Γενικά Νέος κάτοχος ρίνγκνεκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostas76
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostas76

PB New Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής... Εδώ και μία εβδομάδα αγόρασα ένα ρικ νεκ από εκτροφεα είναι 2 μηνών και 15 ημερών ταισμενο στο χερ με κρέμα του δίνω τρεις φορές κρέμα από 15 ml όταν βλέπει την σύριγγα φωνάζει για να φάει αλλά με το ζόρι θα το ταισω γιατί πρέπει να του κρατάω και το κεφαλάκι του και αυτό νευριάζει... Σποράκια χαζό τσιμπάει φρούτα δεν πολύ πλησιάζει μήπως επειδή είναι μικρό; το έχω έξω από το κλουβί όταν φεύγω από το σπίτι το βάζω μέσα..οσο είναι έξω και κάθεται ενώ το ταΐζω και στο στόμα σποράκια όταν πάω να το χαϊδέψω καμία φορά γυρνάει με φορα και δαγκώνει γιατί το κάνει αυτό; είμαι νέος σε αυτό του είδους παπαγάλου και δεν ξέρω πολλά.. Επίσης κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω ακόμα δε το έχω ακούσει να βγάζει ήχους... Κάτι άλλο τα θυληκα μιλάνε αν είναι θυληκο θα μιλήσει; ασχολουμε πολύ μαζί του του μιλάω συνέχεια από κοντά ευχαριστώ
 
@kostas76 Καλως ηρθες στην παρεα μας! Επειδη δεν ξερω να σου απαντησω στις ερωτησεις σου βεβαια θα το ηθελα πολυ να ηξερα για να βοηθουσα, απλα σου γραφω για να σου πω: Να το χαιρεσαι και οταν μπορεσεις ανεβασε μας και μια φωτογραφια να το δουμε κι εμεις 😁
 
Καλωσόρισες, να το χαίρεσαι το μωρό. Υγείες και καλότυχο να είναι.

Κανονικά έπρεπε να στο δώσει πλήρως απογαλακτισμένο, τρώει κάθε μέρα 3 φορές από 15ml σταθερά;

Το ζυγίζεις; Το βάρος του ειδικά τώρα που είναι μωρό, θα πρέπει να το παρακολουθείς, για να ξέρεις ότι τρέφετε σωστά.

Οι πίνακες που διαβάζω λένε ότι από την 45 ημέρα έπρεπε ήδη να είσαι στη μία φορά και 15ml

Screenshot_1.png

Εσένα είναι 2 μηνών και 15 ημερών, νομίζω ότι είναι πολύ 3 φορές από 15ml.

Δε του κάνεις "κακό" με την έννοια ότι πεινάει και το ταΐζεις, αλίμονο.
(Να φανταστώ ότι τρώει μόνο του όσο θέλει από τη σύριγγα, δε χρησιμοποιείς τάισμα με γέμισμα προλοβού; )

Αλλά δε το βοηθάς να απογαλακτιστεί ποιο γρήγορα.

Δοκίμασε να τον ταΐσεις κρέμα, μόνο όταν αρχίσει να τη ζητάει, όχι να δει τη σύριγγα και να τη ζητάει. Ίσως έτσι πάτε στη μια φορά και σιγά σιγά στην καμία.

Ο ένας ο δικός μου άργησε να κόψει την κρέμα, 3,5 μηνών! Δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά το επιθυμητό είναι να φύγει από αυτό το στάδιο το συντομότερο δυνατό.

Διάβασε για τη διατροφή και τι τροφές να του έχεις διαθέσιμες

Τώρα το χάιδεμα, και η δαγκωνιές, είναι μέσα στο πρόγραμμα. Δεν έχει όλη την ώρα διάθεση για χάδια, όπως και εμείς οι άνθρωποι δηλαδή.. Μη του πηγαίνεις κόντρα σε αυτό, οταν δε θέλει, στο δείχνει πριν καν το ακουμπήσεις.

