Γενικά Νέο μέλος στην οικογένεια, ένα cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια ειχα πει πριν καιρο πως τα Χριστουγεννα θα παρω ενα κοκατιλ και το εκανα πραξη:D! Σημερα πηγα και πηρα ενα κοκατιλ θυληκο ασπρομαυρο μικρο σε ηλικια! Θα ηθελα να μαθω πραγαμτα για την εκαπιδευση(π.χ. εκπαιδευονται ευκολα;) τους κυριως, ποια παιχνιδια προτιμουν(π.χ. κουδουνακια, κλοστες κτλ.) και για τη συμπεριφορα τους(π.χ. Ειναι φιλικα προς αλλους παπαγαλους;)Α, και το ονομα της ειναι Μιλλη!
 
Νεκταριε ειμαι παλιο μελος αλλα πηρα καινουριο κοκατιλ! Σταυρο-Νεκταριε ευχαριστω για τις ευχες! Την ονομασα Μιλλη!
 
Τέλειο όνομα το Μιλλη. Έχω δύο καναρίνια. Το αρσενικό το ονόμασα Φερνάντο και το θυλικό Μόνικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Να σου ζησει, αλλα που ειναι οι φωτογραφιες;:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Να την χαίρεσαι Τάνια!

Θα ηθελα να μαθω πραγματα για την εκαπιδευση(π.χ. εκπαιδευονται ευκολα;)

Τα κοκατιλ είναι τα πιο εύκολα πουλιά ως προς την εκπαίδευση, δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα, είναι ήρεμα πουλάκια. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στον κανόνα. 🙄
Κάνε μια αναζήτηση... Θα βρεις πολλά topic που αναφέρονται στην εκπαίδευση.:)

τους κυριως, ποια παιχνιδια προτιμουν(π.χ. κουδουνακια, κλοστες κτλ.)

Δεν νομίζω πως υπάρχουν standard παιχνίδια που τους αρέσουν... Κάθε πουλί διαφέρει και έχει διαφορετικές προτιμήσεις. Εσύ να του παίρνεις διαφορετικά παιχνίδια...ως προς το υλικό κατασκευής τους, μέγεθος κτλ και θα δεις σε ποιο δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση.

και για τη συμπεριφορα τους (π.χ. Ειναι φιλικα προς αλλους παπαγαλους;)

Το καλύτερο είναι το κάθε πουλί να είναι χωριστά, να έχει τον χώρο του, ώστε να αποφεύγονται πιθανοί τσακωμοί.
Τώρα αν αναφέρεσαι στο αν θα είναι ok όταν το έχεις έξω από το κλουβί με άλλα είδη... Αν τα αφήσεις να γνωριστούν πρώτα και δεις πώς συμπεριφέρονται, θα δεις αν μπορείς ή όχι.
Θα ήταν καλύτερα βέβαια πριν επιχειρήσεις να την αφήσεις έξω, να της αφήσεις κάποιο χρονικό διάστημα να γνωρίσει το καινούριο της περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και τα άτομα της οικογένειας.
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ! 🙂Την παραεπομενη εβδομαδα θα αρχισω την εκπαιδευση! Ας μας γνορισει πρωτα και υστερα...Φενεται πολυ φιλικη και ηρεμη παντως!

Φωτη δυστυχως δεν εχω καταφερει ακομη να καταλαβω πως μπορω να φορτωσω φωτο στον υπολογιστη! Αν την δεις δεν θα πεις<Ποπο! Τι εξωτικα χρωματα>Ειναι ασπρομαυρη με λιγο γκρι! Σκοπευω να της παρω και αρσενικο αλλα ας γινει 1-2 ετων πρωτα! Ομολογω πως δεν την πηρα για την ομορφια της, αλλα για την εξυπναδα της! Εχει ενα υφος...

Αναστασια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Παιδια ευχαριστω ολους σας για τις ευχες! 🙂
 
να την χερεσαι την κουκλα σου!
 
Kαλορίζικο το κοκατιλάκι σου, η Μίλλη! Είναι απίθανα, μου αρέσουν πολύ!
 
Τανια μου να χαιρεσει την καινουρια σου φιλη με το υπεροχο ονομα!
Φωτογραφιες περιμενουμε...
 
Ευχαριστω πολυ Ιωαννα μου! Μακαρι να ξερα να κατεβαζα φωτο στον υπολογιστη! Αν ειναι καποιος προθυμος να μου εξηγησει πως χρησιμοποιω αυτην την καρτα στο κινητο μου παρακαλω ας μου στειλει π. Μ.:).
 
Back
Top