Φροντίδα Νέος παπαγάλος Ζακό

nikos1806

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Πειραιάς
παιδια αλαξατο παπαγαλο που ειχα εκινο που δεν ειχε δαχτιλιδι. Ο καινουριος λιπον εχει δαχτιλιδι ειναι ιρεμος και ταιζετε στο χερι. καθετε να τον χαιδεψω αλλα δεν μπορο να τον φερο στο χεριμου και που και που δαγκονι. τι να κανο; Σιγνομι για τα ορθογραφικα λαθοι. Περιμενο τι βοιθεια σας. α και του αρεσουν τα φουντουκια κανι να τα δινο;
 
Ειναι σε ηλικια που απογαλακτιζεται, τι ηλικια εχει ακριβως; Τα φουντουκια πως σου ηρθε να τα δοκιμασεις; Σε δαγκωνει οταν πας να τον ταισεις η οταν θελεις να τον σηκωσεις;
 
ειναι περιπου 2 με 2.5 ετων. Οσο για τα φουντουκια ετρογα μια μερα κοντα του και ερχονταν κοντα μου σαν να ηθελε οπος οταν του δινο φιστικι. Βασικα με δαγκονι με τις ωρες του αλλα το προβλιμα δεν ειναι οτι με δαγκονι περισοτερο το προβλιμα ειναι οτι δεν μπορο να τον παρο στο χερι μου διλαδι να τον κσεκολισο απο το κλουβι του δεν με αφινι. Να τον τραβιξω εγω η να περιμενω να ερθει μονος του;
 
Προφανως ταιζεται στο χερι που λες στο πρωτο μηνυμα σου εννοεις οτι τρωει απο το χερι σου. Ταιζεται στο χερι ομως ειναι ενα ορος που χρησιμοποιειται για μωρα που τρωνε απο συριγγα.

Σαφως και να μην τον τραβας να τον ξεκολλησεις! Δεν εχει κόλλα στα ποδια του για να τον ξεκολλησεις απλα δεν θελει να ερθει. Και την αποψη του πρεπει να τη σεβαστεις και να περιμενεις. Οσο τον πιεζεις τοσο θα αρνειται. Βρες εναν ηπιο τροπο να τον κανεις να σε εμπιστευτει.
Ειναι πολυ λιγο καιρο μαζι σου για να τα περιμενεις ολα αμεσα. 😉

Να ρωτησω κατι ακομη; Εδωσες τον αλλον για να παρεις ενα μωρο ταισμενο στο χερι και εξημερωμενο τελειως. Γιατι πηρες ενα πουλι 2,5 ετων; Δαχτυλιδι φοραει για να εισαι σιγουρος για την ηλικια του;
 
και εμένα φίλε δεν ερχόταν στο χέρι μου.. ( ΖΑΚΟ ) σιγά σιγά όμως τα κατάφερα! Τον βγάζω έξω από το κλουβί και με μία λιχουδιά στο χέρι δοκίμασε να τον τραβήξεις.. Θα το πετύχεις! (έκανε και μένα κάποια δαγκώματα αλλά όχι δυνατά) τώρα είναι μια χαρά και μπαίνει και στο κλουβί του ευκολότερα
 
για δες μια ματια στο εκτροφειο Κυργιακος Αργυρου, μετα πηγαινε στα ειδη παπαγαλων, στον ζακο - στις πληροφοριες και στην τελευταια προταση λεει : " μπορει μερικοι ζακο να μην τους αρεσει να τους αγγιζετε ή να τους αγκαλιαζετε "

υ. Γ. : ουτε σε μενα αρεσε γιατι το σκεφτομαι για ζακο
 
Back
Top