Γενικά Νέο ζευγάρι parrotlet

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας φίλοι μου!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα. Έχω βρει έναν κύριο ο οποίος έχει μεγαλώσει 4 parrotlet, δεν είναι αδέρφια και τα έχει κάνει ζευγάρια. Η ηλικία τους είναι 8 με 10 μηνών. Συμφώνησα να πάρω το ένα ζευγαράκι που είναι πράσινο το αρσενικό και μπλε το θυληκο. Τους ετοίμασα την κλουβα που είχα για εξωτερικό χώρο,έβαλα πατηθρες ξύλινες παιχνιδάκια και απλά περιμένω την Παρασκευή να μου έρθουν.
Σε τι ηλικία ζευγαρωνουν; Γιατί πάνω στη χαρά μου τους πήρα και φωλιά
Γενικά στην αναπαραγωγή είναι ευκολα;
 
Με το καλό να τα δεχθείς Ιωάννα μου! 🙂
Άνω του έτους ζευγαρώνουν αλλά έτσι κι αλλιώς είναι εκτός εποχής ζευγαρώματος τώρα, οπότε κατά τα τέλη Οκτώβρη θα έχουν συνδυάσει εποχή και ηλικία στο περίπου.
Μαζί θα τα βάλεις εξαρχής; Κυρίως για το θηλυκό μην σου ζευγαρώσει όσο είναι ανώριμο ακόμα.
 
Είναι ήμερα;
Είναι ήδη μαζί σαν ζευγαράκι γι αυτό τα διάλεξα. Άρα να μη βάλω τη φωλιά τώρα αλλά οκτωβριο;
Τέλη Σεπτέμβρη σιγά-σιγά. Πρέπει να τα ζήσεις λίγο, να τα μάθεις, να φροντίσεις διατροφή.
Αν είναι ήμερα να βγαίνουν για ελεύθερες πτήσεις, ιδίως το θηλυκό να γυμνάσει τους μυς της.
Εγώ θα στα πω; Αφού εσύ τα ξέρεις καλύτερα :)
 
Με το καλό να τα δεχτείς Ιωάννα! 🙂

Έχω βρει έναν κύριο ο οποίος έχει μεγαλώσει 4 parrotlet, δεν είναι αδέρφια και τα έχει κάνει ζευγάρια. Η ηλικία τους είναι 8 με 10 μηνών.

Δεν τον ρώτησες; αυτός τι γνώμη έχει;... Έχω την εντύπωση πως νωρίς νωρίς τους έβαλε μαζί, η άποψή μου είναι πως μετά τα δύο τους χρόνια θεωρούνται σεξουαλικά ώριμα για γέννες...
 
Τα έχει μεγαλώσει ο ίδιος με κρέμα απλά τους τελευταίους 2 μήνες τα έχει αφήσει χωρίς να ασχολείται μαζί τους. Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα που θα είναι "αγρια", εξάλλου μέχρι τέλος περίπου Σεπτεμβρίου λόγω δουλειάς δεν έχω τρελό ελεύθερο χρόνο. Εγώ βέβαια θα δω αντιδράσεις και θα σας πω,😀!
Την κλούβα δεν θα την έχω σε εσωτερικό χώρο αλλά εξωτερικό προστατευμένο από βροχή και κρύο.
 
η άποψή μου είναι πως μετά τα δύο τους χρόνια θεωρούνται σεξουαλικά ώριμα για γέννες...
Ώριμα είναι νωρίτερα, απλά αποφεύγονται γέννες, κυρίως για να μπορέσουν ν' ανταποκριθούν τα θηλυκά.
Ιωάννα έχεις λόγο εσύ να βιάζεσαι;
Έχεις ρωτήσει πληροφορίες για τους προγόνους;
 
Φυσικά και δε βιάζομαι,ίσως κανω προσπάθεια οκτωβριο.
Όχι δεν ρώτησα για προγόνους. Υποθέτω είναι αγνώστου πατρός και μητρός σαν τη Mistique μου!
 
... Έχω την εντύπωση πως νωρίς νωρίς τους έβαλε μαζί, η άποψή μου είναι πως μετά τα δύο τους χρόνια θεωρούνται σεξουαλικά ώριμα για γέννες...

Ώριμα είναι νωρίτερα, απλά αποφεύγονται γέννες, κυρίως για να μπορέσουν ν' ανταποκριθούν τα θηλυκά.
Μαρία μου συμφωνώ:) αυτό ήθελα να πω
 
Μόνο μην σου ζευγαρώσουν πριν την ώρα τους, διαφορετικά όχι.
 
Οκ... Θα δω πως θα πάει και θα πράξω όπως πρέπει.
Άρα... Ευχηθείτε μου να πανε όλα καλα,Ν γυρίσω νωρίς την Παρασκευή και να τα πάρω σπίτι!
Φυσικά όταν και εάν με το καλό έρθουμε...ψάχνουμε νονό για διπλή βάπτιση!
 
Σου ξανά εύχομαι, με το καλό να σου έρθουν και καλά να περνάτε και... Καλούς απογόνους!
 
Με το καλό να τα δεχθείς Ιωάννα.
Φυσικά όταν και εάν με το καλό έρθουμε...ψάχνουμε νονό για διπλή βάπτιση!
Αυτό είναι εύκολο. Θα βρούμε και νονό και ονοματάκια. Όταν με το καλό τα πάρεις θα περιμένουμε φωτογραφίες να τα καμαρώσουμε!
 
Back
Top