Φροντίδα Νέες οικοδομικές εργασίες παράλληλα με την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Και αφού γεννήθηκε και το πέμπτο αυγό, με ήδη τέσσερα καναρίνια στην κατοχή μου και αναμένοντας τη νέα γενιά, γίνεται αντιληπτό ότι τι περσινο τριώροφο μεν με διαστάσεις ανά κλουβί 1μ επί 50 εκ επί 50 εκ. Προχωράω στη Νέα οικοδομή η οποία έχει διαστάσεις 244εκ υψος 305 εκ πλατος και 60 εκ βάθος. Πρόκειται βέβαια για μία ντουλάπα εντός της οποίας θα τοποθετηθούν κρεμαστά κλουβιά 95 εκ επί 45 επί 45εκ.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    230,1 KB · Προβολές: 49
  • 2.webp
    2.webp
    99,6 KB · Προβολές: 50
  • 3.webp
    3.webp
    264 KB · Προβολές: 49
  • 4.webp
    4.webp
    372,8 KB · Προβολές: 47
  • 5.webp
    5.webp
    241 KB · Προβολές: 46
Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο πρώτο μήνυμα.
ευχαριστώ πολύ
[automerge]1585396710[/automerge]
Στις πάνω λοιπόν φώτο που βλέπετε είναι η τελευταία φώτο το κλουβί που έφτιαξα περσι. Κάποια από τα κλουβιά τα φετινά και ο χώρος που θα μπούνε στον οποίο θα προστεθούν πόρτες με άσπρο πλέγμα οι οποίες δεν ολοκληρώθηκαν λόγω κορωνοιου! Δεν φαίνεται καλά στις φώτο αλλά τα πάντα πλέον μπαίνουν εξωτερικά και από κάτω υπάρχει και πρόβλεψη για ταψί! Οι πόρτες με το πλέγμα θα μπούνε διότι μένω λίγο εκτός πόλης και η περιοχή είναι γεμάτη γάτες και κουκουβαγιες! Συνολικό κόστος κατασκευής με τρία κλουβιά βγήκε γύρω στα 140 με 150 ευρώ! Η πρόβλεψη είναι η "ντουλαπα"να χωράει 9 κλουβιά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειναι σταθερη η κατασκευη στο εδαφος Σταθη;
Ελπιζω να εχεις περιποιηθει τις ακρες στο κουνελοσυρμα για σφαζουν!
Η εξωτερικη κατασκευη εχει ντυθει με κουνελοσυρμα η πλαστικο;
 
Ειναι σταθερη η κατασκευη στο εδαφος Σταθη;
Ελπιζω να εχεις περιποιηθει τις ακρες στο κουνελοσυρμα για σφαζουν!
Η εξωτερικη κατασκευη εχει ντυθει με κουνελοσυρμα η πλαστικο;
Εξωτερικά έχει πλαστικό, οι άκρες είναι κομμένες με τέτοιο τρόπο ώστε δεν πληγώνουν. Η όλη κατασκευή είναι καρφωμένη στο έδαφος και έχω κάνει και δυο τρύπες στον τοίχο βιδώνοντας γαντζους πάνω στους οποίους θα δεθεί η όλη κατασκευή με αλυσίδα για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα πέσει με τίποτα ακόμα και αν ανέβει στην σκεπή σκύλος
 
Κατ' ουσία τα καινούργια κλουβιά στην φώτο αποτελούνται από ένα εννιαίο κομμάτι κουνελόσυρμα το οποίο είναι στραβωμένο σε σχήμα: 1.webpέτσι είναι το προφίλ του κάθε κλουβιού το οποίο ελαχιστοποιεί τις αιχμηρές γωνίες.
[automerge]1585405462[/automerge]
Αν δεν εχεις εισβολεις που να μην τους αντεχει το πλαστικο εισαι ενταξει, απο κει και περα πρεπει να παρεις τα μετρα σου για τρωκτικα.
αν δω όχι υπάρχει θέμα με το πλαστικό τότε θα το αντικαταστήσω όλο με κουνελόσυρμα!
 
