Φροντίδα Νέο Μπάτζι, τι πρέπει να προσέχω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης spymit92
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

spymit92

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Ρόδος
γεια σας! Εχω αγοράσει σημερα τον Ρίκο μου και θέλω να μου λύσετε μερικές απορίες...
1: τι πρέπει να προσέχω στο μπάτζι μου
2: τα φρούτα τα λαχανικά οι λιχουδιές το αυγό κλπ πόσες ώρες πρέπει να μείνουν στο κλουβί;
3: πρέπει να του βάλω ταίρι;
4: αν είναι μόνο του στο κλουβί θα έχει πρόβλημα μετά από καιρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλή σου ημέρα. Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να προσέχεις τα πάντα. Τώρα, στην πρώτη φάση της γνωριμίας σας, προσπάθησε όταν πλησιάζεις το κλουβί οι κινήσεις σου να είναι ήπιες, και ο τόνος της φωνής σου χαμηλός, και όταν βάζεις το χέρι σου μέσα για αλλαγή τροφών κλπ, πάλι ηρεμία χρειάζεται.
1: τι πρέπει να προσέχω στο μπάτζι μου
Την υγεία του, συνεπώς το είδος της τροφής που του παρέχεις, να είναι συσκευασμένη, επώνυμη, να ανοίξεις εσύ τη συσκευασία, να είναι πλήρης και κατάλληλη για το είδος. Την εμφάνισή του, να μην κάθεται απαθές και φουσκωμένο, να μην έχουν λέπια τα πόδια του ή ανωμαλίες ο χαλινός του ράμφους.
τα φρούτα τα λαχανικά οι λιχουδιές το αυγό κλπ πόσες ώρες πρέπει να μείνουν στο κλουβί;

Τα φρούτα και το αυγό χαλούν εύκολα. Τα πρώτα υπόκεινται σε ζυμώσεις ανάλογα με το πόσο ώριμα είναι. Γενικά η διατήρησή τους έχει να κάνει και με τη θερμοκρασία (αλλοιώνονται πιο σύντομα σε υψηλότερες θερμοκρασίες). Έτσι λοιπόν καλό είναι να μένουν στο κλουβί 2-3 ώρες κι έπειτα να απομακρύνονται. Το αυγό να είναι βρασμένο επί περίπου 12-15 λεπτά, και το δίνεις με το τσόφλι. Καθημερινή χορήγηση δεν συνίσταται, οπότε αυγό δίνε κάθε εβδομάδα και φρούτα επίσης αραιά. Λαχανικά, (χόρτα, κηπευτικά) μπορείς να δίνεις συχνότερα. Λιχουδιές, τι εννοείς; Μην δίνεις τσαμπιά με σπόρους κολλημένους πάνω τους διότι είναι αμφιβόλου ποιότητας, καθαρότητας και περιέχουν γλυκαντικές ουσίες. Μπορείς όμως για να εξοικειωθείτε να προσφέρεις millet, τσαμπί δλδ από κεχρί.
3: πρέπει να του βάλω ταίρι;

Προς το παρόν δεν είναι απαραίτητο, αρκεί να του κάνεις παρέα κάποιες ώρες την ημέρα. Αργότερα βλέπεις. Όμως προσπάθησε να ασχολείσαι μαζί του σταθερές ώρες (και αν είναι δυνατό τις ίδιες) ώρες κάθε ημέρα. Διαφορετικά, αν το πρώτο διάστημα ασχολείσαι πολύ, κι έπειτα όχι, έχε υπόψη σου ότι το πουλάκι θα είναι στενοχωρημένο.
4: αν είναι μόνο του στο κλουβί θα έχει πρόβλημα μετά από καιρο;
Νομίζω ότι το ερώτημα αυτό απαντήθηκε μόλις πιο πριν. Παρά ταύτα, αν σου μείνουν κενά από την απάντηση, πες μας...
Κόκκαλο σουπιάς επίσης χρειάζεται όλον τον χρόνο, καθώς και κλουβί κατάλληλο κι ευρύχωρο. Η θέση στην οποία θα βρίσκεται το κλουβί πρέπει να είναι η ίδια, σε ήσυχο μέρος, χωρίς ρεύματα αέρα, σε καθαρή ατμόσφαιρα και χωρίς μυρωδιές - επομένως κουζίνα - μπάνιο δεν ενδείκνυνται. Και τέλος, το πουλάκι θα πρέπει να κοιμάται όταν ο ήλιος δύσει και να ξυπνά με την ανατολή.

