαξανθίνη.
Το πιο περίεργο πάντως είναι το κίτρινο και γιατί αυτό δεν είναι πορτοκαλί.
 
Ας αφήσουμε τι λέει (εδώ πάει να φτιάξει urucum σγουρό του βορρά και όντως κάτι έχει κάνει). Μετά τις 45 μέρες είναι και οι 80 μέρες.Αν ξεκίνησε τότε κανθαξανθίνη, μπορεί να έχει αυτό το αποτέλεσμα;
Λέει μετά τις 45 και αυτό θεωρώ οτι είναι αληθές. Για να έχουν βαφεί κίτρινα τα καλυπτήρια θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει να βάφει μόνο με Ξανθοφύλλες μετα τις 80 ημέρες που άρχισε η αλλαγή πτερώματος και να έδεινε περίπου για 15-20 ακόμα μέρες μόνον κίτρινες χρωστικές, όμως σχεδόν ταυτόχρονα και λίγο αργότερα αρχίζουν να αλλάζουν και τα πούπουλα του υπόλοιπου σώματος (στήθος και πλευρά) που έτσι θα ήσαν και αυτά κίτρινα. Αν τότε μετα τις 100 περίπου μέρες άρχισε να δίνει καταξανθίνη θα έπρεπε να περάσουν και μερικές μέρες ακόμα ώστε να επέλθει κορεσμός στο χρώμα και να αρχίσει να αποδίδει το κόκκινο. Ολα αυτά θα είχαν κάποια πιθανότητα να δώσουν κάτι που να μοιάζει μ' αυτό που βλέπουμε (που πολύ αμφιβάλω) αλλά αποκλείεται να συνέβαιναν όλες οι αλλαγές και στα έξη πουλιά ταυτόχρονα και να έδιναν ΟΛΑ τον ίδιο περίπου φαινότυπο. Οχι, δεν νομίζω οτι μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο μονο και μόνο για να κοροϊδέψει. Ποιόν;
 
Τα πουλιά προέρχονται από ζευγάρι Κόκκινο Λιποχρωμικό Urucum Χ Κόκκινο Λιποχρωμικό Μωσαϊκού ή κατάλαβα λάθος;
 
Τα πουλιά προέρχονται από ζευγάρι Κόκκινο Λιποχρωμικό Urucum Χ Κόκκινο Λιποχρωμικό Μωσαϊκού ή κατάλαβα λάθος;
Ναι, αλλά χωρίς να ξέρουμε αν το μωσαϊκό είναι Κιτρινο ή Κοκκινο (δεν λέει και πολλά αυτό).
 
Κόκκινα είναι, το αναφέρει σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Το σχόλιο στο κανάριολούγκ ή κανάριολόγκ απλά δείχνει μια σύγχυση ακόμα και σε αυτούς που επικοινωνούν μαζί του.
Λίγο που είδα το εκτροφείο του, μπορεί η μετάλλαξη να είναι και απο την κουτσουλιά!
 
Back
Top