Αναπαραγωγή Νέκρωση νεοσσού πριν την εκκόλαψη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
σε ενα μοναδικο ζευγαρι (καλως ή κακως) ή καναρα κλωσσουσε δυο αβγουλακια ακομα.συμφωνα με τους υπολογισμους μου(οχι ακριβεις, δεν ειχα σημειωσει τη γεννηση) επρεπε να ειχανε εκκολαφθει. Με φακο παρατηρησα οτι και τα δυο ναι μεν εχουνε νεοσσο αλλα στο 1/4 του αβγου υπαρχει κενο(αερας). Ανοιξα το ενα πριν στειλω το ποστ(ελπιζω να μην εκανα μ..) και ειδα οτι υπηρχε νεοσσος ανεπτυγμενος με ελαχιστη ποσοτητα υγρου κροκου αλλα εμοιαζε νεκρος με μια γλοιωδη ουσια γυρω του(ειχε και λιγες τριχιτσες το καημενο στο κεφαλακι του). Απο το αρθρο Εμβρυϊκή Νέκρωση

κρινω οτι μαλλον αν ηταν νεκρο(και δεν εκανα λαθος που το ανοιξα)οτι πρεπει να υπηρξε προβλημα υγρασιας. Εσεις τι λετε; να περιμενω λιγες μερες; να σπασω και το αλλο;
 
Αφου δεν γνωριζεις ακριβως τι μερες γιατι το ανοιξες;και αν ηταν να "ξετσουμισει" αυτες τις μερες το μικρο; Το "μοιαζω" με το "ειμαι" απεχει πολυ...
Μια νεκροψια θα σου ελυνε τυχον αποριες.. Και παραλληλα θα σε εκανε να νιωθεις τυψεις... (χε χε χε ).. Σε πειραζω!
Απλα καλο ειναι να μην βιαζομαστε...
 
τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λεει η Σοφια δεν επρεπε να ανοιξεις το αυγο μπορουσες να κανεις ενα μικρο σημαδακι στο σημειο που εβλεπες οτι τελειωνε το σκουρο μαυρο και αρχιζε το κενο και να εβλεπες την αλλη μερα αμα το μαυρο περασε την βουλα αμα περνουσε τοτε αναπτυζοταν ο νεοσσος μεσα στο αυγο. εγω ετσι κανω οταν εχω τετοια προβληματα.
 
σοφια εδω και μια εβδομαδα εχουν γεννηθει απο αλλο ζευγαρι οι τελευταιοι νεοσσοι. Θυμαμαι οτι εκεινο το ζευγαρι με αυτο του θεματος μας ειχανε αυγα 2-3 μερες διαφορα οχι βδομαδα.συνηθως εχω αρχειο στον υπολογιστη και τα κατγραφω ολα. Αλλα τις τελευταιες εβδομαδες στο σπιτι υπαρχει αναστατωση (εχουμε ξηλωσει τα πλακακια λογω ζημιας το χειμωνα) καποια πραγματα πηγανε και πισω (μεγαλη ιστορια και δεν εχει σχεση και με πουλια να στην πω:)
ετσι λοιοπον εχασα τη σειρα μου. Δεν ηθελα να τα χωρισω γιατι η καναρα αυτηηρθε αργα στην καναρινοπαρεα μου με ανταλλαγη, ηταν αγεννητη φετος μεχρι τοτε και στην πρωτη γεννα σε μενα εκανε ενα νεοσσο που μαλλον λογω ζεστης(στον πρωτο φετινο καυσωνα αν θυμασαι) δεν τα καταφερε(την βρηκα την κακομοιρα να καθετε απο πανω του και να μην φευγει☹). Ετσι τα ξαναφησα αλλη μια φορα
 
Αρη σε κσποιο σημειο του αρθρου Εμβρυϊκή Νέκρωση

λεει " Ο σάκος αέρα παραμένει σταθερός σε μέγεθος ή αυξάνεται ελάχιστα κατά το τέλος της περιόδου επώασης.". Δεν νομιζω να εβλεπα διαφορα γιατι σιγουρα ημουνα προς το τελος. Περ απο αυτο απο αλλες γεννες εχω δει οτι το κενο αερος εμενε μικροτερο😕
 
νομιζω οτι κανονικα το κενο αερος πρεπει να χανετε και μετα να βγαινει ο νεοσσος ετσι παει το σταδιο μεχρι να βγει ο νεοσσος. Το εχω παρατηρηση γιατι εκανα ωοσκοπιση μερικες φορες την ημερα που θα εσκαγαν τα αυγα και εβλεπα οτι το κενο αερος δεν υπηρχε.
 