Να το χαίρεσαι!
 
σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις Πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να πάρω κόκαλο σούπας Αλλά θα πάρω... εν το μεταξύ εχτές το βράδυ ξερναγε την τροφή του Γιατί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
εχτές το βράδυ ξερναγε την τροφή του Γιατί;
Συνήθως οι παπαγάλοι ανεβάζουν τροφή για να ταΐσουν το ταίρι τους ή έναν άλλο παπαγάλο που ζουν μαζί. Όμως εσύ το έχεις μόνο του στο κλουβί, οπότε κάτι τέτοιο το αποκλείουμε. Μήπως στο κλουβί έχεις καθρέφτη και βλέπει το είδωλο του και του δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι υπάρχει και δεύτερο πουλί στον ίδιο χώρο;
 
Τι χρώμα έχει ο χαλινός του ράμφους του; Τι μάρκα τροφή χρησιμοποιείς; Ποια η ηλικία και το φύλο του πτηνού; Νομίζω ότι μια φωτογραφία θα έλυνε κάποια από τα παραπάνω ερωτηματικά.
Και: τι ώρα το βράδυ; Το έκανε μέσα στον ύπνο του ή ήταν ξύπνιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μήπως στο κλουβί έχεις καθρέφτη και βλέπει το είδωλο του και του δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι υπάρχει και δεύτερο πουλί στον ίδιο χώρο;
Όχι δεν έβαλα καθρεφτάκι...

Τι χρώμα έχει ο χαλινός του ράμφους του;
το παπαγαλάκι έχει μπλε χαλινο είναι αρσενικός!

Και: τι ώρα το βράδυ; Το έκανε μέσα στον ύπνο του ή ήταν ξύπνιο;
κατά της 12 το βράδυ το έκανε αυτό και ήταν ξυπνιο..

Ποια η ηλικία και το φύλο του πτηνού;
η ηλικία αποτι μου είπε το παλικάρι στο μαγαζί είναι περίπου 3 μηνών και πιστεύω να είναι τόσο γτ είναι μικρό!

Τι μάρκα τροφή χρησιμοποιείς;
την παπαγαλίνη που μου έδωσαν λέγεται vadigran basic vita.

Νομίζω ότι μια φωτογραφία θα έλυνε κάποια από τα παραπάνω ερωτηματικά
φωτογραφίες προσπάθησαν να ανεβάσω Αλλά μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλες θα προσπαθήσω ξανα να δω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
spymit92 να το χαίρεσαι το μπάτζι σου. Στις 12 το βράδυ δεν πρέπει ποτέ να είναι ξύπνιο. Χρειάζεται 12 ώρες συνεχόμενο ύπνο σε ήσυχο και σκοτεινό σημείο του σπιτιού. Οι παπαγάλοι κάνουν εμετό και από το στρες πολλές φορές όποτε η αλλαγή που ήρθε στο σπίτι σου αρκεί για να το αναστατώσει. Παρατήρησε το τις επόμενες ημέρες αν κάθεται φουσκωμένο ή αν είναι ζωηρό και παίζει και τραγουδάει.
 
spymit92 να το χαίρεσαι το μπάτζι σου. Στις 12 το βράδυ δεν πρέπει ποτέ να είναι ξύπνιο. Χρειάζεται 12 ώρες συνεχόμενο ύπνο σε ήσυχο και σκοτεινό σημείο του σπιτιού. Οι παπαγάλοι κάνουν εμετό και από το στρες πολλές φορές όποτε η αλλαγή που ήρθε στο σπίτι σου αρκεί για να το αναστατώσει. Παρατήρησε το τις επόμενες ημέρες αν κάθεται φουσκωμένο ή αν είναι ζωηρό και παίζει και τραγουδάει.
Ευχαριστώ για την Απάντηση Φοίβο!
το έκανε τελικά την πρώτη νύχτα που ήρθε σπίτι!
Όσο για τον ύπνο Επειδή έχω και 3 αγοράκια σπίτι προσπαθώ όσο γίνεται να είναι ήσυχα... Το έχω επάνω στην ντουλάπα που είναι σκοτεινά Αλλά του βάλω και ένα λεπτό σεντόνι!
δεκτές και άλλες πληροφορίες από έμπειρους
Ευχαριστώ!
 
Back
Top