Ασθένειες Νέο κοκατίλ στο κλουβί του προηγούμενου που ήταν άρρωστο;

Christos21

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Λευκωσία
Το προιγούμενο μου παπαγαλάκι πιστεύω πως είχε καπια ασθένια. Έχω διαβάσει κάπου πως αν βάλω το νέο μου κοκατιν στο ιδιο κοκατιλ μπορι να κολισει την ασθένια. Εισχίει αυτο; και αν ναι τι να κάνω;
 
Όταν έχουμε κάποιο πτηνό στο σπίτι μας και θέλουμε να αγοράσουμε καινούργιο... Το νέο πουλάκι το κρατάμε πάντα σε καραντίνα τουλάχιστον ένα μήνα.
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
(Αλλά αν εννοείς πως θες να χρησιμοποιήσεις τα ίδια εξαρτήματα, κλουβί κλπ θα κάνεις μια καλή απολύμανση και είσαι εντάξει)..
 
Όταν έχουμε κάποιο πτηνό στο σπίτι μας και θέλουμε να αγοράσουμε καινούργιο... Το νέο πουλάκι το κρατάμε πάντα σε καραντίνα τουλάχιστον ένα μήνα.
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
(Αλλά αν εννοείς πως θες να χρησιμοποιήσεις τα ίδια εξαρτήματα, κλουβί κλπ θα κάνεις μια καλή απολύμανση και είσαι εντάξει)..
Ευχαριστώ! Και πως το κανω απολιμανση;
 
Υπάρχουν μικρόβια ανθεκτικά και για 6 μήνες. Αφού δεν ξέρουμε τίποτα περί της ασθένειας, ας μην τρομοκρατούμαστε.
Πόσον καιρό έχει που έχασες το προηγούμενο πουλάκι σου;
Το κλουβί σε τι κατάσταση είναι; Είναι καινούργιο; Γιατί ένα παλιό σίγουρα έχει ρωγμές και ανοικτούς πόρους από φθορές.
Επίσης αν είναι παλιό καλύτερα μην το χρησιμοποιήσεις. Αν πρόκειται για αξιόλογο κλουβί, απολύμανέ το και άφησέ το στην άκρη να το χρησιμοποιήσεις όταν μεγαλώσει το πουλάκι. Προς το παρόν είναι του κουτιού και αργότερα θα χρειαστεί μικρό χώρο μέχρι να σταθεί στα πόδια του για τα καλά, οπότε πάρε ένα μικρό προσωρινό φθηνό, να το έχεις για τις μεταφορές αργότερα. Έτσι θα παρέλθει και ο χρόνος ασφαλείας.
Έχεις κάνει ήδη απολύμανση όπως σου είπε η Εύα;
Αλλά και η απολύμανση θέλει τον χρόνο της να στεγνώσει πολύ καλά το όποιο προϊόν χρησιμοποιήσεις για την ασφάλεια του πουλιού, πριν μπει μέσα.
Αφού το ταΐζεις βέβαια με κρέμα ακόμα έχει καιρό για κλουβί.
Βάλε καμιά φωτογραφία του βασικού κλουβιού να δούμε αν είναι κατάλληλο.
 
Ακολούθησε τα βήματα απο εδω για το πως θα ανεβάσεις φωτο..petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν με αφείνει να ανεβασω αρχιο επιδι ειναι πολυ μεγαλο:/
Μπες εδώ, petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ κάτω-κάτω έχει ένα link για να κάνεις resize, μπες και κάνε σμίκρυνση και θα ανέβει.
Πες μου και τ' άλλα που σε ρώτησα.
Απολύμανση κάνεις με χλωρίνη την απλή πράσινη, σε διάλυμμα 10%, την αφήνεις λίγη ώρα και ξεπλένεις με άφθονο τρεχούμενο νερό.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και dettol στην συνέχεια αν είσαι αγχωτικός με αυτά :) πάλι πάρα πολύ καλό ξέπλυμα με άφθονο τρεχούμενο νερό, να μην σου μυρίζει πλέον καθόλου.
Αν μπορείς να το εμβαπτίσεις όλο σε καυτό βραστό νερό είσαι αρχοντιά.
Μετά το αφήνεις έξω μερικές μέρες στον ήλιο και τον αέρα, χωρίς να βάλεις τα εξαρτήματα στις θήκες τους.
Την προηγούμενη μέρα πριν το χρησιμοποιήσεις το ξεπλένεις με λίγο νερό για τυχόν σκόνες, πλένεις σκουπίζεις τις θήκες και είναι έτοιμο.
 
