Γενικά Νέο λευκό γκλόστερ corona στην οικογένεια

sotiris1989

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2022
Μηνύματα
87
Πόλη
περιστερι
Καλησπέρα σας πριν 20 μέρες απέκτησα το αγαπημένο μου γκλοστερ ...που έψαχνα ....Τώρα έχω 4 τιμπραντο ένα πράσινο κίτρινο ένα κίτρινο και δύο άσπρο μπλου...και τώρα στην οικογένεια ηρθε και ένα κατάλευκο γκλοστερ corona !
 

Συνημμένα

  • 231730.webp
    231730.webp
    132,8 KB · Προβολές: 51
@sotiris1989 καλώς το δέχτηκες. Δύο παρατηρήσεις μόνο για το κλουβί και τις πατήθρες. Το κλουβί είναι μικρό και δεν βοηθάει στην ενδυνάμωση του πτηνού που θα πηδάει μόνο αντί να πετάει. Θα λερώνει πιο εύκολα τον χώρο και τις πατήθρες και βέβαια δεν είναι εύκολος ο καθαρισμός του αφού η σχάρα δεν είναι αποσπώμενη. Επίσης η πατήθρα που κάθεται στην φωτό είναι πολύ πίσω και βέβαια αυτό είναι ένα αποτέλεσμα του μικρού χώρου που έχεις διαθέσιμο να την βάλεις. Αν την βάλεις πίσω για να πηδάει σε μεγαλύτερη απόσταση θα ακουμπάει πίσω η ουρά του αν την βάλεις πιο μπροστά θα είναι πολύ κοντά η μία πάτηθρα με την άλλη και ουσιαστικά θα είναι σχεδόν ακίνητο και στην πορεία θα έχεις ένα πτηνό παχύ με αδύνατο ανοσοποιητικό σύστημα. Μια εξηνταρα ζευγαρώστρα είναι μια χαρά για ένα καναρίνι.
 
@sotiris1989 Να το χαίρεσαι το νέο απόκτημα Σωτήρη. Στην φωτογραφία το πέτυχες όταν ξυνόταν; γιατί φαίνεται να κάθεται με την κοιλιά. Για το κλουβί συμφωνώ με τον Κώστα @Kostas Pyl , είναι μικρό. Οι 60 ρες ζευγαρωστρες είναι πολύ οικονομικές και σε βολεψουν στο καθάρισμα κ θα ευεργετήσει πουλάκι. Καλημέρα ☺️
 
Καλημέρα. Μάλλον κοιμάται σχεδόν λόγω ώρας που βγήκε η φωτό. Τα των διαστάσεων κλουβιου σωστά αλλά μήπως είναι στην φάση της αναγκαιας καραντίνας σε κάποιο πρόχειρο και προσωρινό (μικρο όντως)κλουβακι?
 
@φιλομαθης συμφωνώ Νίκο με το θέμα της καραντίνας, αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν είναι προσωρινό κλουβί. Αν είναι μέχρι να πάει σε μεγαλύτερο, μια χαρά .
[automerge]1697085655[/automerge]
Προσωπικά πάντως από την αρχή θα το είχα σε μια Ζευγαρώστρα για να περάσει όμορφα κ τις σαράντα μέρες της καραντίνας. Ίσως μοναδικό εμπόδιο, η έλλειψη χώρου καθώς θα πρέπει να είναι σε διαφορετικό χώρο από τα υπόλοιπα.
 
@φιλομαθης Καλημέρα Νίκο. Θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό αλλά λίγο δύσκολο εκτός αν έχει μόνιμα το κλουβί σε καρέκλα. Το λέω αυτό γιατί πίσω διακρίνω πλάτη καρέκλας άρα σημαίνει ότι ή είναι πάνω στην ίδια καρέκλα ή σε κάποια άλλη καρέκλα ή έπιπλο στο ίδιο ύψος. Επειδή το να έχεις κλουβί σε καρέκλα για πολλούς λόγους δεν είναι σωστό θεωρώ πιο πιθανό να μεταφέρθηκε εκεί για την φωτογραφία. Οπότε σε αυτή την περίπτωση θα επέτρεπε να είχε ξυπνήσει. Βέβαια αυτά τα ξέρει μόνο ο φροντιστής του πτηνού που καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει λίγο για κλουβάκι και την θέση του ώστε να δοθούν οι κατάλληλες οδηγίες ή όχι βέβαια αναλόγως.
 
