Γενικά Νέος με κοκατιλ, έχω κάποιες απορίες

submarine1981

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2008
Μηνύματα
50
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας και μπραβο σας για το φορουμ.
θα μπω στο θεμα μου κατευθηαν.
πηρα 2 κοκατιλ απο αγγελια εφημεριδας μιας που ζω μονος και να τα εχω για παρεα.
ειναι 1 ασπρο το οποιο μου ειπε αυτος οτι ειναι και σπανιο
και 1 κιτρινο με κοκκινα μαγουλα. τα ειχε 3 χρονια αυτος και τα εβγαζε ελευθερα τα επαιζε κλπ κλπ. Εμενα μου ειναι πολυ ντροπαλα παντος. Τους ανοιξα την πορτα του κλουβιου και δεν βγενανε εξω.
Τους πηρα απο πετ, πετρα ασβεστιου για το ραμφος, αμμο για να χονευουν το φαγητο τους, βιταμινη Α, προληπτικο φαρμακο για τα εντερικα παρασιτα, αυγοτροφη, και κατι αλες λιχουδιες.
ηθελα να ρωτησω, η βιταμινη λεει οτι μπενει στην τροφη. Ομως στο μαγαζι μου ειπαν οτι να την βαλω στο νερο. τι να κάνω; (beaphar BGENA A )
και κατι αλο. επειδη στον πατο του κλουβιου εχει κουτσουλιες στα συρματα ρωτησα τι μπορω να κανω, και μου ειπε να βγαλω τα συρματα και να βαλω ειδηκη αμμο που αποροφαει τις ακαθαρισιες. εσεις βαζετε τετια αμμο; η χαρτι; μαρουλια, και χορταρικα μου ειπε οχι γιατι τα πιανει διαροια. μονο μηλο και πορτοκαλι.
οταν βαζω το χερι μου δε με πλησιαζουν. Φοβουντε. και δε ξερω αν θα με μαθουν, γιατι 3 χρονια τα ειχε αλος και εχουν μαθει τον αλον. λετε να μην με συνιθησουν;
 
Καλως ηρθες! 🙂
Μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες στο αντιστοιχο φορουμ για παπαγαλους, για τις βιταμινες δεν ξερω σιγουρα να σου πω, αν λεει στο κουτι οτι πρεπει να μπουν στην τροφη, μαλλον θα ειναι πιο παχυρευστο το υγρο κ δε θα διαλυετε στο νερο, δοκιμασε το
Για τα υπολοιπα που ρωτας ριξε μια ματια εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threa...υνήθειες-στη-διατροφή-των-παπαγάλων-μας.7651/
Δωσε τους λιγο χρονο να συνηθισουν το νεο τους περιβαλλον, σιγα σιγα με υπομονη, επιμονη κ φροντιδα θα σε μαθουν 🙂
 
Kαλωςορησες! Να χαιρεσε τα κοκατιλακια σου! Να και μια φορα που ενας πετσοπας εδωσε χρησημες πληροφοριες
 
Νέος με κοκατίλ

Καλώς ορίσατε εσύ και τα κοκατιλάκια σου στο PetBird. Η Ανατολή απάντησε στα περισσότερα ερωτήματά σου. Για το ότι δε βγαίνουν έξω από το κλουβί τους, όπως είχαν συνηθίσει, κατά τη γνώμη μου είναι γιατί ακόμα δε συνήθισαν ούτε εσένα ούτε το νέο τους περιβάλλον. Παίρνει λίγο χρόνο, που εξαρτάται από το χαρακτήρα τους, την προσωπικότητά τους, πόσο ευπροσάρμοστα έχουν γίνει, και κυρίως εξαρτάται από εσένα, πόσο χρόνο ήρεμης επαφής, επικοινωνίας, κουβέντας, παρέας τους αφιερώνεις, (πέρα από την απαραίτητη φροντίδα καθαριότητας & φαγητού). Για τους ίδιους λόγους δεν κάθονται ακόμα και στο χέρι σου. Είναι επιφυλακτικά, αλλά με την αγάπη και την υπομονή σου, σίγουρα θα σε εμπιστευθούν, και θα σου ανταποδώσουν με το παραπάνω τη φιλία και το ενδιαφέρον σου! ..
 
Για τη διατροφη τους δεν συμφωνω με τον μαγαζατορα οτι τα πρασινα λαχανικα δεν ειναι καλα. Αντιθετα ειναι πολυ καλα για την υγεια τους, ολα με μετρο χρειαζονται. Διαβασε τα λινκ που σου δωσανε και θα δεις τι δινουμε ολοι στα πουλια μας. Τα δικα σου μαλλον θα ειναι λιγο επιφυλακτικα στην αρχη με τις νεες τροφες και επειδη ειχα κι εγω κοκατιλ ειναι και λιγο δυσκολα νομιζω στο να δοκιμασουν νεες τροφες. Εσυ πρεπει απλα να τους τα προσφερεις καθε μερα και ας τα πετας στην αρχη.

Θα σε μαθουν κι εσενα αλλα θελουν το χρονο τους. Ο προηγουμενος τα επιανε, δεν εννοω με τη βια, αλλα αν πηγαιναν απο μονα τους στα χερια του;
 
Η βιταμίνη Α δεν ειναι υδατοδιαλυτή. Αν την βαλεις σε νερό δεν διαλύεται, αλλά παραμένει σαν κηλίδα λαδιού στην κορυφη της ποτίστρας. ( μιλάω εκ πείρας) Μπορείς όμως να το αλείψεις σε διάφορες τροφές όπως το αυγό. Αν όμως η διατροφή του πουλιού είναι πλήρης, η χορήγηση βιαταμινης Α δεν είναι αναγκαία. Ισως ενα συμπλήρωμα σαν το Multi Vit να είναι χρησιμότερο.
 
