Ασθένειες Νέο καναρίνι φουσκώνει και κάθεται νωχελικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Konioan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Konioan

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2020
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους, ονομαζομαι Κωνσταντινος και προσφατως αγορασα 2 καναρινια απο Pet shop με σκοπο να τα ζευγαρωσω. Παροτι ειναι η πρωτη μου φορα οσον αφορα την εκτροφη καναρινιων παρατηρω οτι το αρσενικο δεν διακατεχεται απο τη συνηθη ζωηρη συμπεριφορα ενος καναρινιου που πηδαει απο κλαρι σε κλαρι, παρα τρωει και μετα σαν να φουσκωνει καθημενο νωχελικα. Μπορει μα νε διαφωτισει κανεις αν αυτη η συμπεριφορα μπορει να ειναι φυσιολογικη λογω αλλαγης περιβαλλοντος;
 
To πρωτο που προτεινουμε εδω ειναι η επισκεψη σε εξειδικευμενο γιατρο, βεβαια τις επομενες ημερες ειναι λιγο δυσκολο να συμβει αυτο.

Αρχικα θα πρεπει να χωρισεις τα πουλακια αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και να μας βαλεις φωτο απο τις κουτσουλιες του αρσενικου.
Επισης θα πρεπει να το πιασεις και με ελαφρως βρεγμενα δαχτυλα να παραμερισεις τα πουπουλα σε στερνο και κοιλια και να βγαλεις φωτο.
Ισως απο εκει μπορεσουμε να εικασουμε κατι.
 
Επισης Αντωνη θα ηθελα τη γνωμη σου σε κατι, εχεις δει οταν τα μικρα ταιζονται απο τους γονεις που οταν ζητανε φαγητο κουνανε τα φτερα; Κατι παρομοιο κανει και αυτος αλλα χωρις να ζηταει φαγητο, απ το pet shop μου ειπαν οτι ειναι 11 μηνων περιπου. Το αναφερω μηπως και απαλ γνωριζεις κατι περι αυτου.
 
Τα μικρα τα κουνανε οταν ζητανε φαγητο οντως αλλα στα ενηλικα δεν συμβαινει για τον ιδιο λογο.
 
Εχεις καμια ιδεα οταν το κανουν τα ενηλικα για ποιο λογο το κανουν; Πχ ψειρες;
[automerge]1587379274[/automerge]
IMG_20200419_120913.webpIMG_20200419_120855.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα γυμναζουν συνηθως Κωστα δεν ειναι λογος ανησυχίας αυτο.

Θα πρεπει να βαλεις την πατηθρα να παταει σωστα σε πρωτη φαση, να ειναι η καμπυλη απο πανω για να παταει ανετα το πουλακι και σε δευτερο χρονο αλλαζεις τις πατηθρες με ξυλινες.
Το υποστρωμα που χρησιμοποιεις δεν βοηθα ιδιατερα να πουμε για την κουτσουλια γιατι ειναι απορροφητικο και την απλωνει, σε αυτες που εχεις σε πρωτο πλανο δεν βλεπω κατι,Οι πισω ειναι θολες.
Του λειπει η ουρα η απλα μας ξεγελα η φωτο;

Πες μου λιγο απο τροφες ποιες και ποιας εταιρειας τους δινεις;
Σημερα φουσκωνει το πουλακι;
Μηπως καταφερες να βγαλεις στερνο και κοιλια;
 
Αντωνη δεν το πιανω γιατι δε θελω να το διαταραξω, ακομη εγκλιματιζεται, η τροφη ειναι χυμα απο pet shop και εχω βαλει και αυγοτροφη παλι χυμα. Το πουλακι δεν ειναι οτι φουσκωνει συνεχως απλα δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικο, ειχα τραβηξει και ενα βιντεο αλλα δεν ξερω πως μπορω να το ανεβασω(για να σου δειξω αυτο με τα φτερα). Ναι η ουρα του λειπει γιατι ηταν σαν κατσαρη και μου ειπε να την βγαλει και σε 15 ημερες θα ξαναβγει.
 
Θα πρεπει να παρεις επωνυμο και συσκεασμενο μειγμα σπορων καθως και αυγοτροφη.
Του δινεις τα σπορια που πηρες μεχρι να τελειωσουν.
Αν σου εδωσαν ως αυγοτροφη το χρωματισμενο χυμα μπισκοτο που το ονομαζουν και "βιταμινη" να μην το δωσεις.

Το βιντεο μπορεις να το ανεβασεις σε μια απο της παρακατω πλατφορμες και να το επισυναψεις εδω στο θεμα.
  • Apple Music
  • Dailymotion
  • Facebook
  • Flickr
  • Giphy
  • Imgur
  • Instagram
  • Liveleak
  • Metacafe
  • Pinterest
  • Reddit
  • SoundCloud
  • Spotify
  • Tumblr
  • Twitch
  • Twitter
  • Vimeo
  • YouTube
Για να μην χαλασει και η νεα ουρα που θα βγει θα πρεπει να υπαρχει επαρκες κενο αναμεσα στην πατηθρα και στα πλαινα του κλουβιου ετσι ωστε οταν κανει στροφη το πουλι να μην βρισκει η ουρα του.
 
Ευχαριστω Αντωνη, οταν μου τελειωσουν οι τροφες θα σε ενοχλησω για πληροφοριες, επισης μαλλον προσανατολιζομαι για εκτροφη κοκκινων καναρινιων αφου μου αρεσουν περισσοτερο, που θα προτεινες να απευθυνθω για αγορα; Μαλλον σε εκτροφεα αφου με ανησυχει πλεον η αγορα απο Pet shop.
 
Με τα κοκκινα σημαινει οτι θα εμπλακεις με χρωστικες κτλ αν υποθεσουμε οτι θελεις να εισαι κοντα στις εικονες που προφανως εχεις δει στο διαδυκτιο.
Το γνωριζεις αυτο Κωστα ετσι;
 
Δεν υπαρχουν κοκκινα χωρις χρωστικες;δεν θελω να εμπλακω με αφυσικα στοιχεια.
 
Μπορεις να εκτρεφεις κοκκινα καναρινια και να μην κανεις χρηση χρωστικων σκευασματων αλλα να εμπλουτισεις το χρωμα τους μεσω των τροφων πχ.
Δεν θα παρεις ομως το κοκκινο που εχεις δει σε φωτογραφιες,θα ειναι δηλαδη πολυ διαφορετικο το αποτελεσμα απο το προτυπο που καθοριζει την ρατσα και δεν ειναι αλλο απο ενα ομοιογενες λαμπερο κοκκινο φτερωμα, χωρις πορτοκαλι αποχρωσεις.

Το κοκκινο καναρινι ή καλυτερα το καναρινι που εχει την ικανοτητα να μετατρεπει τα καροτενοειδη σε κοκκινο χρωμα εχει προκυψει απο την διασταυρωση του κιτρινου καναρινιου με το Red Siskin (σπινος Βενεζουελας).
Για να εχεις ενα σωστο ζευγαρι θα πρεπει να εχεις ενα κοκκινο χιονε και ένα κοκκινο εντονο.

Ουσιαστικα δηλαδη θα δωσεις ενα σεβαστο ποσο να παρεις ενα ζευγαρι συγκεκριμενης μεταλλαξης αλλα δεν θα διατηρησεις τα χαρακτηριστικα για τα οποια θα εχεις δαπανησει τα χρηματα.
 
Back
Top