@sotiris1989 καλώς το δέχτηκες. Δύο παρατηρήσεις μόνο για το κλουβί και τις πατήθρες. Το κλουβί είναι μικρό και δεν βοηθάει στην ενδυνάμωση του πτηνού που θα πηδάει μόνο αντί να πετάει. Θα λερώνει πιο εύκολα τον χώρο και τις πατήθρες και βέβαια δεν είναι εύκολος ο καθαρισμός του αφού η σχάρα δεν είναι αποσπώμενη. Επίσης η πατήθρα που κάθεται στην φωτό είναι πολύ πίσω και βέβαια αυτό είναι ένα αποτέλεσμα του μικρού χώρου που έχεις διαθέσιμο να την βάλεις. Αν την βάλεις πίσω για να πηδάει σε μεγαλύτερη απόσταση θα ακουμπάει πίσω η ουρά του αν την βάλεις πιο μπροστά θα είναι πολύ κοντά η μία πάτηθρα με την άλλη και ουσιαστικά θα είναι σχεδόν ακίνητο και στην πορεία θα έχεις ένα πτηνό παχύ με αδύνατο ανοσοποιητικό σύστημα. Μια εξηνταρα ζευγαρώστρα είναι μια χαρά για ένα καναρίνι.
Το κλουβί είναι μεσαίου τύπου της κλουβοτεχνικης
[automerge]1697459512[/automerge]
@sotiris1989 , να το χαίρεσαι. Φαίνεται πολύ όμορφο. Γνωρίζεις το φύλο του και την ηλικία του; Το αγόρασες από κατάστημα ή από εκτροφέα;
Είναι από εκτροφέα και είναι του 23 πουλί διότι έχει και δαχτυλίδι
[automerge]1697459705[/automerge]
 
Το κλουβί είναι μεσαίου τύπου της κλουβοτεχνικης
Παρά ταύτα, το κλουβί είναι σχετικά μικρό για το πουλί και την ευζωία του, όπως σου εξήγησε ο Κώστας στο ποστ 2
 
Το κλουβί είναι μεσαίου τύπου της κλουβοτεχνικης
Το μεσαίο κλουβί της κλουβοτεχνικής είναι μόλις 8 εκατοστά μεγαλύτερο στο μήκος (37*24*33 με το μικρό 29*19*28). Τα υπόλοιπα δεν έχουν τόση σημασία γιατί τα καναρίνια πετάνε κατά μήκος. Δεν υπάρχει διαφορά δλδ για το πουλί, μόνο λίγο μεγαλύτερος χώρος για τα αξεσουάρ. Οπότε για να έχεις ένα υγιές πτηνό θα πρέπει να του δώσεις χώρο. Η εξηνταρα είναι η οικονομικότερη λύση που υπάρχει ακόμα σε καλή τιμή (γύρω στα 28 ευρώ). Δλδ με 10 ευρώ πάνω παίρνεις κλουβί - ζευγαρώστρα (δεν θα χρειαστείς ενδεχομένως αργότερα) που μπορείς να το καθαρίζεις πολύ πιο εύκολα από το μεσαίο κλουβί ενώ θα μπορείς να κάνεις δουλειές στο μισό (αλλαγές στις θέσεις των αξεσουάρ κλπ) έχοντας απομονωμένο το πουλί στο μισό μέρος της ζευγαρώστρας. Πολλαπλά οφέλη για μια τέτοια διαφορά.
 
Υπάρχει κ αυτό το μοντέλο πιο οικονομικό ακόμα στα 19,90 ευρώ. Δεν ξέρω αν είναι αποσπώμενη η σχάρα μόνο.
https://www.petsupermarket.gr/kloyvi-dipli-zeyg-chorisma-58ch27ch39cm

