Αναπαραγωγή Νέκρωση νεοσσών στο αυγό

Kwntantinos pngt

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αχχ παιδιά τι απογοήτευση ήταν αυτή.
Όλα μια χαρά ήταν 2η γέννα η καναρα 4 αυγα και τα 4 ενσοπρα.
Η καναρα και ο καναρος το τέλειο ζευγάρι.
Στην 10 μέρα που κλοσουσε η καναρα βλέπω 1 αυγό στον πάτο του κλουβιού σπασμένο και το έμβρυο νεκρό το ανάρτησα εδώ μου είπατε συμβαίνουν αυτά ίσως σηκώθηκε η καναρα αποτα κτλπαα.
Μένουν ακόμη 3 αυγά μεσα στην φωλιά και η μαμα καναρα να κάθεται στην φωλιά να τα κλωσαει έτσι όπως πρέπει.
Στο μεταξύ την ίδια μέρα π έπεσε το αυγό τα κάνω μια ωοσκοπηση να δω πως είναι τα πράγματα στην ωοσκοπηση που έκανα και στα 3 αυγά δεν βλέπω πλέον κίνηση και ούτε της έντονες "φλέβες" που είχε το αυγό (δν ξέρω πως ακριβώς λέγεται αλλά καταλάβατε) ανησυχώ λέω οκ δν πρζη ίσως είναι φυσιολογικό αφήνω τν καναρα να κλωσισει μέχρι και τν 16 μερα δν είχαν σκάσει τότε ήμουν σίγουρος ότι
Είχαν πεθάνει ήδη πιο πριν μέσα στο αυγό τους.
Τα άνοιξα και τα 3 αυγά είχαν σχεδόν ολοκληρωθεί τα έμβρυα..
Απογοήτευση στο φουλ εγώ τόσοι κόποι και μεράκι πήγαν χαμένα έτσι ένιωσα γτ όμως για πιο λόγο λέτε να συμβαίνει αυτό?.
Το μόνο π μ έρχεται είναι ότι τα ακούμπησα με γυμνά χέρια τπτ αλλο δν μπορώ να σκεφτώ.
Αα επίσης κάτι που παρατηρισα και θέλω επιπλέον βοήθεια είναι ότι η φωνή της καναρας μου έκλεισε σαν να έχει βραχνιασι και δεν μπορεί να κάνει αυτό το τσιου τσιου οπος έφτιαχνε συνέχεια.
Αλλα είναι κινητική τρώει κτλπα τι λένε να συμβαίνει;
 
Καλημέρα.
16η μέρα από πότε την μετράς;
Έχεις δώσει ασβέστιο στο ζευγάρι;
Μήπως κάτι έγινε στην περιοχή σου την ημέρα που έχασες το πρώτο αβγό; Πχ κάποιος σεισμός και η κανάρα δεν κάθισε το βράδυ στην φωλιά;
αυγά δεν βλέπω πλέον κίνηση και ούτε της έντονες "φλέβες" που είχε το αυγό
Αυτά είναι φυσιολογικά.
 
Back
Top