Αναπαραγωγή Νέα γέννα αυτή την εποχή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Petran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Petran

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2006
Μηνύματα
109
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας,
το Σάββατο πήγα να χωρίσω τα 2 ζευγάρια μου, γιατί ήδη έβγαλα μικρά για την φετινή σεζόν, αλλά είδα ότι μόλις είχαν κάνει και τα 2 ζευγάρια το πρώτο τους αυγό. Εγώ τα άφησα και είπα, Οκ, άλλη μια γέννα.
Μήπως όμως δεν είναι κατάλληλη περίοδος, γιατί σε λίγο θα αρχίσει η πτερόρροια; Αν αφήσω να βγουν τα μικρά θα τα παρατήσουν οι γονείς λόγω πτερόρροιας;
 
Πετρο η εποχη ειναι ακαταλληλη και εκτος απο τα μικρα κινδυνευεις να χασεις και τις καναρες αν τα αφησεις λογω ζεστης, πτερροροιας. Το καλυτερο θα ηταν να παρεις τα αβγα οταν σταματησει να γενναει και να χωρισεις απο σημερα κιολας τον καναρο σε αλλο κλουβι ωστε να μην ξαναγεννησει η καναρα.
 
η εποχη δεν ειναι καταλληλη οπως ειπε και Τακης αλλα αν εχει περασει ειδη μια βδομαδα τοτε αστα.

Υ. Γ ευχομαι χωρις απωλειες
 
Υπαρχει κινδυνος να χασεις τους γονεις..
Δεν μιλαμε για τα μικρα..
Αφου αποφασισες να τα αφησεις τουλαχιστον να τα εχεις σε οσο πιο δροσερο μερος γινεται, μπας και τα καταφερουν.
 
Πέτρο αν προλαβαινεις κανε μια ωοσκόπηση. Αν δεις τα αυγα άδεια, απέσυρέ τα για να μην βασανιζονται άδικα τα πουλιά.

Εγω στην θεση σου δεν θα το διακινδυνευα να χασω τα πουλιά. Θα προτιμουσα να χασω 2-3 αυγα έστω και ένσπορα, παρα έτοιμα πουλιά! 🙂
 
Συμφωνώ ότι δεν είναι η καταλληλότερη εποχή για αναπαραγωγή τώρα το κατακαλόκαιρο αλλά απο την άλλη μου φένεται υπερβολική η ανησυχία μήπως πάθουν κάτι οι γονείς!
Αν είναι σκιερό το σημείο που τα έχεις το πιθανότερο είναι να τα καταφέρουν κανονικά..
 
Συμφωνώ ότι δεν είναι η καταλληλότερη εποχή για αναπαραγωγή τώρα το κατακαλόκαιρο αλλά απο την άλλη μου φένεται υπερβολική η ανησυχία μήπως πάθουν κάτι οι γονείς!
Αν είναι σκιερό το σημείο που τα έχεις το πιθανότερο είναι να τα καταφέρουν κανονικά..

- Αν είχες διαβάσει αυτό Τα θηλυκά πουλια σταματούν την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων όταν γεννούν
και άν είχες συνδιάσει την εποχή της πτερόρροιας (δηλαδήΑΥΤΉ ΤΗΝ ΕΠΟΧΉ)
με τις ανάγκες του πουλιού για πρωτείνες, άλατα,ιχνοστοιχεία και αυξημένους ρυθμούς μεταβολισμού θα έβλεπες οτι είναι ΔΕΝ είναι καθόλου υπερβολική η ανησυχία για την τύχη της θηλυκιάς. Για να μήν αρχίσουμε να ψάχνουμε κι' όλους τους άλλους παράγοντες όπως
τα εξωπαράσιτα, αλλά και το γεγονός οτι οι οωκύστες όλων των εντόμων που αναπτήσονται ραγδαία
κάτω απο τέτοιες συνθήκες θερμοκρασίας, είναι έτοιμες για εκκόλαψη, στα κόπρανα των πουλιών.
 