Αλλιώς υπάρχει κ αυτό το μοντέλο (κ αυτό έχω) που σου ανέφερε ο Κώστας @Kostas Pyl .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το μεσαίο κλουβί της κλουβοτεχνικής είναι μόλις 8 εκατοστά μεγαλύτερο στο μήκος (37*24*33 με το μικρό 29*19*28). Τα υπόλοιπα δεν έχουν τόση σημασία γιατί τα καναρίνια πετάνε κατά μήκος. Δεν υπάρχει διαφορά δλδ για το πουλί, μόνο λίγο μεγαλύτερος χώρος για τα αξεσουάρ. Οπότε για να έχεις ένα υγιές πτηνό θα πρέπει να του δώσεις χώρο. Η εξηνταρα είναι η οικονομικότερη λύση που υπάρχει ακόμα σε καλή τιμή (γύρω στα 28 ευρώ). Δλδ με 10 ευρώ πάνω παίρνεις κλουβί - ζευγαρώστρα (δεν θα χρειαστείς ενδεχομένως αργότερα) που μπορείς να το καθαρίζεις πολύ πιο εύκολα από το μεσαίο κλουβί ενώ θα μπορείς να κάνεις δουλειές στο μισό (αλλαγές στις θέσεις των αξεσουάρ κλπ) έχοντας απομονωμένο το πουλί στο μισό μέρος της ζευγαρώστρας. Πολλαπλά οφέλη για μια τέτοια διαφορά.
Το συγκεκριμένο κλουβί το πήρα από ένα pet shop το pet καναρινοκοσμος...και μου το έδωσε ένα παιδί ο άγγελος και μου είπε πως είναι ιδανικό για ένα καναρίνι !
 
Αλλιώς υπάρχει κ αυτό το μοντέλο (κ αυτό έχω) που σου ανέφερε ο Κώστας @Kostas Pyl .
Αυτήν την Ζευγαρώστρα που σου είπα, ο Άγγελος του καναρινοκοσμος την πουλάει όπως κ άλλα πετ σοπ. Δεν λέμε ότι δεν είναι για καναρίνι το κλουβί που έχεις. Κ είναι ένα μέτριου μήκους κλουβί. Αλλά με τίποτα κατά την γνώμη μου ιδανικό. Μπορούν να πετάξουν σε κλουβί με μήκος 37 εκ. ; Άντε να χοροπηδάνε από κλαδί σε κλαδί. Ενώ με τα ίδια χρήματα ή λίγο παραπάνω με την Ζευγαρώστρα των 60 εκ μπορούν να πετάνε λίγο κ να γυμνάζονται κ να το χαίρονται. Από κει κ πέρα Σωτήρη, κάνεις αυτό που νομίζεις καλύτερο.
 
Το συγκεκριμένο κλουβί το πήρα από ένα pet shop το pet καναρινοκοσμος...και μου το έδωσε ένα παιδί ο άγγελος και μου είπε πως είναι ιδανικό για ένα καναρίνι !
Προφανώς ο Άγγελος φέρει την ευθύνη της επιλογής της αγοράς. Ιδανικό για καναρίνι σου είπε άλλωστε. Δυστυχώς είναι συχνό το φαινόμενο ο πωλητής που υποτίθεται γνωρίζει το πεδίο της πώλησής του, τελικά να αποδεικνύεται ότι δεν προτείνει πάντοτε τις κατάλληλες επιλογές.
Το ζήτημα είναι ότι το ιδανικό για καναρίνι θα ήταν το μη κλουβί, δλδ, το καναρίνι να πετούσε ελεύθερο και να πήγαινε όπου ήθελε, αν φυσικά μπορούσε να επιβιώσει έξω στη φύση. Ο κανόνας για τα κλουβιά είναι όσο μεγαλύτερο, τόσο και καλύτερο. Αν λοιπόν στο μέλλον θα μπορούσες να εξοικονομήσεις τα χρήματα ώστε να του πάρεις ένα κλουβί τουλάχιστον 60 εκατοστών σε μήκος, θα ήταν πολύ καλύτερα.
 
