Γενικά Νέος με τιμπράντο

sakismip

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουλ 2015
Μηνύματα
28
Πόλη
Καστοριά
Καλησπέρα σε όλους!

Ξέκινησα και εγώ σιγά σιγά μετά απο αρκετά χρόνια αποχής!

Είμαι ο Σάκης απο Καστοριά και μέχρι τώρα έχω 2 τιμπράντο αρσενικά και συνεχίζουμε!

αυτή είναι η κλούβα... Που θα μπουν και κάποια θυλικά!

τιμπράντο_σάκης.webp

και αυτα είναι τα πουλάκια..

τιμπράντο_σάκης2.webp
τιμπράντο_σάκης3.webp
 
Καλωσόρισες Σάκη.

Ποτε θα πάρεις τα θηλυκά; Τι πουλια είχες παλιότερα; Είχες ασχοληθεί τότε με την αναπαραγωγή τους; Την κλούβα εσύ την έφτιαξες;

Δεν είναι ανάκριση, από ενδιαφέρον ρωτάω. :)
 
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!

Σταύρο... Κανένα πρόβλημα... Ε΄δω είμαστε για να μιλάμε!

Ψάχνω για θυληκά τιμπράντο αυτήν την περίοδο για του χρόνου! Παλιότερα είχα καρδερινοκάναρα και καρδερίνες(που πάλι ψήνομαι και με αυτά)
Για την κλούβα... Πήρα την ραφιέρα και την έφτιαξα μόνος μου... Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μου λες!
 
Για την κλούβα... Πήρα την ραφιέρα και την έφτιαξα μόνος μου... Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μου λες!
Θα μου άρεσε (πιστεύω και στον Σταύρο) να μας ανεβάσεις φωτογραφίες της και κάποιες πληροφορίες για την κατασκευή της στο φόρουμ για τις ιδιοκατασκευές αν το θες και εσύ φυσικά :)
 
Καλησπέρα να χαίρεσαι τα πουλάκια σου και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Τα πουλιά τί γραμμής είναι; Κλάσικο;Είναι συλλόγου;
 
Το πρασινο ειναι κλάσικο και το αλλο ειναι ιντερμίντιο και μου το εδωσε φιλος
 
Να τα χαιρεσαι! Με το καλο να παρεις και τα θηλυκα! Απλα φιλικα δεν ειναι καταλληλη περιοδος τωρα... απο οκτωβριο νοεμβριο καλυτερα 😉
 
H παρέα μεγάλωσε λοιπόν!
Σήμερα είπα απο το πρωί έπεσε φασίνα και είπα να βγάλω μερικές φώτο!

H πρώτη καρδερίνα μου εκτροφής, αρκετά ντροπαλή αλλά πολύ ήρεμο πουλάκι
IMG_20151228_151101.jpg


Ένα πολύ δυνατό timbrado intermidio που δε σταματάει ποτέ
IMG_20151228_151421.jpg



Επίσης μια πολύ καλή καρδερίνα εκτροφής που περυσι ζευγάρωσε με καναρίνι και φέτος ψάχνω για νυφη άσπρη
IMG_20151228_152326.jpg


Και ένα απο τα αγαπημένα μου ζευγαράκια
IMG_20151228_152419.jpg
 
Σάκη μου να τα χαίρεσαι όλα τους! Είναι πανέμορφα!

Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαόλου αλλά γιατί οι καρδερίνες σου παρόλο που είναι εκτροφείς δεν φοράνε δαχτυλίδι; ☹
 
Καλα κανεις και ρωτας φίλε μου, δεν μου αρέσουν τα δαχτυλίδια ισως γιατι την πατησα... Εχω πουλακι που εχει νεκρωσει το ποδι του απο δαχτυλιδι(λαθος του εκτροφεα και δικο μου που δεν το ειδα αμεσως)και ενα μηνα το παλευα με αλοιφες και σταγονες αλλα δυστυχως το ποδι του νεκρωσε και καποια στιγμη θα πεσει.. Ετσι αποφασισα οτι δεν θελω δαχτυλιδια στα πουλια
 
Πολύ ωραία όλα τα πουλάκια σου να τα χαίρεσαι και καλή αναπαραγωγική σαιζόν!
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις όλες τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές δύο διαφορετικών διαμέτρων ιδανικά, ή έστω στρογγυλές πλαστικές. Αυτά τα κλαδωτά καταπονούν τα πέλματα των πουλιών.
 
Back
Top