Η πρώτη λέξη που χρησιμοποίησα στο προηγούμενο μήνυμα μου ήταν συμφωνώ ότι... Οκ δεν είναι κατάλληλη εποχή.
Ο φίλος δεν ανέφερε ότι έχουν μπει στην πτερόροια αυτή τη στιγμή τα δικά του και επίσης η γέννα έχει ολοκληρωθεί εδώ και καιρό επομένως είναι άκυρο το παραπάνω άρθρο για την συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν θα τα αποτρέψει πλέον από γέννα αλλά από μεγάλωμα νεοσσών που αν δεν είναι και τραγικές οι συνθήκες δεν πιστεύω να πάθουν τίποτα οι ΓΟΝΕΙΣ. Δεν ξέρω για τα μικρά..
Με αυτή την έννοια θεωρώ προσωπικά ότι μπορεί να δοκιμάσει το μεγάλωμα των νεοσσών.Αμα δεν μεγαλώσουν οκ το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με το να πετάξει από τώρα αυγά μιας εβδομάδας.
 
Γιαννη το αρθρο λεει οτι παθαινουν αναιμια..
Αυτο δεν συμβαινει μονο την ωρα που γεννιουνται τα αυγα..
Η καναρα την εχει απο την γεννα και μετα..

Καλο ειναι τετοιες περιπτωσεις να μην τις "δικαιολογουμε"κι αφου τα πουλια ειναι δικα του και αποφασιζει να συνεχισει την διαδικασια, τουλαχιστον να του πουμε να τα εχει οσο γινεται πιο ανετα! Δροσερος χωρος, καθε μερα φρεσκο νερο!

Ο φίλος δεν ανέφερε ότι έχουν μπει στην πτερόροια αυτή τη στιγμή τα δικά του

Αυτο ειναι ακομα χειροτερο!
Σημαινει οτι αν υπαρχουν μωρα θα εχουν και την ταλαιπωρια της πτερορροιας εκτος απο ταισματα κλπ.

δεν πιστεύω να πάθουν τίποτα οι ΓΟΝΕΙΣ. Δεν ξέρω για τα μικρά..

Τα αυγα αν τα κλωσσαει κανονικα ειναι πολυ πιθανον να γινουν βραστα!
Η θερμοπληξια δεν ειναι κατι σπανιο!
Αν η θερμοκρασια περιβαλλοντος ειναι 38 και ζεσταινομαστε, φαντασου τι παθαινει το πουλι μεσα σε μια ζεστη φωλια..
 
To φόρουμ είναι για να μπορεί ο καθένας να πεί την γνώμη του.
Ο Πέτρος έχει πάρει αρκετές απαντήσεις.
Θα τις ζυγίσει και θα αποφασίσει για την συνέχεια.
 
Δεν διαφωνούμε και πολύ Νίκη και Μάκη. Το σωστό θα ήταν να μην τα αφήσει να γεννήσουν καθόλου για να ΜΗΝ πάθουν αναιμία.

Απο δω και πέρα ο Πέτρος ξέρει περισσότερα για τις συνθήκες που τους παρέχει, πόσο ταλαιπωρημένα είναι τα πουλάκια του μέχρι τώρα από προηγούμενες γέννες κλπ.. ΜΠΟΡΕΙ να προλάβουν να τα μεγαλώσουν και πριν την πτερόροια! Εγω την δική μου άποψη είπα, δεν θα μπορούσα να πάρω και να πετάξω τα αβγά,θα ήθελα να τους δώσω μια ευκαιρία η απόφαση όμως είναι δικιά του.

