Γενικά Νέα ορτύκια στην ίδια κλούβα μαζί με αυτά που έχω ήδη

elninio13

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Καλησπερα σε ολους αυτες τις μερες προκυται να παρω 6 θυληκα ορτυκια και θα τα βαλω μαζι με τα ορτυκια που ηδη διαθετω στην ιδια κλουβα δηλαδη.Η κλουβα τους ειναι χωρισμενη σε 3 διαμερισματα,στο καθε ενα εχει απο 4 πουλια 1 αρσενικο και 3 θυλυκα και τωρα τα 6 που θα παρω θα βαλω σε καθε διαμερισμα απο 2.Υπαρχει κινδυνος για κανιβαλισμο ή για καποιο αλλο προβλημα?Ευχαριστω
 
Είναι απαραίτητο για λίγες μέρες να κρατήσεις τα καινούργια πουλιά με διαχωριστικό. Καταλαβαίνεις πως με το να πετάξεις στα ξαφνικά μέσα στο κλουβί καινούργια μέλη δεν θα έχουν και την καλύτερη αντιμετώπιση από τα παλιά και ιδίως από τα θηλυκά. Οπότε για 6-7 ημέρες τα κρατάς με διαχωριστικό ώστε να γνωριστούν μεταξύ τους και να μην τσακωθούν αργότερα. Αν κάτι τέτοιο είναι αδύνατον τότε καλύτερα να τα βάλεις μέσα το βράδυ όπου δεν θα βλέπουν. Αν και δεν το προτείνω αυτό σχεδόν ποτέ μιας και δεν ξέρεις τι δυσάρεστο μπορείς να αντικρίσεις το πρωί. Επιμένω στην αξία του διαχωριστικού.
 
το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αλλο διαχωριστικο καταλαβαινω τι λες και επισης η συμβουλη σου να τα βαλω νυχτα και αυτο εμπεριεχει ρισκο αλλα μαλλον θα το κανω ετσι διοτι δεν εχω αλλο τροπο να τα βαλω μεσα στην κλουβα
 
@elninio13 να τα προσέξεις το πρωί. Αν δεις να τα κυνηγάνε και να τα τσιμπάνε δυνατά τότε θα πρέπει να τα χωρίσεις οπωσδήποτε. Υπάρχει και η περίπτωση να μην κάνουν και απολύτως τίποτα μαζί τους αλλά ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς. Προσοχή και παρατήρηση λοιπόν.
 
@elninio13 να ρωτήσω κάτι τα πουλιά δεν θα έπρεπε πρώτα να μπούνε σε ξεχωριστό τελιως χώρο για καραντίνα μήπως τυχών έχουν κάποια αρωστια η κατι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top