Φροντίδα Νέα φωλιά!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina_
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katerina_

PB Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
140
Πόλη
Χανιά
Αυτη είναι η καινούργια μας φωλιά..

Υ. Γ το συρματάκι στο εσωτερικο ειναι για να τη στερεώσω αλλα εγω λεω να προσθεσω αλλο ενα στο κατω μερος (εξωτερικα) για να στερεώνεται καλύτερα..
 

Συνημμένα

  • DSC01816.webp
    DSC01816.webp
    51,3 KB · Προβολές: 58
  • DSC01817.webp
    DSC01817.webp
    54,4 KB · Προβολές: 64
Πολυ ωραια Κατερινα και αρκετα πιο ευρυχωρη!

Να μας πεις πως πηγε η μετακομιση οταν την κανεις! 😉
 
Το κλουβί οταν το ειχα παρει δεν ειχε υποδοχη για φωλια και κοψαμε μερικα συρματακια για να την στερεωσουμε

Και εδω η παλια μας φωλιά
 

Συνημμένα

  • DSC01818.webp
    DSC01818.webp
    56,7 KB · Προβολές: 62
Κατερινα οταν θα τα σταματησεις καποια στιγμη απο την αναπαραγωγικη διαδικασια μιας και δεν γινεται συνεχεια, το κλουβι αυτο πως θα το χρησιμοποιησεις;
 
Υπαρχει προβλημα διοτι η αναπαραγωγη δε θα σταματαει ποτε και το θηλυκο θα εξαντληθει καποια στιγμη με ασχημες συνεπειες. Δυο με τρεις γεννες το χρονο (με διαλειμμα) ειναι καλα συνηθως, οχι παραπανω.
 
Θα αγορασω καινουργιο κλουβι τοτε.. Δεν εχω αλλη επιλογή..
 
Θα αφήσω το πιτσιρικι σε αυτο και θα βαλω τους γονεις αλλου καποια στιγμη
 
Την είχα πάθει κι εγώ με ένα ζευγάρι Budgie, αλλά δεν ήξερα τότε.. Δεν προλάβαιναν να βγουν οι εντελώς οι νεοσσοί από τη φωλιά και αμέσως έκανε αβγό..Ήμουν δημοτικό τότε, και το μόνο που σκεφτόμουν να κάνω (ατυχές και χαζό βέβαια) ήταν να εμποδίζω τη ''σύζευξη'' μεταξύ τους..Αφού είχα γεμίσει με Budgies στο τέλος πήρα πρωτοβουλία και έβγαζα τα αβγά..Αλλά η καημένη η παπαγαλίνα μου είχε ταλαιπωρηθεί πολύ..☹
Τώρα που έχω μάθει όλα αυτά νιώθω πολλές τύψεις..☹
Ουφ.. Το είπα..
 
ωραια φωλια... Κι εγω αυτης της εταιριας χρησιμοποιω αλλα τις ακομα πιο μεγαλες... Τα νηματα εσυ τα βαλες; Μεσα στην αυγοθηκη τι ειναι αυτο το πολυχρωμο;
 
Κατερίνα θα μπορούσες να αφαιρέσεις μια ταϊστρα κ΄να στερεώσεις εκεί. Πάντως αν ψάξεις μπορεί να βρείς κάποιο πορτάκι από παλιό κλουβί για να μην αχρηστευτεί ή να τοποθετήσεις στη θέση ανοξείδωτο πλέγμα τετράγωνο που να κλείσει το χώρο εκεί.

Ωραία η φωλίτσα και καλούς απογόνους.
 
Το πολυχρωμο στην ταϊστρα είναι φρουτοβιταμίνες, επίσης μου είπαν απο το Pet Shop οτι μπορώ να το αναμιγνύω με την αυγοτροφή που μου έχουν δωσει..
είναι για 3 με 4 φορές την εβδομαδα.
 

Συνημμένα

  • DSC01819.webp
    DSC01819.webp
    58,5 KB · Προβολές: 42
Back
Top