Γενικά Νέος Μονκ παπαγάλος!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex57
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex57

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2024
Μηνύματα
3
Ευχαριστώ για την αποδοχή, έχω πάρει εδώ και μια εβδομάδα ένα Μονκ ήμερο το οποίο είναι 2.5 μηνών, το έχω μια εβδομάδα και θέλω να έχω μια καλή σχέση με αυτό, βγαίνει καθημερινά έξω μεσημέρι και απόγευμα χωρίς κάποιο κόπο με το που ανοίγω πόρτα πετάει κατευθείαν στο κεφάλι μου ή στο χέρι μου, τα γράφω αυτά γιατί έχω κάποια προβλήματα, για κάποιο λόγο δεν ανεβαίνει εύκολα στο δάχτυλο παρόλο που όταν είναι έξω είναι σχεδόν όλοι την ώρα πάνω μου, επίσης παίζει πολύ επιθετικά τσιμπάει δυνατά τα γυάλα μου παίζει όλοι την ώρα, και αν κάνει κάτι που δεν θέλω και πάω να το εμποδίσω με τσιμπάει αρκετά δυνατά, κάτι ακόμα δεν μπαίνει εύκολα μέσα στο κλουβί, πρέπει αναγκαστικά να το πιάσω για να μπει μέσα, βέβαια δεν έχει τόσο πρόβλημα με το να το πιάσω, είναι γλυκύτατο, το γράφω αυτό γιατί δεν θέλω να κάνω λάθη και να μην έχουμε καλή σχέση με τον παπαγάλο, οπότε οποία συμβουλή για την σωστή διαβίωση ευπρόσδεκτη, επίσης θα ήθελα και ιδέες για όνομα γιατί δεν έχω βγάλει ακόμα όνομα(δεν ξέρω φύλλο), θα αφήσω και κάποια βίντεο και φότο, ευχαριστώ.
 
Καλημέρα.
Να το χαίρεσαι το φιλαράκι σου.
Ανέβασε μια φωτό ώστε να μπορούμε να σου προτείνουμε ένα .... ουδέτερο όνομα, κάτι δλδ που να φοριέται και στα δύο φύλα...π.χ. (μόνο για παράδειγμα το λέω) Κλεάνθη(ς).
Το πουλάκι είναι μικρό...κάθε που θα σε τσιμπάει με στόχο να σε μαλώσει, καλό θα ήταν να μπαίνει στο κλουβί του για λίγη ώρα.
Δοκίμασε την προσέγγιση με το κεχρί μίλλετ...του δίνεις κάθε ημέρα λίγους σπόρους, ώστε να συνειδητοποιήσει πόσο νόστιμοι είναι και αφού συμβεί αυτό, τους κρατάς στην παλάμη σου με προτεταμένο τον δείκτη ή όλα τα δάχτυλά σου (ανοιχτή παλάμη). Φαντάζομαι ότι θα ανέβει στο χέρι σου ώστε να τους φάει. Επαναλαμβάνεις ώστε να του εντυπωθεί αυτή η τακτική. Μπορείς την ώρα που προτείνεις την παλάμη σου, να λες και μία λέξη ή να κάνεις έναν συγκεκριμένο ήχο, σαν παράγγελμα...έτσι ίσως να δημιουργήσει ένα εξαρτημένο αντανακλαστικό τύπου Παβλώφ και με το παράγγελμα στο μέλλον, με ή χωρίς σπόρους, να έρχεται στο χέρι σου. Πρόσεξε όμως... μην συνδέσει την παλάμη σου με το "με γυρνά πίσω στο κλουβί" διότι αν συμβεί αυτό, απλά δεν θα ανταποκρίνεται.
Θα έλεγα επίσης να ανοίξεις ένα θέμα γενικό στο πεδίο της φροντίδας των παπαγάλων και να ανεβάσεις φωτό από το κλουβί του, τέτοιες ώστε να φαίνεται η θέση του κλουβιού μέσα στον χώρο (δλδ και τι την περιβάλλει) καθώς και η εσωτερική διάταξη όλου του κλουβιού, ώστε να σου πουν τα μέλη τη γνώμη τους για πιθανές βελτιώσεις. Επίσης ένα άλλο ζήτημα που θα μπορούσες να θίξεις είναι αυτό της διατροφής του...τι τρώει, με ποια συχνότητα κλπ.
Να το χαίρεσαι και πάλι!!!
 