Εκτός από το ίντερνετ αν θέλεις να δεις από κοντά κλουβιά και να τα μελετήσεις μια καλή επιλογή (για τους Αθηναίους) είναι το bird market στην Αχαρνών.
Κατάλαβα ....
[automerge]1698595182[/automerge]
Προφανώς ο Άγγελος φέρει την ευθύνη της επιλογής της αγοράς. Ιδανικό για καναρίνι σου είπε άλλωστε. Δυστυχώς είναι συχνό το φαινόμενο ο πωλητής που υποτίθεται γνωρίζει το πεδίο της πώλησής του, τελικά να αποδεικνύεται ότι δεν προτείνει πάντοτε τις κατάλληλες επιλογές.
Το ζήτημα είναι ότι το ιδανικό για καναρίνι θα ήταν το μη κλουβί, δλδ, το καναρίνι να πετούσε ελεύθερο και να πήγαινε όπου ήθελε, αν φυσικά μπορούσε να επιβιώσει έξω στη φύση. Ο κανόνας για τα κλουβιά είναι όσο μεγαλύτερο, τόσο και καλύτερο. Αν λοιπόν στο μέλλον θα μπορούσες να εξοικονομήσεις τα χρήματα ώστε να του πάρεις ένα κλουβί τουλάχιστον 60 εκατοστών σε μήκος, θα ήταν πολύ καλύτερα.
Απλός ξέρω ότι τα περισσότερα petshop πουλάνε κλουβιά της κλουβοτεχνικης και της Donald
[automerge]1698595359[/automerge]
Αυτήν την Ζευγαρώστρα που σου είπα, ο Άγγελος του καναρινοκοσμος την πουλάει όπως κ άλλα πετ σοπ. Δεν λέμε ότι δεν είναι για καναρίνι το κλουβί που έχεις. Κ είναι ένα μέτριου μήκους κλουβί. Αλλά με τίποτα κατά την γνώμη μου ιδανικό. Μπορούν να πετάξουν σε κλουβί με μήκος 37 εκ. ; Άντε να χοροπηδάνε από κλαδί σε κλαδί. Ενώ με τα ίδια χρήματα ή λίγο παραπάνω με την Ζευγαρώστρα των 60 εκ μπορούν να πετάνε λίγο κ να γυμνάζονται κ να το χαίρονται. Από κει κ πέρα Σωτήρη, κάνεις αυτό που νομίζεις καλύτερο.
Αν πάρω όμως 60 άρα ζευγαρωστρα θα μπορώ μέσα να έχω μόνο αρσενικά καναρίνια το λέω αυτό ..διότι έχω μόνο 5 αρσενικά καναρινια !
 
Κατάλαβα ....
Πραγματικά ελπίζω να κατάλαβες αυτό που τεκμηριωμένα προτείνουμε όλοι. Το κατάστημα (αν και δεν το έχω επισκεφτεί προσωπικά) το βρήκα κατά λάθος την τελευταία φορά που ήρθα Αθήνα. Είδα απέξω ότι είχε πολλά κλουβιά. Από το να αγοράζουμε μέσω ίντερνετ χωρίς να έχουμε εικόνα του κλουβιού από κοντά, είναι ένα μείον για όσους μένουμε εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων, είναι καλύτερα να τα βλέπουμε από κοντά. Για αυτούς που μένουν Αθήνα, ευτυχώς, υπάρχει η δυνατότητα επίσκεψης του καταστήματος δια ζώσης έτσι ώστε να ρίξουν μια ματιά σε μάρκες, ποιότητα και τιμή και να τσεκάρουν την καλύτερη τιμή για το κλουβί που τους ικανοποιεί στο ίντερνετ.
τα περισσότερα petshop πουλάνε κλουβιά της κλουβοτεχνικης και της Donald
Με την ίδια λογική επειδή τα περισσότερα καταστήματα πουλάνε Versele laga και Μανιτόμπα θα πρέπει να μείνουμε εκεί;


Αν πάρω όμως 60 άρα ζευγαρωστρα θα μπορώ μέσα να έχω μόνο αρσενικά καναρίνια το λέω αυτό ..διότι έχω μόνο 5 αρσενικά καναρινια
Αν έχεις πέντε αρσενικά θέλεις 5 ζευγαρώστρες γιατί αφενός το κλουβί δεν θα φτάνει για πέντε πουλιά αφετέρου τα αρσενικά δεν μπαίνουν μαζί.
Αν τα έχεις σε μικρά κλουβιά δεν τους παρέχεις τις στοιχειώδεις συνθήκες ευζωίας.
Ξέρουμε ότι οι εποχές είναι οικονομικά δύσκολες για αυτό θέλει προσεκτικές κινήσεις πρίν την αγορά των πτηνών ώστε να τους παρέχουμε κατά το δυνατόν σωστές συνθήκες διαβίωσης.
Διαφορετικά στην πορεία θα βρεθούμε σε αδιέξοδα. Και κλείνοντας (οριστικά απο μένα τουλάχιστον) το θέμα, αν για τους οποίους λόγους δεν προτίθεσαι να αγοράσεις άλλο ή άλλα κλουβιά δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο.
Καλή δύναμη και να τα χαίρεσαι όλα.
 
Αν τα έχεις σε μικρά κλουβιά δεν τους παρέχεις τις στοιχειώδεις συνθήκες ευζωίας.
να συμπληρώσω...αν τα κλουβιά δεν φτάνουν για να στεγάσουν επαρκώς και με μια σχετική ποιότητα ζωής τα πουλάκια, φροντίζουμε να δώσουμε μερικά πουλιά σε ανθρώπους που θα τους παρέχουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.
 
Back
Top