Γενικά Νέο "αίμα" στην οικογένεια ο/η Lory

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dadj

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2014
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Ο/η Lory, παπαγαλος ποικεφαλος σενεγάλης, το νεο μελος της οικεγενειας μας. Θα κανουμε dna sexing με την 1η ευκαιρια. Την 1η μερα στο καινουργιο του σπιτι ηταν σχετικα φοβισμενο αλλα νορμαλ, την δευτερη παω να βαλω το δακτυλο στο κλουβι και το βλεπω που ερχεται μες στην καλη χαρα (λεω κοιτα να δεις, συνηθισε κιολας και θελει χαδια) και ερχεται καρφωτο χαιδευει λιγο το δάκτυλό μου με το ραμφος του και μετα με δαγκωνει! Ο freddy krueger των παπαγαλων νομιζω. Ελπιζω παντως οτι με τον καιρο δεν θα εχουμε πολλα προβληματα ως προς αυτο (φαινεται οτι εξερευνα τα παντα δαγκωνοντας τα) προσπαθησα και δεν φωναξα γιατι θα ηταν σαν παιχνιδι για αυτον. Σημερα τριτη μερα και φαινεται οτι εχει συνηθίσει στο κλουβι αλλα και στην παρουσια μας διπλα στο κλουβι. Ιδωμεν...

20141108_164634 - Copy-srng.webp 20141108_152532 - Copy-srng.webp20141108_152459 - Copy-srng.webp
 
Να το χαίρεσαι, πανέμορφο είναι, φτου φτου!
Εντάξει είδαμε και το ματόχαντρο :) και το ωραίο κλουβί σας.
 
hi μαρια ευχαριστουμε πολύ! btw μπορεις να μου πεις πως κανουμε rotate ta images οταν κανω edit το post?
 
Θα σου πει ο Σταύρος γι αυτό γιατί δεν ξέρω αν μπορείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Nα το χαιρεσαι το νεο μελος! 👍 Τι ηλικια εχει; Απο που το απεκτησες; Τι τροφη του δινεις; Το κλουβι εχει χωρο για να βαλεις μερικα παιχνιδια για παπαγαλους οπως και πατηθρες απο φυσικο ξυλο. :)
 
Φιλε ανεστη ευχαριστουμε πολυ για τις ευχες κ τις συμβουλες σου. Ειναι γεννημενο το 2014 με βαση το δακτυλιδι του. Ειναι από τσεχια και το αγορασα από εισαγωγέα που δραστηριοποιείται στον χώρο. Πατιθρες απο ξυλο εχει ηδη καθως και δυο παιχνιδια. Φαινεται ότι ακομα προσαρμόζεται και ετσι σιγα-σιγα θα εμπλουτίζουμε το κλουβι με πραγματα. Σκεφτομαι οτι στο πανω μερος (εκτος ισως από μια μικρη πατιθρα) να μην βαλουμε τπτ για να εχει καποιο χώρο ελεύθερο να πετα. Τουλαχιστον μεχρι να εκπαιδευτει καπως και να μπορουμε να τον βγαλουμε εκτος κλουβιου. Για βασικη τροφη, με βαση αυτα που εχω διαβασει και στο φορουμ σας αλλα και αλλου, πηρα δοκιμαστικα την Versele - Laga prestige premium African Parrot. Καμια άλλη τροφή; σιγα-σιγά δοκιμαζουμε και καποια λαχανικά (το καρότο δε μου φαινεται ότι ειναι για αυτον/ην κατι σαν το πιτο-γυρο για εμενα).
 
Φιλε ανεστη ευχαριστουμε πολυ για τις ευχες κ τις συμβουλες σου. Ειναι γεννημενο το 2014 με βαση το δακτυλιδι του. Ειναι από τσεχια και το αγορασα από εισαγωγέα που δραστηριοποιείται στον χώρο. Πατιθρες απο ξυλο εχει ηδη καθως και δυο παιχνιδια. Φαινεται ότι ακομα προσαρμόζεται και ετσι σιγα-σιγα θα εμπλουτίζουμε το κλουβι με πραγματα. Σκεφτομαι οτι στο πανω μερος (εκτος ισως από μια μικρη πατιθρα) να μην βαλουμε τπτ για να εχει καποιο χώρο ελεύθερο να πετα. Τουλαχιστον μεχρι να εκπαιδευτει καπως και να μπορουμε να τον βγαλουμε εκτος κλουβιου. Για βασικη τροφη, με βαση αυτα που εχω διαβασει και στο φορουμ σας αλλα και αλλου, πηρα δοκιμαστικα την Versele - Laga prestige premium African Parrot. Καμια άλλη τροφή; σιγα-σιγά δοκιμαζουμε και καποια λαχανικά (το καρότο δε μου φαινεται ότι ειναι για αυτον/ην κατι σαν το πιτο-γυρο για εμενα).