μενει ενα ελαχιστο συνηθως.στην περιπτωση μας δεν βλεπω να μεγαλωνει☹θα κανω λιγες μερες υπομονη (θα κανω και ωοσκοπηση) και βλεπουμε. Μετα θα τα χωρισω
 
Ο τρόπος για να αποφύγουμε πιθανά "ατυχήματα"
όταν δεν είμαστε σίγουροι είναι...
Σε ένα φλυτζανάκι 3 δάκτυλα νερό.Αφήνεις το αυγό απαλά μέσα.
Θα αρχήσει να επιπλέει και να κινείται απότομα σε περίπτωση
που ο νεοσσός είναι εν ζωή.
 
Υπάρχουν κάπου στο φόρουμ αλλά μια επανάληψη
δεν βλάπτει. Ετσι θα πάρεις μια καλύτερη εικόνα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
κυριε Μακη προβλημα με τη θερμοκρασια του νερου δεν υπαρχει. Επισης η αποτομη αυξηση υγρασιας;

*ουτε σημερα βγηκε τιποτα
 
κυριε Μακη προβλημα με τη θερμοκρασια του νερου δεν υπαρχει. Επισης η αποτομη αυξηση υγρασιας;

*ουτε σημερα βγηκε τιποτα

Να μη ξεχνάμε οτι η όλη διαδικασία γίνεται σε αυγά που είναι πολύ κοντά
στην εκκόλαψη. Η υγρασία δεν είναι πρόβλημα, εξ άλλου αρκούν μερικά
δευτερόλεπτα για έχεις απάντηση. Η θερμοκρασία του νερού καλό θα ήταν
να είναι κοντά στους 30-35 βαθμούς(ποτέ μεγαλύτερη απο 37 βαθμούς).
Πάντως ξέρω οτι πολλοί το κάνουν απλά, με νερό της βρύσης.
 
τελικα για πρωτο βραδυ δεν καθησε στο αυγο. Αυριο πρωι τα χωριζω. Ελπιζω να μην προλαβει να "δρασει>
χαρα
ματα ο αρσενικος μου!:D
 
κυριε μακη αυτο δεν ειναι επικινδυνοι για το νεοσσο που το βουταμε μεσα στο νερο;
 
σημερα εβαλα το αυγο σε χλυαρο νερο. Καμμια κινηση, αλλα επεπλεε(προφανως απο το θυλακα αερα που ειχε).σημερα παρατηρησα οτι μονο ο αρσενικος πηγαινε και κλωσσουσε 😱 ποτε ποτε (δεν νομιζω να την ξεκουραζε γιατι εκεινη και χθες βραδυ το αφησε και σημερα δεν καθησε καθολου), επεμενε ο καημενος να γινει μπαμπας. Πριν το ανοιξω εκανα ωοσκοπηση και ο θυλακας δεν ειχε μικρυνει καθολου, μαλιστα ηταν ισως και λιγο μικροτερος απο αυτον του αλλου αυγου πριν λιγες μερες. Ο νεοσσος ειχε την ιδια εμφανιση με τον αλλο που ειχα ανοιξει. Αν ζουσε θα ειχε αναπτυχθει σαφως περισσοτερο τοσες ημερες γιατι τα αρχισε το κλωσσημα την ιδια μερα. Τελος λοιπον για φετος. Μονο ενα ζευγαρι συνεχιζει να μεγαλωνει δυο πουλακια και πηγαονουνε ολα καλα.
 
Back
Top