Καλημέρα.
Να το χαίρεσαι το φιλαράκι σου.
Ανέβασε μια φωτό ώστε να μπορούμε να σου προτείνουμε ένα .... ουδέτερο όνομα, κάτι δλδ που να φοριέται και στα δύο φύλα...π.χ. (μόνο για παράδειγμα το λέω) Κλεάνθη(ς).
Το πουλάκι είναι μικρό...κάθε που θα σε τσιμπάει με στόχο να σε μαλώσει, καλό θα ήταν να μπαίνει στο κλουβί του για λίγη ώρα.
Δοκίμασε την προσέγγιση με το κεχρί μίλλετ...του δίνεις κάθε ημέρα λίγους σπόρους, ώστε να συνειδητοποιήσει πόσο νόστιμοι είναι και αφού συμβεί αυτό, τους κρατάς στην παλάμη σου με προτεταμένο τον δείκτη ή όλα τα δάχτυλά σου (ανοιχτή παλάμη). Φαντάζομαι ότι θα ανέβει στο χέρι σου ώστε να τους φάει. Επαναλαμβάνεις ώστε να του εντυπωθεί αυτή η τακτική. Μπορείς την ώρα που προτείνεις την παλάμη σου, να λες και μία λέξη ή να κάνεις έναν συγκεκριμένο ήχο, σαν παράγγελμα...έτσι ίσως να δημιουργήσει ένα εξαρτημένο αντανακλαστικό τύπου Παβλώφ και με το παράγγελμα στο μέλλον, με ή χωρίς σπόρους, να έρχεται στο χέρι σου. Πρόσεξε όμως... μην συνδέσει την παλάμη σου με το "με γυρνά πίσω στο κλουβί" διότι αν συμβεί αυτό, απλά δεν θα ανταποκρίνεται.
Θα έλεγα επίσης να ανοίξεις ένα θέμα γενικό στο πεδίο της φροντίδας των παπαγάλων και να ανεβάσεις φωτό από το κλουβί του, τέτοιες ώστε να φαίνεται η θέση του κλουβιού μέσα στον χώρο (δλδ και τι την περιβάλλει) καθώς και η εσωτερική διάταξη όλου του κλουβιού, ώστε να σου πουν τα μέλη τη γνώμη τους για πιθανές βελτιώσεις. Επίσης ένα άλλο ζήτημα που θα μπορούσες να θίξεις είναι αυτό της διατροφής του...τι τρώει, με ποια συχνότητα κλπ.
Να το χαίρεσαι και πάλι!!!
 

Συνημμένα

  • IMG-4a546fd8703e7a8d2861192f39f62ce7-V.webp
    IMG-4a546fd8703e7a8d2861192f39f62ce7-V.webp
    62,2 KB · Προβολές: 12
  • IMG-cf61570fea2c11d9756bb9f890dfb87b-V.webp
    IMG-cf61570fea2c11d9756bb9f890dfb87b-V.webp
    68,2 KB · Προβολές: 12
Ααα, πολύ όμορφο είναι.
Για όνομα ίσως θα μπορούσες να επιλέξεις, ανάλογα με τους ήχους που κάνει έναν συνδυασμό από νότες....π.χ. Ρεμί, Φάντο, Ντόσι, Μίλα...
Επίσης Λου, Λί, ή να αναζητήσεις κάποιο χαρακτηριστικό του σε διάφορες γλώσσες
 
Back
Top