Αναπαραγωγή Νέα "μανούλα", τι πρέπει να κάνω μόλις βγει πουλάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης candy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

candy

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Χαλάνδρι
Καλησπέρα.
Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ, που φαίνεται και ειναι πολύ κατατοπιστικό σχετικα με τα πτηνά.
Είχα πιο μικρή καναρίνια και είχαν κάνει αυγουλάκια, τελικά ομως χωρίς πουλάκια.
Εχω τωρα 2 καναρινάκια. Το αρσενικό ειναι σχεδόν 10 μηνων και η θηλυκιά γυρω 8. Πριν το Πάσχα τα έβαλα μαζί όταν πήγαμε στο εξοχικό και έβαλα και φωλίτσα εξωτερική, να υπάρχει (αφου την ειχα αγοράσει). Στη διαρκεια των ημερών που είμασταν στο εξοχικό, τη μια φιλιόντουσαν (ραμφος με ραμφος) και την αλλη σαν να τσακώνονταν. Σηκωναν τα φτερά τους και καναν κιχ κιχ το ενα στο αλλο εναλλαξ. Σαν να κυνηγουσε το ενα το αλλο.
Πρωτομαγιά φύγαμε παλι 4ημερο και τα αφησαμε με τροφη και ολα τα απαραίτητα στο μπαλκονι. Οταν γυρίσαμε η καναρα ειχε κάνει 3 αυγουλάκια και 1-2 μέρες μετά έκανε αλλο ένα (που τωρα μου φαινεται οτι εχουν μεγαλώσει - συμβαινει αυτό?). Το τελευταίο το εκανε δλδ την προηγουμενη Τριτη-Τετάρτη.
Θέλω πολύ να εχουν πουλάκια μέσα. Δεν ξέρω τοσα πολλά ομως... και μια ματια που έριξα απο δω κι απο κει στο φορουμ... χαθηκα!
Η κανάρα οποτε παω και βλέπω... καθεται! Εχει βιδωθεί στη φωλια μιλάμε :) Λογικά το ΣΚ μπορεί να φανει πουλάκι; Τι πρέπει να κάνω μόλις βγει πουλάκι; Τι πρεπει να τα ταϊσω και τι πρέπει να προσέξω;
Α ναι και κατι τελευταίο. Εχω 5 μερες που δεν τα εχω καθαρίσει.
Και την τελευταια φορα, μαζεψα απο μέσα με γαντι τα χοντρά. Μου είπαν οτι δεν πρέπει να κουνησω το κλουβί αν κανει αυγά και να καθαρίσω με τρόπο χωρίς να τα αλλαξω θέση

Τα φωτα σας, σας παρακαλω.
Ευχαριστώ προκαταβολικα και συγνώμη για το κατεβατό.
Απλά θέλω να ειμαι ετοιμη για τη μεγαλη... αφιξη! :D

Τα καΜάρια μου!
 

Συνημμένα

  • DSC00101-1.webp
    DSC00101-1.webp
    25 KB · Προβολές: 118
ελπιζω τα αυγα να ειναι με σπορο και να εχεις συντομα νεοσσους

μεχρι τοτε εχει διαβασμα 😉

Αναπαραγωγη καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών κατοικίδιων πουλιών

πρεπει να εχεις παντα φρεσκια αυγοτροφη διαθεσιμη για να ταιζουν στους νεοσσους.

οι μετακινησεις μπορει να αναστατωσουν τα πουλια οταν κλωσσανε αλλα για λιγη ωρα και χωρις να απομακρυνεις μακρια απο το σημειο το κλοουβι απο κει που τοχεις δεν θα χεις προβλημα να το καθαρισεις
 
ΕΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΚΑΝΑΡΙΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ: ΑΥΓΟ, ΜΗΛΟ, ΜΠΑΝΑΝΑ, ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ(ΚΙΤΡΙΝΗ Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΟΝΟ ΚΙΤΡΙΝΗ ΤΡΩΝΕ,ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΛΔ 🙂 ) ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΜΑΡΟΥΛΙ Η ΑΓΓΟΥΡΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ
 
Δήμητρα καλό είναι όταν βγαίνουν οι νεοσσοί να υπάρχει αυγό ή αυγοτροφή, grit, μήλο (μετά από λίγες μέρες απ' την γέννηση των νεοσσών) και κάποια πολυβιταμίνη στο νερό τους. Τα λαχανικά απόφυγέ τα προς το παρόν.