Σπανια θα δεις παπαγαλο να πεταει μεσα στο κλουβι του εκτος κι αν ειναι υπερμεγεθες πραγμα που δεν συμβαινει ουτε στο δικο σου ουτε σε κανενος αλλου που δεν εχει μεγαλη κλουβα πτησης. Δωστου πολλα πραγματα να ασχολειται για να μην βαριεται και μαθε του οσο ειναι νωρις να τρωει ολα τα λαχανικα και τα φρουτα. 😉
 
Ευχαριστω πολυ γ τις απαντησεις σας. Αναφορικα με το ματοχανδρο... ε ειμαστε λιγακι προληπτικοι!
 
Όταν αγαπάς ένα πλάσμα παίρνεις όλα τα μέτρα :)
 
Αγαπητοί φιλοι, ειμαστε ολοι στην οικογενεια πολυ-πολυ χαρουμενοι. Δύο περιπου μηνες πανε από τοτε που φεραμε τον μικρο παπαγαλακο σενεγαλης σπιτι μας και πλεον μας εχει μάθει και δεν μας φοβάται πια. Καθεται να το χαϊδευσουμε, καθεται στο χερι μας παιζουμε με μπαλακια στον καναπε και μου εχει κατακρεουργησει τα χερια παιζοντας (πραγματικα πολυ δυνατο δαγκωμα σε σχεση με το μεγεθος του...). Επίσης εχει κ μια κλιση προς την τεχνολογια (τωρα προσπαθει να φαει το λαπτοπ και για αυτο γραφω οσο πιο γρηγορα γινεται). Τεστ dna δεν εχουμε κανει ακομα. Να και καποιες φωτος.
20150104_182457 (640x360).webp
20150104_182308 (360x640).webp 20150104_182513 (640x360).webp
 
Καλή Χρονιά! Πανέμορφο είναι φτου φτου και ωραίες εικόνες, να το χαίρεστε κι ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες.
 
Αγαπητοί φιλοι, ειμαστε ολοι στην οικογενεια πολυ-πολυ χαρουμενοι. Δύο περιπου μηνες πανε από τοτε που φεραμε τον μικρο παπαγαλακο σενεγαλης σπιτι μας και πλεον μας εχει μάθει και δεν μας φοβάται πια. Καθεται να το χαϊδευσουμε, καθεται στο χερι μας παιζουμε με μπαλακια στον καναπε και μου εχει κατακρεουργησει τα χερια παιζοντας (πραγματικα πολυ δυνατο δαγκωμα σε σχεση με το μεγεθος του...). Επίσης εχει κ μια κλιση προς την τεχνολογια (τωρα προσπαθει να φαει το λαπτοπ και για αυτο γραφω οσο πιο γρηγορα γινεται). Τεστ dna δεν εχουμε κανει ακομα. Να και καποιες φωτος.
View attachment 31283
View attachment 31281 View attachment 31282
Τέλειο... Πανέμορφο.
Με τέτοιο ράμφος... Τα δαγκώματα ακόμη και σαν παιχνίδι είναι εξαιρετικά επικίνδυνα.
Αλήθεια υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσουμε ένα παπαγάλο να δαγκώνει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Τώρα που είναι μικρό και παίζει δαγκώνει άδολα, με την εκπαίδευση και την συνεχή εξημέρωση σταματάνε.
 
Καλή Χρονιά! Πανέμορφο είναι φτου φτου και ωραίες εικόνες, να το χαίρεστε κι ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες.
Thanks Μαρια, επίσης καλή χρονιά. Αγόρασα χθες κ κλικερ για εκπαιδευση. Αλλα παμε σιγα-σιγα, το petbirds ειναι ο οδηγος συμβιωσης μας (και μάλιστα καιρό πριν το αγοράσουμε). Σιγα-σιγα λοιπον, πρωτα επαψε να μας φοβαται οταν ειμασταν κοντα στο κλουβι, μετα αρχίσαμε να ακουμπαμε το κλουβι του, το ταϊσαμε σπορια από το χερι μας ολη η οικογένεια (εμεις εξω απο το κλουβι) και αρχισαμε να του χαϊδευουμε το κεφαλι, ολα αυτα πηραν περιπου δυο μηνες. Τις τελευταιες 7 μερες το πουλι - τολμω να πω σχεδον απο μονο του - θέλησε πιο πολλα χάδια και απο εκει που λιγο καιρο πριν δεν δεχονταν χερια μεσα στο κλουβι τωρα δεν εχει προβλημα ακομα και να το "βουτήξω" με ολη μου την παλαμη. Αξίζει ισως να πω οτι ειχε ξεμείνει γιατι ηταν το πιο αγριο και δεν το αγοραζε κανεις.
 
Η λυση για να μην δαγκωνει δαχτυλα ειναι να μην του δινετε ποτε να παιζει με τα δαχτυλα σας, τουλαχιστον οχι οσο μεγαλωνει και "χτιζει" συμπεριφορες. Παιξτε με παιχνιδια.
 
Η λυση για να μην δαγκωνει δαχτυλα ειναι να μην του δινετε ποτε να παιζει με τα δαχτυλα σας, τουλαχιστον οχι οσο μεγαλωνει και "χτιζει" συμπεριφορες. Παιξτε με παιχνιδια.
Thanks Ανεστη. Ναι, παροτι δεν εχω την εμπειρια σου, βαση λογικης το αποφευγα να να τ δινω δαχτυλα κλπ
 
Back
Top