Εντάξει στην Θεσσαλονίκη μένει ο φίλος όχι και στη Σαχάρα. Θα κάνει 1-2 μέρες ζέστη με 38 μετά θα δροσίσει και δεν θα γίνουν βραστά τα αυγά:DΜην ανησυχείς σε μεγάλες ζέστες δεν κλωσσάνε συνέχεια, μου έχει τύχει. Ξέρουν αυτά

Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή αλλά αφού έτυχε τώρα του φίλου ας δώσει μια ευκαιρία. Εχω βγάλει γέννες καλοκαίρι με επιτυχία αλλά βέβαια θέλει ιδιαίτερη προσοχή!

Καλό θα ήταν να μας πεί ο Πέτρος σε τι χώρο τα έχει; Μέσα ή έξω;
και πόσες γέννες έχουν κάνει μέχρι τώρα;
 
Καλησπέρα σας,
σήμερα είδα τα μηνύματά σας, έλειπα σε διακοπές και γύρισα εχθές αργά!
Φυσικά μόλις γύρισα σπίτι το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω να δω τα καναρίνια μου. Προς μεγάλη μου έκπληξη το ζευγάρι με την γέννα απόκτησε 3 μικρά.
Για την ώρα όλα πάνε καλά. Τα καναρίνια μου τα έχω μέσα στο σπίτι και γενικά το περιβάλλον είναι καλό και δροσερό. Όπως είπε κάποιος φίλος πιο πριν αν είχε υπερβολική ζέστη μέσα στο σπίτι τα καναρίνια θα τα είχαν παρατήσει από μόνα τους τα αυγά.
Κάθε χρόνο παρατηρώ τα καναρίνια μου και βλέπω ότι μετά τον Αύγουστο μπαίνουν στην πτερόρροια.

Για την ώρα όλα πάνε καλά, η συγκεκριμένη θηλυκιά έχει κάνει 2 γέννες.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και στην συνέχεια και θα προσπαθήσω να μην πάθουν κάτι.
 
Καλησπέρα και πάλι, έχουν περάσει 5 ημέρες που γεννήθηκαν τα μικρά και είναι σε άριστη κατάσταση. Οι γονείς και οι 2 τα ταΐζουν πάρα πολύ καλά,ώρες ώρες νομίζω θα σκάσουν τα στομάχια τους! Ελπίζω να καταφέρουν να πετάξουν και να μην έχω δυσάρεστα...
 
αν περασουν 7-8 μερες απο τη γεννησει τους τοτε εχουν πολλες πιθανοτητες να ζησουν!
και στο κλαδι!
 
Τα Μικρά μου τελικά θα τα καταφέρουν απ ότι βλέπω, είναι ήδη 11 ημερών, και μπορώ να πω πολύ καλοταϊσμένα...
 
Καλημέρα σας,
μετά από τόσο καιρό θέλω να σας ενημερώσω ότι τα πουλάκια χαίρουν άκρας υγείας, είναι πλέον πάνω από 30 ημερών.
Μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και καλά, δεν χρειάστηκε να παρέμβω στο τάισμα ή κάπου αλλού και δεν είχα καμία απώλεια.

Βέβαια βοήθησε πολύ και ο καιρός, το δωμάτιο δεν ξεπέρασε τους 30 βαθμούς, προσπάθησα όσο είναι δυνατόν να τους παρέχω τα καλύτερα και τα κατάφερα, νομίζω!
Εδώ και τόσα χρόνια πάντα σταματάω τις γέννες τον Ιούνιο, αυτή την φορά έτυχε και δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν να προσπαθήσει να βάλει γέννα μέσα στο κατακαλόκαιρο. Εγώ απλά λυπήθηκα να πετάξω τα αυγά και το διακινδύνευσα.
 
Τελος καλο ολα καλα Πετρο!
Πολυ χαρηκα με τα πουλακια σου! Να τα χαιρεσαι!
Ευτυχως φετος δεν ειχε πολυ υψηλες θερμοκρασιες και βοηθησε στην ομαλη πορεια του μεγαλωματος των μικρων!

Καλα κανεις και δεν το συνιστεις σε κανεναν και πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι ωστε να μην εχουμε διλληματα μετα!
 
Back
Top