Γενικά Νέο ζευγαράκι budgies

savvasxanthi

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
81
Πόλη
Ξάνθη
Έχω 2 παπαγαλάκια αρσενικό θηλυκό σε μια διπλή ζευγαροστρα. Το θηλυκό το έχω πάνω από 2 χρόνια και το αρσενικό το πήρα πριν 2 μέρες και από ότι κατάλαβα είναι μικρό σε ηλικία μηνών.έχω το χώρισμα στη μέση για να γνωριστούν πρώτα.. Όταν έβαλα το αρσενικό στο κλουβί έβαλα στην πλευρά της θηλυκά φωλιά και είδα ότι άρχισε να την δοκιμάζει και να μπαίνει μέσα.ώρες ώρες τα βλέπω να φιλιούνται και να κάθονται ΣτΕ χώρισμα κρεμασμένα...χρησιμοποιο αυγοτροφή συσκευασμένη, για ασβέστιο καρδούλες με φρούτα κεχρι και στικ(στικ δε βάζω συνέχεια).Αυτά είναι τα νέα από τους φίλους μου για να έχετε μια γενική εικόνα...
 
Για την καραντίνα το είπαμε, τώρα έγινε. Όπως φαίνεται τα πουλάκια ταίριαξαν. Είσαι σίγουρος για το φύλο και των δύο;
Το θηλυκό τα δύο αυτά χρόνια σου έχει κάνει ψευδοκύηση; Δηλαδή μη γονιμοποιημένα αυγά;
Ας ξεκινήσουμε από την διατροφή, γιατί η ισορροπημένη διατροφή χαρίζει υγεία και επιτυχημένη αναπαραγωγή.
Από σπόρους τι χρησιμοποιείς; Χύμα ή συσκευασμένους; Καλύτερα συσκευασμένους.
Αυγοτροφή εννοείς egg food ή τα κίτρινα σακκουλάκια που έχουν κάτι σαν τριμμένο κέικ;
Κεχρί σενεγάλης, το millet να δίνεις, τα στικς με τις λιχουδιές από σπάνια έως καθόλου.
Για ασβέστιο σουπιοκόκκαλο από τον ψαρά ή τα συσκευασμένα των petshops>
Απαραίτητα κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα, χόρτα και φρέσκα αρωματικά βότανα (ρίγανη, βασιλικό, δυόσμο, δενδρολίβανο, άνηθο κτλ). Χόρτα εποχής, σπανάκι, βλίτα κλτ. Λαχανικά μπρόκολο και τα φύλλα του, καρότο, αγγούρι κτλ. Φρούτα εποχής.
Φρόντισε την γενικότερη υγεία τους και βγάλε την φωλιά προς το παρόν, την ξαναβάζεις γύρω στα τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτωβρίου και φυσικά μπορείς να ενώσεις τα πουλιά εφόσον φιλιούνται και δεν τσακώνονται.
Τέλος αν το αρσενικό είναι κάτω των 10-12 μηνών δεν είναι ώρα για ζευγάρωμα.
Ό,τι άλλο θέλεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα σχετικά θέματα Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές
Βιταμίνες - Συμπληρώματα - βιταμίνες
Βότανα στη διατροφή των πουλιών - βότανα
Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια
Η αναπαραγωγή των Budgie μου
Κοινά Παπαγαλάκια - Budgerigar
και φυσικά μπορείς να ρωτήσεις για ό,τι χρειαστείς :)
 
Είχα πιο παλιά ένα ακόμα θηλυκό και ένα αρσενικό και είχα αβγά αλλά όχι από αυτή. Αυτό το θυμικό έχει τέρμα καφέ μύτη και το άλλο έχει μοβ..

Ένα κουτάκι έχω που λέει
-Vitapol Foxtail millet
Αβγότροφή raff fruttovo
Ασβέστιο vitapol wapienko mineral block
Αυτά γράφου..
 
Είναι μικρό ακόμα το αρσενικό, θέλει λίγους μήνες ακόμα.
 
Πριν λίγες ώρες τα άφησα μαζί τελικά και δε τσακώθηκαν απλά κάθονταν χωριά.. Μετα πήγαν μαζί σε ένα κλαδάκι και έτρωγαν και φιλιούντουσαν... Ερώτηση τώρα πειράζει που έχω την Πλαστική φωλιά..;
Πειράζει αν ζευγαρώσουν τώρα;

Θέλω να δοκιμάσω αν τρώνε καρότο τα δικά μου..
Να το πλύνω απλά και να το βάλω η να το καθαρίσω γύρω γύρο...
 
