Γενικά Νέος φίλος του chris (budgie)

giorgosalf

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
καλημερα παιδια,
μολις τωρα πηρα ενα δευτερο παπαγαλακι, τον ron.
ελπιζω να τα βρουνε μεταξυ τους.
θελω να ρωτησω και κατι αλλο ομως. Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε ενα
αρσενικο απο ενα θηλυκο Budgie; 😕
μας ειπαν στο petshop οτι το αρσενικο εχει μπλε και το θηλυκο ρος ραμφος.
αληθευει αυτο;
ευχαριστω
 
Να το χαίρεσαι! Ναι το αρσενικό έχει μπλε χαλινό ενώ το θηλυκό μπεζ-καφέ. Βγάλε καμία φωτογραφία να τα δούμε.
 
Ετσι ειναι οπως σου το ειπε.:) Μονο που καμια φορα παραπλανει το χρωμα. Τι ηλικια εχει το πουλακι; 😕 Αν θελεις βαλε καμια φωτο! :D
 
Δηλαδή μπορεί να είναι μπλε και να μην είναι αγοράκι; 😕


Ναι! Το παπαγαλακι μιας γνωστης μου εχει μπλε χαλινο. Τουλαχιστο ετσι φαινεται. Αν το δεις απο πολυ κονται και στο φως τοτε διαπιστωνεις οτι ειναι ενα βαθυ μπλε προς το καφε. Με DNA βρηκε οτι τελικα ειναι θηλυκο! Χτες εβλεπε και ενα ντοκυμαντερ που μια οικογενεια πηρε 2 παπαγαλακια για αρσενικα διοτι δε θελανε ζευγαρι. Και τα δυο με μπλε χαλινο. Τα παρατηρησανε να φλερταρουνε κανονικα και ο κτηνιατρος τους ειπε οτι το ενα ηταν θηλυκο. Ενας αλλος τροπος ειναι να βαλεις το δαχτυλο σου να το δαγκωσουνε και τα δυο. Τα θηλυκα:D δαγκωνουνε πιο δυνατα...
 
Ενας αλλος τροπος ειναι να βαλεις το δαχτυλο σου να το δαγκωσουνε και τα δυο. Τα θηλυκα:D δαγκωνουνε πιο δυνατα...

αλανθαστος τροπος και κατα τη δικη μου αποψη!

να σου ζησει το νεο σου φιλαρακι κ βαλε foto συντομα να δουμε!
 
Πολύ σωστά τα λες Ανέστη! Το θηλυκό δαγκώνει πολύ δυνατά! Αλλά έχω διαβάσει οτι όταν μέσα σε ένα κλουβί υπάρχουν δύο παπαγαλάκια του ίδιου φύλου το ένα από αυτά μπορεί να αναλάβει να παίξει το ρόλο του φύλου που λείπει...
 
Πολύ σωστά τα λες Ανέστη! Το θηλυκό δαγκώνει πολύ δυνατά! Αλλά έχω διαβάσει οτι όταν μέσα σε ένα κλουβί υπάρχουν δύο παπαγαλάκια του ίδιου φύλου το ένα από αυτά μπορεί να αναλάβει να παίξει το ρόλο του φύλου που λείπει...


Σωστα Εφη! 😉 Συνηθως ομως αυτο γινεται με 2 θηλυκα. :) Τα αρσενικα περιοριζονται στο καθαρισμα του αλλου και στο ταισμα. Τα θηλυκα μπορουνε εως και αυγα να γεννησουνε! :D
 
Back
Top