Προσπάτησα να στηλω αλλα παλι δεν με αφίνει. Και ευχαριστο για την απολίμανση:)
http://www.miscota.co.uk/birds/voltrega/cage-bucket-652-3-4
Αυτο περίπου ειναι το κλουβι αλλα εχει μεγάλι πορτα που ανιγει κε εχει πανο ενα ξιλο για να στεκετε ο παπαγαλος
 
Καλούτσικο, όχι άριστο. Δεν κάνουν οι ταΐστρες του για κοκατίλ με τίποτα.
 
Η αλίθια είναι πως το πρόσεξα επιδή το προιγούμενο μου κοκατιλ ποτέ δεν έτρογε απο τις ταίστρες. Οταν πείγα να αγοράσω το κλουβί πείρα κε το κοκατίλ μαζί μου και μου είπαν πως αυτο ηταν το καταλιλο. :/ . Το προιγούμενο μου κοκατιλ το έχασα, οταν πήγα μια ευδομάδα διακοπες με το σχολείο, και το πρόσεχε ο πατέρας μου. Ποτε δεν τον άφηνα να κρεμάζει το κλουβι γιατι το χερούλι που ηταν πανο στο κλουβί το φοβόμουν. Οταν έληπα εκανε του κεφαλιου του με αποτελεσμα το κλουβί επεσε απο ύψομα και ανιξε με αποτελεσμα απο το φόβο του το παπαγαλακι πετακσε και εφηγε.

Και τι να κανω για τις ταιστρες; Μπορωνα το αντικαταστήσω με κάτι; Του εβασα ενα ξεβαθο μπον με την τροφη
 
Α άρα δεν πέθανε από ασθένεια το πουλί για να φοβάσαι τόσο με την απολύμανση.
Θα τις σφραγίσεις αυτές τις ταΐστρες και θα βάλεις εσωτερικές.
 
Α άρα δεν πέθανε από ασθένεια το πουλί για να φοβάσαι τόσο με την απολύμανση.
Θα τις σφραγίσεις αυτές τις ταΐστρες και θα βάλεις εσωτερικές.
Αφτο με την ασθενια είναι το επομενο

Το μικρο φοβαμε πως πεθανε απο ασθένια. Το προι που θα το ταιζα για το σχολίο φενόταν πολί εξαντλιμένο και ενο το τάιζα έκλινε τα μάτια του και έσκιβε το κεφάλι του προς τα κάτω. Το τάισα λιγο αφου δεν με άφινε και το αφησα να κιμηθεί(νομιζα πως για αυτο εκανε ετσι. Αλλα οταν επεστρεψα απο το σχολείο ηταν νεκρο
 
Καμία σχέση, εδώ μεγαλύτερα τα παίρνουμε και είναι μια χαρά ήμερα.
Ο πρόλοβος είναι το σημείο ψηλά στον λαιμό του πουλιού που όταν το ταΐζεις συγκεντρώνεται κατ' αρχήν η τροφή.
Ειλικρινά πως το τάϊζες και έβλεπες πως είναι χορτάτο; Αφού αυτό κοιτάμε για να ξέρουμε ότι είναι ταϊσμένο ένα πουλί.
Μην ρισκάρεις ξανά.
 
Χρηστο, ανοιξε αλλο θεμα σε παρακαλω για ταισματα κτλ. Εδω αναφερομαστε στο κλουβι. Ευχαριστω.
Μα αφου για ασθενια ηταν το θέμα:/
Συγνώμη

Μην ρισκάρεις ξανά.

Δεν ρίσκαρα κατι..:/ μου έδιξαν πως να το κανω...

Και κατο απο το κεφαλι, αυτο που φουσκονει οταν το ταιζω, μου το είπεν ως(πουκουφι ) αν και ξερω πως δεν λεγετε ετσι.
 
Back
Top