Δεν βάζουμε πλαστική φωλιά στα Budgies αλλά ξύλινη εξωτερική όπως στην φωτογραφία.
Ακόμα και αν δεν υπολογίσουμε την ηλικία του αρσενικού το χρώμα του χαλινού του δείχνει ότι δεν είναι έτοιμος για ζευγάρωμα.
Τα φιλία στα παπαγαλάκια δεν είναι ένδειξη σεξουαλικής έλξης αλλά φιλίας Η "μανία" της αναπαραγωγής
Το καρότο ναι το καθαρίζουμε γιατί βρίσκεται στο χώμα
φωλια budgies.webp
 
Πολύ όμορφα είναι να τα χαίρεσα και άνετος ο χώρος τους ι!
Το θαλασσί είναι το θηλυκό; Γιατί βλέπω σκούρο χαλινό αλλά δεν βλέπω καλά το χρώμα.
Κάποια ξύλινη πατήθρα ακόμα πρέπει να βάλεις. Πόσες πατήθρες εχεις μέσα;
Βάλε μανταλάκια στα πορτάκια γιατί αυτό το άνοιγμα το παραβιάζουν εύκολα τα παπαγαλάκια, μην έχεις ταραχές :)
 
Ναι το θαλασσί είναι το θηλυκό. Έχω 4 πλαστικές όμως..
Οι πόρτες κλείνουν αρκετά σφιχτά και ανοίγουν σχετικά δύσκολα...
Να φανταστείς από τότε που πέθαναν τα άλλα 2 και έμεινε το θαλασσί μόνο του είχε όλο το κλουβί γι αυτό για 2 χρόνια και τώρα που έβαλα τον πράσινο μου φαίνετε λίγο...

Μόλις γύρισα από την δουλειά και μπήκα στο δωμάτιο είδα τον αρσενικό να κάθετε στην πόρτα κοντά και δοκίμασα να τον πλησιάσω. Έβαλα το χέρι μου δίπλα του χωρίς να τον ακουμπήσω και από την έξω πλευρά του κλουβιού και καθόταν σα να μη τρέχει τπτ άνοιξα την πόρτα και δοκίμασα να τον πλησιάσω έφτασα πολύ κοντά και για αρκετή ώρα καθόμουν έτσι..όταν δοκίμασα να τον ακουμπήσω έφυγε αργά όμως όχι σα τρελό και τα λέω όλα αυτά για να ρωτήσω το εξής-τώρα που είναι μαζί μπορώ να το εκπαιδεύσω εύκολα ή μόνο του είναι ποιο εύκολα.; (τα άλλα δύο που είχα παλιά δλδ 3 μέσα σε αυτό το κλουβί τα είχα μάθει να έρχονται στο χέρι μου να κάθονται και το έβγαζα λίγο έξω από το κλουβί και δεν έφευγε..)
 
Εφόσον είναι νέο στο σπίτι, μπορείς και ας είναι το θηλυκό μέσα να το εκπαιδεύσεις αρκετά. Είναι και μικρό θα σε συνηθίσει εύκολα.
 
savvas.webp

savvas2.webp

savvas3.webp

Το ότι κάθονται με τις ωραίε και φιλιούνται και <χαϊδεύοντε> με τρελαίνει
 

Συνημμένα

  • savvas.webp
    savvas.webp
    31,1 KB · Προβολές: 59
Πανέμορφα είναι φτου φτου!
Να τα χαίρεσαι και να τα προσέχεις :)
 
Ωραια πουλακια και καλη επιλογη τα ενηλικα αν δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το φυλο τους κατα την επιλογη στο μαγαζι. 😉 Καλη συμβιωση!
 
Στη πρωτη φωτογραφια που εβαλες επειδη δεν ειναι πολυ καθαρη ειχα την εντυπωση οτι η ιριδα χρωματιστηκε γκριζα. Αν δεν ειναι τοτε εχεις δικιο. 😉
 
Πολυ όμορφα χρώματα!
Τώρα θα έρθει και η κλούβα... Να μπαίνω και εγώ να τα κάνω παρέα 😛

Μεχρι να ερθει η καινουρια κλούβα άλλαξε καποια πραγματα στο κλουβί γιατι ειναι πολυ μικρό και ακατάλληλο ακομα και για ένα πουλάκι.Βάλε ξύλινες πατηθρες οπως προαναφέρθηκε, άλλαξε τις ται στρες γιατι ειναι πολυ μικρες(αυτές κάνουν για καμαρίνια η εξωτικά) και η πλύνε πολυ καλα την ποτιστρα η ακομα καλυτερα πάρε μια άλλη γιατι αυτη που εχεις φαίνεται να θέλει αλλαγή.
 
Back
Top