Κι ένα σχετικό άρθρο: Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον "απογαλακτισμό" των νεοσσών
 
αντικατεστησε την λεγομενη "κιτρινη βιταμινη" με αυγοτροφη.Ειναι απο "σκουπιδια" εως επικινδυνη αν δινεται για καιρο. Το θεμα εχει αναφερθει παρα πολλες στο φορουμ αν το ψαξεις λιγο στη διατροφη θα το δεις. Ειδικα για νεοσσους σταματησε την "χθες";

αν δεν θες να αγορασεις ετοιμη συσκευασμενη αυγοτροφη τοτε με το αυγουλακι που τους βαζεις και τριμμα φρυγανιας μπορεις να φτιαξεις τη δικια σου. Εδω εχω καποιες δικες μου συνταγες
https://community.petbirds.gr/threads/Η-εναλλακτική-αυγοτροφή-μου.11345/
https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφή-για-την-ανάπτυξη-των-νεοσσών.12367/
αλλα μπορεις να βρεις και αλλες. Ακομα και σκετο αυγο, φρυγανια και ρυζαλευρο για μωρα να χρησιμοποιησεις (υπαρχει γιωτης και νουνου νομιζω, οχι κρεμα, σκετο ρυζαλευρο,θα ναι 10 φορες καλυτερη απο την "κιτρινη"
 
Βρε παιδιά, αν υποθέσουμε οτι τα τρία τα έκανε κυριακή σαν σήμερα και το τεταρτο σαν αυριο 2 βδομαδες πριν.. Δε θα πρεπε να χειι γινει κατι; ☹
 
Παιδιά, πέρασαν 2 βδομάδες και τίποτα δεν εχει γινει. ☹
Η θηλυκιά ολο πάνω στα αυγά είναι και βολεύεται κιολας... αλλα πολύ δεν πήγε;
Τι να κάνω; ☹
 
Εχεις κάνει ωοσκόπηση να δεις αν ειναι γονιμοποιημένα τα αυγα, για να μην ταλαιπωρείται τζαμπα το πουλι;

Διάβασε αυτά τα θέματα και θα μάθεις τον τρόπο, είναι πολύ εύκολο.
Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι γονιμοποιημένα τα αβγά;
Παρουσιαση ωοσκοπησης με φωτογραφιες
Ωοσκοπηση, πιανουμε τα αυγα ή τα φωτιζουμε μεσα στη φωλα;

Μην βιαστείς και προπάντων μην κάνεις άτσαλες κινήσεις...

Περιμενουμε να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα της ωοσκόπησης
 
Βασικά εκανα και αυτό με το φακό.. αλλα φαίνεται το μισό αυγό σαν κιτρινο μεσα και το αλλο μισο πιο ανοιχτό κίτρινο..
Δεν μπορω να καταλάβω! ☹
Ειναι δηλαδή σαν να εχει μια γραμμή στη μέση.. απο 2 υγρα; δεν ξερω πως να το πω. Και επειδη εχουν περασει οι μερες δεν ξερω τι να κάνω.
Παντως βαση φωτογραφιων δε δείχνουν αυτό το γαλαζιο χρωμα γυρω γυρω σαν νέον.
 
Χμμμμ! Αν ήταν έσπορα το εσωτερικό του αυγού θα ήταν σκούρο... Οποτε μάλλον ειναι άσπορα... Θα προτεινα να της βγάλεις γιανα προλάβει ξεκουραστεί η καημενούλα λιγο πριν αρχισει η δευτερη γέννα. 🙂
 
Και τι απλα να της πάρω τα αυγουλάκια; ☹
Να σπάσω κανένα; Τι να κάνω; 😕
Το αρσενικό να το απομακρύνω; Πφφφ
 
Θα βγάλεις την φωλιά μαζι με τα αυγά... Αφαιρεσε τα νήματα και πλυνε την φωλιά. Ασε τα πουλιά μαζι να συνεχισουν την ερωτική συνευρεση.Σε λιγες μερες βαλε ξανα την φωλια και δωσε νεα νηματα να φτιαξουν μια νέα φωλιά. Δινε στα πουλιά αυγό βραστο μεχρι να ολοκληρώσουν την γεννηση και του τελευταιου αυγού.

Τα παλιά αυγουλάκια αν θες τα σπάς για να βεβαιώσεις οτι είναι άσπορα ή τα πετάς... Πριν τα σπάσεις κανε έναν τελευταίο έλεγχο καλου κακού...
 
Τα ξαναείδαμε και τίποτα.
Οποτε πηρα της απόφαση και εσπασα ενα... Τιποτα!
Εσπασα και τα αλλα... ☹
Ας ελπίσουμε την επομενη φορα...
 
Τα ξαναείδαμε και τίποτα.
Οποτε πηρα της απόφαση και εσπασα ενα... Τιποτα!
Εσπασα και τα αλλα... ☹
Ας ελπίσουμε την επομενη φορα...

Τωρα το κανες;Βραδιατικα;Ελπιζω να μην τρομαξαν και πολυ, ασε τους ενα σιγανο φωτακι αναμενο γιατι θα χουν στρεσαριστει..
 
Δεν κάνει; 😕 Μεσα τα βαλα και το κανα..
Καθαρισα και τη φωλια.. και την εβγαλα!
Ε λειπουμε ολη μερα γιαυτό...
οκ θα αφησω.. ☹
πολύ στενοχωρεθηκα...☹
 
Είναι αλήθεια άσχημο πραγμα να βλέπεις άσπορα αυγουλάκιακαι εγώ φέτος είχα 3 γέννες με άσπορα, δεν ξέρω γιατί.Αλλά συνεχίζω ακάθεκτος. Τώρα το ένα ζευγάρι έχει 2 μικρά,2 ζευγάρια έχουν αυγά και 2 ζευγάρια κινιγιούντε. Περιμένω ανυπόμονα τα αποτελέσματα.
 
Back
Top