Αναπαραγωγή Νέο ζευγάρι Monk

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alekosti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alekosti

PB Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2009
Μηνύματα
78
Πόλη
Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Γεια σας.
Είχα στη κατοχή μου ένα πράσινο θηλυκό monk,μου ήρθε δώρο πριν 5 χρόνια και κάποια περίοδο γένναγε αβγά στο πάτο οπότε και το κατάλαβα.
Σήμερα έκανα την αγορά του αρσενικού χρώματος μπλε με test DNA και qr code...
Δε τα έχω φέρει ακόμα σε επικοινωνία ούτε στον ίδιο χώρο είναι ακόμα.
Το ωραίο είναι ότι όταν το πήρα το κύριο δε τον άγγιξαν γιατί δάγκωνε και η μεταφορά σε κλουβί δικό μου έγινε με πατέντα{ανέπαφα}😁😁😁
Στο σπίτι αν και φοβισμένος όπως με κοίταγε με τις κόρες των ματιών του διάπλατες άνοιξα την πόρτα και έβαλα χέρι για να τον χαιδέψω...δεν έκανε τίποτα όυτε κάποια κίνηση να φύγει ούτε επίθεσης.
Αύριο θα έχουμε γνωριμία🤝🤝🤝..
Τώρα πως ενεργώ????Το κορίτσι είναι στη κλούβα του και το αγόρι στο κλουβί...
Πότε τα φέρνω σε επικοινωνία ?
Πότε τον βάζω μέσα?
Και αν μπει χωρίς φασαρίες τι πρέπει να τους βάλω για χτίσιμο φωλιάς???
 
Πότε τα φέρνω σε επικοινωνία ?
Θα πρέπει για έξι εβδομάδες τουλάχιστον να μην έρθουν σε επαφή για να σιγουρευτείτε ότι το καινούργιο πουλάκι είναι υγιές, και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μεταδοτικής ασθένειας.
Δηλαδή το νέο μέλος μπαίνει σε καραντίνα.
Μετά το πέρας της καραντίνας μπορείτε να τοποθετήσετε τα κλουβιά το ένα δίπλα από το άλλο για ένα διάστημα έτσι ώστε να γνωριστούν και να δείτε και τις αντιδράσεις τους.
Κατόπιν, εφόσον όλα φαίνονται εντάξει μπορείτε να τα βγάλετε εκτός κλουβιού σε ουδέτερο έδαφος για να γνωριστούν από κοντά.
Αν όλα πάνε καλά και δείξουν αμοιβαία συμπάθεια το ένα για το άλλο τα βάζουμε στο ίδιο κλουβί.

Και αν μπει χωρίς φασαρίες τι πρέπει να τους βάλω για χτίσιμο φωλιάς???
Θα πρέπει ο καινούργιος αρσενικός να είναι μεγαλύτερος του ενός έτους για να μπει σε αναπαραγωγή.
Συνήθως στην φωλιά τους βάζουμε πριονίδι.
 
@Akanthillis Σε ευχαριστώ.
Ναι σίγουρα θα μείνει καραντίνα ο κύριος μέχρι το Πάσχα για παν ενδεχόμενο.
[automerge]1678343772[/automerge]
Θα πρέπει ο καινούργιος αρσενικός να είναι μεγαλύτερος του ενός έτους για να μπει σε αναπαραγωγή.
Συνήθως στην φωλιά τους βάζουμε πριονίδι.
Καλημέρα σας.
Μιλάμε ηλικιακά ατομικά ή να είναι μεγαλύτερος από το θηλυκό?🧐🧐🧐
 
Θα πρέπει ο καινούργιος αρσενικός να είναι μεγαλύτερος του ενός έτους για να μπει σε αναπαραγωγή.
Το....κάθε αρσενικό όταν πρόκειται να μπει στην αναπαραγωγή να είναι ενός χρόνου+
Η ηλικία των αρσενικών και των θηλυκών πουλιών παίζει ρόλο στην ικανότητα τους ν' αναπαραχθούν δηλ ικανότητα δημιουργίας και απο τις δυο πλευρές ένσπορων αυγών και υγιών απογόνων.🙂
 
Γεια σας και πάλι.
Μετά από 12 μέρες στη κατοχή μου όλα πάνε καλά .
Ο μικρός είναι φασαριόζος πολύ🙃🙃 και ύστερα από 2-3 μέρες που τον είχα ενώ τον χάιδευα χωρίς επίθεση και φωνές από το μέρος του μου πάτησε τη πρώτη δαγκανιά🥵🥵....
Υπομονή και θα δουλευτεί κα αυτός!!
 
Καλημέρα σε όλη τη παρέα. Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα της γνωριμίας των 2 πουλιώ😆😆ν.. Θα τα βάλω δίπλα δίπλα να δω αντιδράσεις!!!
Λοιπόν; Πώς πήγε η συνάντηση;
 
Καλημέρα σας . Λοιπόν ο κακός χαμός έγινε δίπλα δίπλα όταν έβαλα τα κλουβιά!!!Πήγε η φωνή σε άλλα χέρια και το κράξιμο!!!
Σήμερα 5 μέρα έχουν σταματήσει η συζητήσεις αλλά όταν πήρα το θηλυκό σε άλλο μέρος να το καθαρίσω το αρσενικό φώναζε και την έψαχνε...υποθέτω ότι είναι καλό σημάδι αυτό!!!Το θηλυκό δεν δαγκώνει και δεν επιτίθεται όλο χάδια θέλει, ο άλλος μόνο με γάντι να τον πιάσω!!!!Είδωμεν
 
Back
Top