Φροντίδα Νέος συγκάτοικος - Μαλώματα

Εγγραφή
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
225
Σήμερα το απόγευμα βρήκα στο δρόμο ένα καναρίνι που δεν μπορούσε να πετάξει πολύ και το μάζεψα για να μη το φάει καμιά γατούλα.
Χωρίς κλουβάκι περίσσιο σκέφτηκα να το βάλω με το άλλο καναρινάκι που μου χάρισε ο φίλος μου ο paoki . Με την καρδερίνα είπα να μη το βάλω.
Στην αρχή έπεσαν και τα δύο με τα μούτρα στο φαί και το ποτό και φαίνονταν να τα πηγαίνουν καλά ώσπου νύχτωσε και τότε βγήκαν τα μαχαίρια. Ο παλιός κυνηγούσε τον καινούργιο και τον τσιμπούσε και αναγκάστηκα να βάλω μια εφημερίδα στη μέση για να τα χωρίσω να κοιμηθούν. Τώρα κοιμούνται (ή διαβάζουν εφημερίδα).
Δώστε μου καμμιά συμβουλή για αύριο σας παρακαλώ.
 

Συνημμένα

  • 1st-night.webp
    1st-night.webp
    14,5 KB · Προβολές: 149
πολυ ομορφα και τα 2 να τα χεραισε πολυ απλα βαλε τους ενα χωρισμα εως να πας να του αγορασεις ενα καινουργιο κλουβακι
 
Σε ευχαριστώ Άγγελε, νάσαι καλά.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρούνε; Δυστυχώς τρίτο κλουβάκι απαγορεύεται στο σπίτι. 🙄
 
για να τα βρουν πρεπει να γνωριστουν... Και δεν μπορουν να γνωριστουν αν δεν βλεπονται... Και με την εφημεριδα στη μεση λιγο δυσκολο να γνωριστουν.🙄
 
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρούνε; Δυστυχώς τρίτο κλουβάκι απαγορεύεται στο σπίτι. 🙄
αν ειναι και τα 2 αρσενικα αποκλειεται ε αφου απαγορεται τοτε βαλτο μαζι μετην καρδερινα δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα
 
Θα επρεπε να μπει σε καραντινα πρωτα, πριν το βαλεις σε κλουβι μαζι με το αλλο, γιατι δεν ξερεις που ζουσε, σε ποιες συνθηκες και αν ειναι αρρωστο ή μολυσμενο με κατι.
Τωρα γρηγορα καινουριο κλουβι και παρακολουθηση και των δυο, ωστε να διαπιστωσεις αν ειναι καλα και αν κολλησε κατι το δικο σου.
 
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τα βρούνε :)
Συγχωρέστε με αλλά είμαι άσχετος. Δεν ξέρω το φύλο του κίτρινου που βρήκα.
Το άλλο είναι μάλλον αρσενικό γιατί δε σταματάει να προσπαθεί να κελαηδήσει, ηλικία 3 μηνών περίπου.
Πάντως από την ώρα που τα έβαλα μαζί δεν άκουσα τσιου, μόνο έτρωγαν ασταμάτητα.
 
pigaki μάλλον είσαι καλή πεθερά 😉
τρίτο κλουβί=τρίτος παγκόσμιος
Για την καραντίνα έχεις δίκιο, το σκέφτηκα μετά και ελπίζω να μην γίνει τίποτα άσχημο.
Βέβαια το πουλάκι φαίνεται υγειές αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 
τρίτο κλουβί=τρίτος παγκόσμιος

Οκ, αλλα να ξερεις οτι παιρνεις ρισκο.
Τουλαχιστον αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για 3ο κλουβι, τοτε καλη παρακολουθηση για να δεις πως ειναι και τα δυο απο υγεια.
Θα μπορουσες επισης να παρεις εστω ενα διωροφο κλουβι, ωστε να μην απλωνονται τα κλουβια σε πλατος και πιανουν χωρο, αλλα μονο σε υψος.
 