Σε οτι αναφορα τα τρωκτικα υπαρχει περιπτωση να μαζευτουν στη βαση της κατασκευης για τις τροφες που θα πεφτουν κατω.
Κοίτα επειδή και στο κλουβί που έχω σήμερα πέφτουν από κάτω τροφές εδώ και ένα χρόνο δεν είδα κάτι! Μπορεί πάλι να ευθύνονται και οι γάτες της γειτονιάς για το γεγονός ότι δεν εμφανίστηκαν τρωκτικά, οι οποίες γάτες πολλές φορές πλησίασαν και προσπάθησαν από πάνω από κάτω από δίπλα και στο τέλος δεν ασχολήθηκαν άλλο!
 
Σε οτι αναφορα τα τρωκτικα υπαρχει περιπτωση να μαζευτουν στη βαση της κατασκευης για τις τροφες που θα πεφτουν κατω.
Προηγουμενως ομως αναφερθηκε οτι στην περιοχη υπαρχουν και γατες.Ακομα, απο οτι βλεπω δεν ειναι ευκολο για τα τρωκτικα να φτιαξουν φωλια εκει γυρω, αν δεν κανω λαθος

Παντως η κατασκευη μου αρεσει πολυ και θα προσπαθησω να κανω κατι παρομοιο!
 
Προηγουμενως ομως αναφερθηκε οτι στην περιοχη υπαρχουν και γατες.Ακομα, απο οτι βλεπω δεν ειναι ευκολο για τα τρωκτικα να φτιαξουν φωλια εκει γυρω, αν δεν κανω λαθος

Παντως η κατασκευη μου αρεσει πολυ και θα προσπαθησω να κανω κατι παρομοιο!
Είναι εύκολη κατασκευή και γρήγορη. Έχεις επίσης την επιλογή να το κάνεις όσο μεγάλο θέλεις ή όσο σε βολεύει! Στη συνέχεια τον χειμώνα θα βάλω νάυλον εξωτερικά καθώς επίσης έχει και χώρο για να βάλω λάμπες θέρμανσης για τις πολύ κρύες νύχτες του χειμώνα!
 
Επισης το κουνελοσυρμα ειναι καλυτερο απο ολες τις αποψεις και για καθε ειδους κλουβι και προατατευτικο!
Αθάνατο και κυρίως εύπλαστο, κάνεις ότι θέλεις και κατά την κατασκευή αλλά και μετά μπορείς να παρέμβεις αν κάτι δεν σε βολεύει!
 
Ακομά δεν εχει μεγαλη οπη για να ειναι επικινδινο για αρπακτικα πουλια αλλα ουτε και πολυ μικρη για να μην μπορεις να στηριξεις τιποτα!
θα μας διαβάζουν οι άλλοι οι παλιοι και θα γελάνε που ανακαλύψαμε την Αμερική (κουνελόσυρμα) 😀!
 
Το κουνελοσυρμα παραμενει κλασσικο, η πιο μοντερνα εκδοχη του ειναι το Esaplax που φερει πλαστικοποιηση.
Ειναι βεβαια σημαντικα ακριβοτερο σε σχεση με το απλο.
 
Προχωράω ακάθεκτος και μετά τα τρία νέα μέλη τα καναρίνια μου στο σύνολο γίνονται επτά! Οι πρώτες τρεις κλούβες τοποθετήθηκαν.
αν και κατοικούνται μόνο οι δύο μέχρι τώρα. Δυστυχώς το κλείσιμο των καταστημάτων δεν μου επέτρεψε να φτιαξω τις πόρτες οι οποίες θα μπούνε στο μέλλον. Έτσι πρόχειρα το έκλεισα από μπροστά με πλαστικό πλέγμα το οποίο στη συνέχεια θα μπει επάνω στις πόρτες. Το μέγιστο που μπορεί να πάρει είναι 9 κλούβες διαστάσεων 90cm πλάτος 40cm ύψος και βάθος η κάθε μία. Η εξωτερική κατασκεβή έχει διαστάσεις 244cm ύψος 305cm πλάτος και 62ψμ βάθος. Το "πιάτο" από σωλήνα πλέγμα και νάυλον έχει στρωθεί με άμμο εντός του. Ακούω σχόλια!
33.jpg22.jpg
11.jpg
44.jpg 55.jpg
 

Συνημμένα

  • 66.webp
    66.webp
    17,3 KB · Προβολές: 15
Back
Top