Να στε καλα ρε παιδια.. Σας Ευχαρηστω για τις απαντησεις σας. Ο προηγουμενος τα επιανε και οταν ετρωγε ερχοταν το κοκατιλ απο μονο του στο τραπεζι να δει και να τσιμπισει ψιχουλακια...

Για την βιταμινη αν την βαλω στην τροφη σκεφτομαι οτι μπορει να μην τρωνε την τροφη τους. Θα κανει συσοματωματα με τα μπιλακια και ισως να μην την φανε(λεω εγω τωρα). το νερο το αλαζω καθε μερα.
Για το φαρμακο για τα εντερικα παρασιτα τι λετε; καθε ποτε να τους το βαζω;
 
Να στε καλα ρε παιδια.. Σας Ευχαρηστω για τις απαντησεις σας. Ο προηγουμενος τα επιανε και οταν ετρωγε ερχοταν το κοκατιλ απο μονο του στο τραπεζι να δει και να τσιμπισει ψιχουλακια...

Για την βιταμινη αν την βαλω στην τροφη σκεφτομαι οτι μπορει να μην τρωνε την τροφη τους. Θα κανει συσοματωματα με τα μπιλακια και ισως να μην την φανε(λεω εγω τωρα). το νερο το αλαζω καθε μερα.
Για το φαρμακο για τα εντερικα παρασιτα τι λετε; καθε ποτε να τους το βαζω;

Την βιταμίνη μπορείς να την βάλεις στη τροφή όπως προαναφέρθηκε, έστω και η επαφή της γλώσσας με την τροφή που έχει πάνω την Α είναι αρκετή να περάσει στον οργανισμό. Τι φάρμακο είναι αυτό (ονομασία).
 
BOGENA WORM-MIDDEL (WORMINAL) ετσι λεει πανω το κουτι. Ειναι της Bearphar. Ιδια μαρκα με τις βιταμινες που πηρα.
Εντωμεταξυ εχω λυσαξει να βγουν εξω απο το κλουβι. τους ανοιγω την πορτα μπας και βγουν, αλα τιποτα..
Κατι αλο... Τους εβαλα ενα βιντεακι απο το νετ με κοκατιλ και ακουσαν την φωνη και ο ενας βγηκε για λιγο εξω! ανεβηκε πανω στο κλουβι του σφυριξε μερικες φορες και μετα απο λιγο ξαναμπηκε μεσα. Να τους το επαναλαβω; ή δεν κανει να τους κανω ετσι;
 
η ουρα του κιτρινου. Αν βοηθαει η φωτο ελπιζω να ξεχωρισουμε το φυλο
 

Συνημμένα

  • 2008-11-25 19-09-14.551.webp
    2008-11-25 19-09-14.551.webp
    46,6 KB · Προβολές: 50
  • 2008-11-25 19-08-51.648.webp
    2008-11-25 19-08-51.648.webp
    40,6 KB · Προβολές: 46
  • 2008-11-25 19-08-27.727.webp
    2008-11-25 19-08-27.727.webp
    44,2 KB · Προβολές: 53
  • 2008-11-25 19-10-13.787.webp
    2008-11-25 19-10-13.787.webp
    35,5 KB · Προβολές: 46
Τα εχεις δει ποτε να ζευγαρωνουν; Αν οχιο εσυ τοτε ισως ο προηγουμενος ιδιοκτητης τους; Τι ηχουν κανουν; Κοφτα σφυριγματα και οχι τοσο συχνα η πιο μακροσυρτα και με μεγαλυτερη ποικιλια ηχων;

Και κατι ακομη που εχω παρατηρησει στο δικο μου κοκατιλ και σε αυτα των φιλων μου και εχω διαβασει και καπου αλλα δεν αποτελει 100% ενδειξη, ειναι οτι τα θηλυκα οταν αισθανθουν ανασφαλεια κατεβαινουν στο πατωμα του κλουβιου και καθονται εκει μεχρι να φυγει αυτο που θεωρουν κινδυνο καθως και οταν εκνευριζονται π.χ. αν τα πλησιαζει χερι και δεν θελεουν κανουν εναν κοφτο ηχο σαν θυμωμενη γατα. 😉 Εχεις παρατηρησει κατι απο αυτα;
 
το θυμωμενη γατα μου το κανει το κιτρινο οταν πλησιαζει το χερι μου. το αλο δεν κανει πολλους ηχους. αλα γενικα κοφτους ηχους και πολλους κανει το κιτρινο. το ασπρο παρα μα παρα πολυ λιγο κανει ηχους. Δεν εχουν ποικιλια ηχους. στον προηγουμενο ιδιοκτητη δεν ειχαν ζευγαρωσει.
 
Για το κιτρινο σκεφτηκα και πριν να ρισκαρω και να σου πω θηλυκο διοτι εχω την εντυπωση οτι αχνοφαινονται καποια σημαδακια στην ουρα του. :)

Πολυ πιθανο να ειναι και τα δυο θηλυκα. Για το λευκο, και για σιγουρια και για τα δυο, μαλλον ενα τεστ DNA θα σου δωσει απαντησεις. 😉
 
Back
Top