για να τσακονονται 90% να ειναι αγορι και το καινουργιο για αυτο κανε οτι ειναι να κανεις το συντομοτερο γιατι οπως ειπε και η Γεωργια μπορει να ειναι αρρωστο για αυτο καλυτερα οποτε μπορεις πηγαινε το αν μπορεις στον πτηνιατρο για να δεις αν εχει τιποτα και να σου πει τι φυλο ειναι
 
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τα βρούνε :)
Δημήτρη, νομίζω πως αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο αυτή τη στιγμή είναι αν θα παραμείνουν ζωντανά και τα δύο το επόμενο διάστημα. :)

Διάβασε αν θέλεις το άρθρο για την καραντίνα, η οποία προηγείται κάθε άλλης μας έννοιας όταν αποκτούμε ένα νέο πουλί και ειδικά όταν τύχει να το μαζέψουμε από το δρόμο Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Πρέπει να πω ένα ευχαριστώ σε όλους σας για την άμεση ανταπόκριση.
Σταύρο εσένα δε σου λέω γιατί είσαι κακός. :D
Στα σοβαρά όμως να πω πως μου χάλασες τη βραδιά. Πες το λίγο πιο μαλακά άλλη φορά. ☹
Πείτε μου κανένα καλό πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη.
Το πρωί που θα ξυπνήσουν θα βάλω τα παλιά μαζί και τον κασίδα χώρια.
 
Σταύρο εσένα δε σου λέω γιατί είσαι κακός. :D
Στα σοβαρά όμως να πω πως μου χάλασες τη βραδιά. Πες το λίγο πιο μαλακά άλλη φορά. ☹
Συγνώμη βρε Δημήτρη αλλά θεωρώ ότι αυτή (καραντίνα) θα πρέπει να είναι η πιο βασική μας ενέργεια. Δεν είχα πάντως πρόθεση να σε στενοχωρήσω… Ειλικρινά
 
Δυστηχώς έχεις δίκιο βρε Σταύρο, το ξέρω ότι βιάστηκα αλλά ελπίζω πως ο Θεός δε μου έστειλε ένα άρρωστο πουλάκι και όλα θα πάνε καλά.
Και ελπίζω να το διαβάσουν πολλοί για να προσέχουν αυτοί στο μέλλον αν τους συμβεί κάτι παρόμοιο.
 
Τα πήγα και τα τρία πρωί-πρωί και το μόνο που εντόπισε είναι επίθεση από κάποιο αρπαχτικό στην καρδερίνα. Τα φτερά του είναι κομμένα σαν ψαλιδισμένα, βγαλμένα και δεν τα χάνει λόγω πτερόρροιας. Σήμερα το πρωί βρήκα το ένα το κλαδάκι βγαλμένο από το κλουβί 😱. Τι ζώο μπορεί να βγάλει πλαστικό κλαδάκι από το κλουβί όταν εγώ δυσκολεύομαι.
Για το καινούριο πουλί μου είπε να το βάλω μόνο του και τα άλλα δυο μαζί, να παρακολουθώ τις αντιδράσεις τους για μερικές μέρες και μιλάμε στο τηλ. Τα ψέκασε προληπτικά και για παράσιτα και με ηρέμησε.
 
Φόβος, ανταγωνισμός, φιλία ή κάτι άλλο;

Εδώ και λίγες μέρες πήρα τρίτο κλουβάκι και έβαλα το καναρινάκι που είχα βρεί :).
Από τότε το άλλο καναρίνι άρχισε και πάλι να κελαηδά αλλά το καινούριο κάνει μόνο ένα τσίου σαν να φοβάται και προσπαθούν επίμονα το ένα να δει το άλλο (έχω βάλει χαρτόνι για να μη βλέπονται). Όταν πάλι βλέπονται κάνουν εναλλάξ αυτό το τσίου.
Ξέρει κανένας τι συμβαίνει; Τι μου προτείνετε;
 
Δεν ειναι τιποτα. Εχουν γνωριστει κ το ενα φωναζει το αλλο ετσι κανουν κ τα δικα μου.
 
Ευχαριστώ, και εγώ αυτό νομίζω. Αλλά όταν τα βάζω μαζί και τσιμουδιά δεν βγάζουν και μαλώνουν. Μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε 😕
 
Back
Top