Γενικά Νέο Μαλινουά

Donatella_05

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2015
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum. Ονομάζομαι Ντονατέλλα και σήμερα ένας φίλος εκτροφέας μου έδωσε ένα αρσενικό Μαλινουά 4 μηνών. Δεν γνωρίζω πολλά για καναρίνια και γι αυτό αποφάσισα να γίνω μέλος σε αυτό το forum :)

νέο_μαλινουά.webp
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ο εκτροφέας μου είπε να βάζω το καναρίνι στο σκοτάδι γιατί τους αρεσει
Όχι ακριβώς. Αυτό που σου περιέγραψε είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιούν οι εκτροφείς αυτών των πουλιών όταν σκοπεύουν να στείλουν τα πουλιά τους σε διαγωνισμούς φωνής. Δεν πρόκειται και για την πιο ευχάριστη διαδικασία που μπορεί να βάλει κανείς να περάσει ένα ζωντανό, οπότε όταν δεν υπάρχει λόγος καλό είναι να αποφεύγεται.

Το μπρόκολο είναι όντως μια πολύ θρεπτική τροφή, δεν είναι όμως πανάκεια. Τα πουλιά χρειάζονται και άλλα πράγματα για να ζουν καλά. Θα πρέπει να αρχίσεις διάβασμα πλέον ξεκινώντας από την κατηγορία των άρθρων μας και πιο συγκεκριμένα ξεκινώντας από αυτό το άρθρο για τη διατροφή και αυτό για την φροντίδα του.
 
Καλώς ήρθες! Να χαίρεσαι τον κούκλο σου!

*Κάτω στον πάτο μπορείς να βάλεις χαρτί κουζίνας, που πρέπει να το αλλάζεις 1-2 φορές την εβδομάδα! 😉
 
Είναι ίσως το μελωδικότερο καναρίνι να το χαίρεσαι!
Νομίζω σου το έδωσε πολύ νωρίς ακόμα δεν έχει διαμορφώσει πλήρως τη φωνή του..
Δεν χρειάζεται να είναι σε σκοτάδι απλά για να διατηρήσει την φωνή του δεν θα πρέπει να είναι μαζί στον ιδιο χώρο με αλλα κοινα ή αλλης ράτσας καναρίνια...
 
να το χαίρεσαι, έχω και εγώ Μαλινουά, είναι χαμηλόφωνα και πολύ μελωδικά καναρίνια...
 
Καλώς ήρθες @Donatella_05 και να χαίρεσαι τον όμορφο τραγουδιστή σου!
 
Καλά "γράφει" φοβερά το σκούρο "φρύδι" πάνω από το αριστερό του μάτι.
Τέλειο... καλές και μελωδικές παρέες.
Εμένα ίσως αυτό το μαύρο να με χαλάει λίγο 😀. Όμορφο όμως το άτιμο. Μακάρι να έχει και καλή φωνή.
 
Στα ΜΑΛΙΝΟΥΑ μέχρι και το 1/4 του σώματος να είναι μαύρο, δικαιολογείται στην καθαρότητα φυλής...
Βέβαια κάθε πουλί είναι μοναδικό, το αγαπάμε και το φροντίζουμε γι αυτό που είναι...
Απλά αν θες να ξέρεις "από που κρατάει η σκούφια του"...
 
Δεν το είπα για την καθαρότητα της ράτσας.Απλά είπα ότι αυτό που αρέσει στον κ. Γιάννη εμένα με χαλάει. Γούστα είναι αυτά δεν εννοούσα κάτι κακό για το πουλάκι. Μια χαρά είναι και να έχει υγεία :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Back
Top