Νέες αφίξεις στο εκτροφείο

Stratisxx

PB Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2006
Μηνύματα
56
Πόλη
Μυτιλήνη
ΝΕΕΣ ΑΦΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΕΚΡΟΦΕΙΟ
ΣΤΡΑΤΗΣ
 

Συνημμένα

  • P1010195.webp
    P1010195.webp
    19,6 KB · Προβολές: 413
  • P1010194.webp
    P1010194.webp
    17,3 KB · Προβολές: 367
  • P1010191.webp
    P1010191.webp
    18,7 KB · Προβολές: 456
Να σας ζησουν! Εινα απο τα πιο όμορφα πουλακια που εχω δει! Και αν διεκρινα καλα το κοκκινο δαχτιλιδι στο ποδι του ενος πουλιου ειναι γεννημενα το 2006. Καλους απογόνους!
 
ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥΣ.
ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑ ΕΚΤΡΕΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ?
 
Διαβαζοντας το αρθρο για την χορηγηση χρωστικων ουσιων στα κοκκινα καναρια, διαπιστωσα οτι τα πουλακια που εχετε στο εκτροφειο σας, μοιαζουν καταπληκτικα με αυτα του αρθρου, που ονομαζονται Μαυροκεφαλοι κοκκινοι σπινοι της Βενεζουέλας. Περι αυτων πρόκειτε; Αν οχι, πως ονομαζεται η ρατσα τους;
 
ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ. ΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ. H ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ TOY EINAI CARDUELIS CUCULATUS.
 
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ...


ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ κ΄ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ RED SISKIN ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ .
 
ΝΕΟ ΑΙΜΑ ΕΞΩΤΙΚΟ .
 

Συνημμένα

  • P1010042.webp
    P1010042.webp
    22,1 KB · Προβολές: 270
  • P1010039.webp
    P1010039.webp
    10,1 KB · Προβολές: 269
Καινούριος γρίφος Στρατή;
Πες μας δυο λόγια για το πουλί γιατί εμένα μου μου κάνει κάτι σε Μαυροκέφαλη Καρδερίνα της Ελλάδας. :D
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

1. ΣΤΑΥΡΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ
Μακροκέφαλη Καρδερίνα της Ελλάδας.

2. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΙΟ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ .

3. ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΣΑΝ ΜΑΥΡΙΚΑΦΑΛΗ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ *( ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΑ SISKIN) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ , ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ , ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΠΙΖΕΣ ΟΤΑΝ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΛΑΗΔΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΛΩΡΙΑ ΜΟΥ .

ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ ...

ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ
 

Συνημμένα

  • dog.webp
    dog.webp
    9,4 KB · Προβολές: 159
κι αυτος ο καυκασιοσ... Ξεφυγαμε αλλα ειναι πανεμορφα, να τα χαιρεσαι
 

Συνημμένα

  • Εικόνα060.webp
    Εικόνα060.webp
    25,8 KB · Προβολές: 140
ΣΤΑΥΡΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ "Μακροκέφαλη Καρδερίνα της Ελλάδας";
Δεν είναι ονομασία αυτό, χιούμορ έκανα παραφράζοντας απλώς την ονομασία του Μαυροκέφαλου Κόκκινου Σπίνου της Βενεζουέλας. Μην αρχίσετε να την ζητάτε με αυτό το όνομα :D. Αυτό που ξέρω από το λίγο που έψαξα, το όνομα του πουλιού στα αγγλικά είναι Black headed Greenfinch.

Το κελάηδημά του έχει ομοιότητες με αυτό της καρδερίνας; Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα ηχογραφημένο απόσπασμα;
ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ ...
ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ
Αν δεν κάνω λάθος αυτή η ράτσα έχει κατοχυρωθεί με αυτό το όνομα. Είναι γνήσιος; Πολύ όμορφος!
 
CARDUELIS CUCULATUS (Λατινικό όνομα) ή RED SISKIN (Αγγλικό όνομα) ή TARIN de VENEZUELA, έχει μαύρο κεφάλι και κόκκινο έντονο λιπόχρωμα το αρσενικό, ενώ γκρι κεφάλι και άτονο κόκκινο λιπόχρωμα το θηλυκό και ζει στην Λατινική Αμερική.

CARDUELIS AMBIGUA (Λατινικό όνομα) ή BLACK HEADED GREENFINCH (Αγγλικό όνομα) ή Μαυροκέφαλη Καρδερίνα (Ελληνικό όνομα), έχει μαύρο κεφάλι με πρασινωπό λιπόχρωμα και κίτρινα χαρακτηριστικά στα φτερά και στην ουρά όπως και η δική μας καρδερίνα με την διαφορά ότι η καρδερίνα έχει χρυσαφή λιπόχρωμα. Ζει στην Ανατολική Ασία.
Θα παρέθετα φωτογραφίες αλλά δεν μου δίνεται ακόμη η δυνατότητα απο το site.
 
Απάντηση: ΝΕΕΣ ΑΦΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΕΚΡΟΦΕΙΟ

Θα παρέθετα φωτογραφίες αλλά δεν μου δίνεται ακόμη η δυνατότητα απο το site.
Η δυνατότητα επισύναψης διαφόρων αρχείων (κειμένου, φωτογραφίας, ήχου) και μάλιστα διαφορετικών μορφών, παρέχεται σε όλους ανεξαιρέτως τους χρήστες.

Ανδρέα (andkon1), λίγο χαμηλότερα από το σημείο που συνέτασσες το μήνυμα, υπήρχε το πεδίο «Προσθήκη αρχείου» και το κουμπί «Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων». Κάνοντας κλικ εκεί, ακολουθείς τη συνήθη διαδικασία ανεβάσματος αρχείου, την ίδια διαδικασία δηλαδή που ακολούθησαν και όλοι οι προηγούμενοι χρήστες σε αυτό το θέμα.

Υπάρχει τώρα πια και ένας δεύτερος τρόπος, τον οποίο ξέχασα να αναφέρω κατά την παρουσίαση του My PB Album και μπορείτε να τον δείτε σε συμπληρωματικό μου μήνυμα εδώ

Υ. Γ. Έχω παρατηρήσει ότι έχεις ήδη δημιουργήσει ένα καταπληκτικό άλμπουμ! Πολύ όμορφες φωτογραφίες πραγματικά.
 
Back
Top