Γενικά Νέος με african grey

dimitris michail

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή. Έχω έναν african grey. Είναι 4 μηνών και ενώ βγαίνει εύκολα από το κλουβί του δυσκολεύεται κάθε φορά και περισσότερο για να ξαναμπεί. Πως πρέπει να αντιδράσω σε τέτοια φάση;Επίσης δεν ανεβαίνει εύκολα στο χέρι.
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη. Που κάθεται όταν βγαίνει; Του μαθαίνεις κάποιες βασικές εντολές όπως "πάνω", "κάτω" με θετική εκπαίδευση δηλαδή ανταμοιβή με λιχουδιά; Επίσης είναι ταισμένος στο χέρι; Τι τρώει τώρα; Ακόμη κι αν έχει κόψει την κρέμα (πολύ κακώς για εμένα γιατί είναι πολύ μικρός) μπορείς να πάρεις μια μικρή συσκευασία και να του δίνεις έστω κι ένα μικρό γεύμα για λιχουδιά. Θα σας βοηθήσει στο χτίσιμο της εμπιστοσύνης μεταξύ σας.
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη στην παρεα μας.
Να σου ζησει ο μικρος σου φιλος.
Αν θες ανεβασε και μια φωτογραφια να τον καμαρωσουμε
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη, να σου ζήσει το φιλαράκι σου!
Ευχαριστώ πολύ. Καλως σας βρήκα.

Καλώς ήρθες Δημήτρη στην παρεα μας.
Να σου ζησει ο μικρος σου φιλος.
Αν θες ανεβασε και μια φωτογραφια να τον καμαρωσουμε
Καλώς σας βρήκα Κωστα. Σύντομα θα φανεί και ο Rico.

Καλώς ήρθες Δημήτρη. Που κάθεται όταν βγαίνει; Του μαθαίνεις κάποιες βασικές εντολές όπως "πάνω", "κάτω" με θετική εκπαίδευση δηλαδή ανταμοιβή με λιχουδιά; Επίσης είναι ταισμένος στο χέρι; Τι τρώει τώρα; Ακόμη κι αν έχει κόψει την κρέμα (πολύ κακώς για εμένα γιατί είναι πολύ μικρός) μπορείς να πάρεις μια μικρή συσκευασία και να του δίνεις έστω κι ένα μικρό γεύμα για λιχουδιά. Θα σας βοηθήσει στο χτίσιμο της εμπιστοσύνης μεταξύ σας.

καλώς σας βρήκα. Είναι ήμερος και του δίνω λιχουδιές. Κάθετε στον ώμο μου αλλά δεν θέλει να μπαίνει στο κλουβί του. Προτιμαει έξω ελεύθερος. Τρώει σπορια, λαχανικά,ξηρούς καρπούς και φρούτα.
 
Καλώς ήρθατε :D
Ο μικρός έχει κανει τεστ DNA;
Αντέ καλέ βάλε φωτο να το δούμε το κουκλι.
Όσο για το θέμα σου..
Όσο είναι έξω έχει τροφή;
Να έχεις πάντα ανοιχτο το κλουβι του και να έχει μόνο εκεί φάί για να μάθει ότι όταν πειναει πρέπει να πάει εκει.
Τώρα για να μάθει να ανεβαίνει στο χέρι σου πίεσε ελαφρά την κοιλίτσα του ώστε να αναγκαστει να ανέβει και μόλις το κάνει πες "πανω" και δώσε κατευθείαν την αγαπημένη του λιχουδια.
Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με το λοβακι μου και με λίγο κεχρι το έμαθε σε 5 λεπτά ενώ πριν δεν ανέβαινε 😛
Περιμένουμε νεα σας συνέχεια και φυσικά να μας λες τα κατορθώματα του.
Είναι υπέροχα πουλιά!
 
Να τον χαιρεσαι... Να σου ζησει... :)
👍

Καλώς ήρθατε στην παρέα μας...
Τόσο εσύ όσο και το φτερωτό φιλαράκι σου.
Ευχαριστουμε. Να είσαι καλά.

Καλώς ήρθατε :D
Ο μικρός έχει κανει τεστ DNA;
Αντέ καλέ βάλε φωτο να το δούμε το κουκλι.
Όσο για το θέμα σου..
Όσο είναι έξω έχει τροφή;
Να έχεις πάντα ανοιχτο το κλουβι του και να έχει μόνο εκεί φάί για να μάθει ότι όταν πειναει πρέπει να πάει εκει.
Τώρα για να μάθει να ανεβαίνει στο χέρι σου πίεσε ελαφρά την κοιλίτσα του ώστε να αναγκαστει να ανέβει και μόλις το κάνει πες "πανω" και δώσε κατευθείαν την αγαπημένη του λιχουδια.
Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με το λοβακι μου και με λίγο κεχρι το έμαθε σε 5 λεπτά ενώ πριν δεν ανέβαινε 😛
Περιμένουμε νεα σας συνέχεια και φυσικά να μας λες τα κατορθώματα του.
Είναι υπέροχα πουλιά!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Σημαντικές και θα τις πραξω. Να είσαι καλά.Αν και πιστεύω ότι έχω να φάω δάγκωμα.χιχι!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Σημαντικές και θα τις πραξω. Να είσαι καλά.Αν και πιστεύω ότι έχω να φάω δάγκωμα.χιχι!
Όσο για DNA ναι έχει κάνει το αγόρι μου.
 
Back
Top