Γενικά Νέο ζευγάρι καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paul.

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2011
Μηνύματα
75
Πόλη
Κέρκυρα
Γεια σας χτες απέκτησα ένα ζευγάρι καναρίνια από φίλο εκτροφεα. Θελω να μου πείτε τι ειναι..
Το αρσενικό έχει λίγο κόκκινο γύρω από το κεφαλι..
20150630_132300-1-1-1.webp 20150630_134428-1-1.webp 20150630_134323-1-1-1.webp 20150630_134432-1-1-1-1-1.webp
 
Χωρις να γνωριζω, θα προτεινω σαν ιδεα οτι το δεξια ειναι αχατης κοκκινο μωσαικο γιατι αυτο μου θυμιζει απο φωτογραφιες.. Το αριστερα δεν εχω ιδεα. Μπορεις να ψαξεις αν μοιαζουν απο εδω εμενα με βοηθαει https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=96
 
@Myra όντως συμφωνώ για το θυληκο το αρσενικό είναι προς το πρασινοκίτρινο αλλά στο κεφάλι έχει και κόκκινο ίσως είναι από λάθος ζευγαρωμα;
 
Όχι.. Μου είπε αυτό να πάρεις γιατί είναι καλό και όποτε θες το αλλαζεις..
 
Ειναι απο την πτερορροια. Σιγουρα περναει/περασε προσφατα, γι'αυτο βγαινουν σε σχημα βενταλιας ακομα. Επισης να βαζεις τις πατηθρες μακρια απο το καγκελο γιατι οπως βλεπεις φθειρονται τα φτερα του.
 
Οι ιδιαίτεροι χρωματισμοί τους ενισχύουν την πεποίθησή μου, πως πρόκειται για διασταύρωση με καναρίνι μωσαικού τύπου. Την ηλικία τους την ξέρεις; Να σου ζήσουν!
 
Ναι είναι του 14'..
Αυτός μου τα έδωσε μαζί και βλέπω ότι φιλιούνται και δε ξέρω για να αποφύγω ζευγαρώματα να τα χωρισω;
@George98 περιμένω να δω τη φωνή του..

@patilas για το θυληκο τι λες;
 

Συνημμένα

  • 20150630_134323-1-1-1.webp
    20150630_134323-1-1-1.webp
    50,5 KB · Προβολές: 51
@paul. Εννοειται πως τα χωριζεις αμεσα. Ειναι σιγα σιγα περιοδος πτερορροιας, η αναπαραγωγη ειναι μια ιεροτελεστια με πολλα προκαταρκτικα που θα την μαθεις απο του χρονου :)
 
Γεια σας χτες απέκτησα ένα ζευγάρι καναρίνια από φίλο εκτροφεα. Θελω να μου πείτε τι ειναι..
Το αρσενικό έχει λίγο κόκκινο γύρω από το κεφαλι..
View attachment 34129 View attachment 34130 View attachment 34131 View attachment 34132
Θα ξεκινήσω με αυτά που βλέπω ως πιο σίγουρα και μετά προς τα πιθανά...
Σίγουρα τα πτηνά χρειάζονται στα πόδια τους epithol ώστε να βελτιωθεί η εμφάνιση και να ελαχιστοποιηθούν τα κρυμμένα κάτω από το δέρμα παράσιτα.
Χρειάζονται τακτικό μπάνιο για να περάσουν πιο εύκολα το στάδιο της πτερόρροιας... Προσοχή στα φτερά της ουράς..
Έχει απόλυτο δίκιο η Μιράντα που έγραψε...
Επισης να βαζεις τις πατηθρες μακρια απο το καγκελο γιατι οπως βλεπεις φθειρονται τα φτερα του.
Και σαφώς πρώτα μαθαίνουμε για τη ράτσα των πουλιών και στη συνέχεια τα προμηθευόμαστε. Έτσι έχουμε πάντα αρκετές πιθανότητες να μην είμαστε θύματα...
Ο φιλος εκτροφεας που το πηρες δεν σου ειπε τι ειναι; 😕
ούτε στους "φίλους"...
Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις ξανά για τη ράτσα τους... αν αρνηθεί να απαντήσει πολύ φοβάμαι πως "γελαστήκαμε"...

Το ένα μου μοιάζει με αχάτη κόκκινου (frost) μωσαϊκού που είναι στο 2:40 του video 1
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και μια και εσύ έχεις την πραγματική εικόνα τους... Παρακολουθείς και το video 2
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
στη συνέχεια επιλέγεις με ποιο περίπου μοιάζουν περισσότερο... και μας το αναφέρεις για να το δούμε.
 
μου φενεται πολυ δυσκολο να ειναι αχάτη κόκκινου (frost) μωσαϊκού εγω βλεποντας την εικονα και το οτι δεν φερου δαχτυλιδι κλειστου τυπου και εκτροφεας με τετοια εκτροφη πουλιων δυσκολο να ειναι οντωσ ρατσας η γνωμη μου...
 
μου φενεται πολυ δυσκολο να ειναι αχάτη κόκκινου (frost) μωσαϊκού εγω βλεποντας την εικονα και το οτι δεν φερου δαχτυλιδι κλειστου τυπου και εκτροφεας με τετοια εκτροφη πουλιων δυσκολο να ειναι οντωσ ρατσας η γνωμη μου...
Παναγιώτη τα δαχτυλίδια δεν εγγυούνται πάντα την ποιότητα... Ούτε και η απουσία τους το αντίθετο...
Ας περιμένουμε μήπως μάθουμε κι εμείς κάτι σχετικά...
 
Παναγιώτη τα δαχτυλίδια δεν εγγυούνται πάντα την ποιότητα... Ούτε και η απουσία τους το αντίθετο...
αυτό ισχύει το δαχτυλίδι μπορεί να το πάρει ο οποιοσδήποτε και να το βάλει όπου θέλει, επίσης εκτροφείς που κάνουν απλά χόμπι και σπάνια πουλάνε συχνά δεν περνούν δαχτυλίδια
 
Back
Top