Πολύ καλά κάνεις και του μιλάς, μιλήσει δε μιλήσει η σχέση σας χτίζεται, θα βρει τον τρόπο να επικοινωνεί μαζί σου.

Τα θηλυκά μιλάνε , όπως και τα αρσενικά. Το αν τελικά θα μιλήσει και πόσο, είναι άλλο θέμα από το αν μπορεί να το κάνει.

Θα αρχίσει σιγά σιγά και τους ήχους, μικρό είναι ακόμα. Μετά θα ζητάς τρόπο να το σταματάς άλλα.. :)
 
@Chrisad ευχαριστώ για την ενημέρωση... δεν το ταΐζω απευθείας στον προλοβο απλά του βάζω την σύριγγα στο στόμα και αυτό την τρώει... Σποράκια τσιμπάει αλλά έχω την εντύπωση ότι ότι τα μασάει και μετά τα πετάει νομίζω ότι δεν τρέφεται σωστά γι αυτό και τρεις φορές η κρέμα... Ρυζογκοφρετες κάνει να τρώει; γτ του έδωσα ένα κομμάτι και τρελενεται δεν την αφήνει με τίποτα
[automerge]1598808162[/automerge]
@Chrisad επίσης μέχρι πότε αναπτύσσονται; βάρος γραμμάρια κάθε πότε παίρνουν; 134 γραμμάρια είναι εδώ και δύο μέρες... Συγνώμη αν ρωτάω πολλά άλλα σαν νέος κάτοχος πρέπει να ξέρω έχω απορίες λόγω του ότι δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το συγκεκριμένο πτηνό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@kostas76 Ο καταλληλότερος για να σου λύσει τις απορίες σου είναι αυτός που το μεγάλωσε και πλήρωσες, δηλαδή ο εκτροφέας σου. 🙂
Συμφωνώ κατά τ'άλλα με τις συμβουλές που σου έδωσαν πιο πάνω. 3 ταίσματα ίσως είναι πολλά, επίσης σε αυτή την ηλικία γιατί κρατάς το κεφάλι του? Στα μωρά ακουμπάμε τα δάχτυλα στο πλάι του ράμφους γιατί αυτό ξυπνάει το αντανακλαστικό του να ανοίξουν το στόμα να ταϊστούν όπως θα έκαναν οι φυσικοί τους γονείς με το ράμφος τους. Δίνε του όσο θέλει χωρίς να το ζορίζεις. Επίσης καλό είναι να του δείξεις τις φρέσκες τροφές απο τώρα διότι μετά θα είναι πολύ δυσκολότερο αν δεν μάθει απο μικρό. Μπορείς να ξεκινήσεις με καρότο (ίσως και βρασμένο για πιο μαλακό), μπρόκολο, μήλο, μπανάνα και σιγά σιγά να αυξάνεις την ποικιλία.

Καλορίζικο! 👍
 
Ρυζογκοφρετες κάνει να τρώει;
Προσωπικά δεν είμαι γνώστης και δεν γνωρίζω για τις ρυζογκοφρέτες, απλά να σου πω στα σίγουρα ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγεις όσες ρυζογκοφρέτες περιέχουν αλάτι
 
@Φοίβος ευχαριστώ Φοίβο του δίνω μήλο και τσιμπάει λίγο μπανάνα τίποτα αρακά του έδωσα δύο κομματάκια τίποτα επίσης ούτε πορτοκάλι πλησιάζει

Χρειάζεται να επιμείνεις και να κάνεις ότι τρως κι εσύ απο αυτά που του προσφέρεις.
 
Το κεφάλι το κουνάει πάνω κάτω; όταν είναι μωρό με αυτό δείχνει ότι πεινάει μαζί με κραυγουλες
[automerge]1598818335[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
135 γρ δε θα παρει αλλο σε βαρο. Μηλο μπανανα μεχρι 2 φορες την εβδομαδα. Προγραμα απογαλακτισμου. Να το μαθεις στα λαχανικα περισωτερο και λιγοτερο στα φρουτα.
 
Back
Top