Γενικά Νέο μέλος στην οικογένεια, πράσινο lovebird

Christy231

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2017
Μηνύματα
46
Πόλη
Θεσσαλονίκη
και ναι ηρθε χθες τ νέο μέλος στην οικογένεια ένα μικρό ζουζουνιαρικο πράσινο love bird.. είναι αξιολάτρευτο το ονόμασα Lupo δεν ξέρω εαν είναι αγόρι η κορίτσι κ γιΑ πρώτη ημέρα τα πήγαμε τελεία μεχρι κ η νταιζη ο σκύλος το αγάπησε...

IMG_7318.webp
 
Τι μου θύμισε η Νταίζη... Είχα και εγώ έναν τέτοιο κάποτε. Ήταν λίγο κακός με τους ξένους, αλλά "τρελή" μούρη...😀.
 
Η Νταίζη για εμένα είναι ένα σκυλάκι, για εσένα είναι η Νταίζη, που την γνωρίζεις καλά. Όμως στη θέση σου θα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με τον παπαγάλο και το σκυλάκι, όσον αφορά στην συνύπαρξη και την ασφάλειά τους. Δεν παύουν να είναι ζώα, και απρόβλεπτα.
Να τους χαίρεσαι και τους δύο. Είναι πολύ ιδιαίτεροι!
 
Είναι λογικό να το βγάζω να παίξει κ να κοιμάται στην αγκαλιά μου;
Αν είναι μικράκι, όπως νομίζω, ναι, είναι λογικό να κουράζεται, να νιώθει ανασφάλεια, και να κοιμάται στην αγκαλιά σου
 
Τι ηλικία έχει; Αν είναι μικρό ναι, χαλαρώνει, νιώθει ασφάλεια και κοιμάται. Το κάνουν πολλά ήμερα πουλάκια αυτό.
 
Τι ηλικία έχει; Αν είναι μικρό ναι, χαλαρώνει, νιώθει ασφάλεια και κοιμάται. Το κάνουν πολλά ήμερα πουλάκια αυτό.
Είναι δυο μηνών το παιδί μου

Χθες κοιμηθήκαμε δυο ώρες σίγουρα αγκαλιά χτυπιοταν ν τον βγάλω έξω κοιμήθηκε στον λαιμό μ κ ηρέμησε φοβάμαι μην το πλακώσω κιόλας
 
Χθες κοιμηθήκαμε δυο ώρες σίγουρα αγκαλιά χτυπιοταν ν τον βγάλω έξω κοιμήθηκε στον λαιμό μ κ ηρέμησε φοβάμαι μην το πλακώσω κιόλας
Οπότε, εφόσον υπάρχει ρίσκο για την υγεία του, μην κοιμάστε παρέα.
 
Φτιαξτου ενα προγραμμα εξοδου απο το κλουβι και βαλτου μπολικα παιχνιδια μεσα να ασχολειτε γιατι μετα δεν θα μπαινει με τιποτα μεσα και θα ξεσηκωνει τον κοσμο το κουκλακι σου:D
 
Φτιαξτου ενα προγραμμα εξοδου απο το κλουβι και βαλτου μπολικα παιχνιδια μεσα να ασχολειτε γιατι μετα δεν θα μπαινει με τιποτα μεσα και θα ξεσηκωνει τον κοσμο το κουκλακι σου:D
Του εχω προγράμμα και παιχνίδια αλλς εαν μ δει χοροπηδάει σαν τρελό
 
Να σου ζήσει το μωράκι σου. Φαίνεται ότι είναι ακόμα μικρούλι.
Όπως σου είπαν τα παιδιά, πότε μην κοιμάσαι μαζί του, υπάρχει τεράστιος κίνδυνος να το λιώσεις.
Πάντα να είσαι ξύπνια όταν είναι εκτός κλουβιού.
Επίσης μην το βγάζεις έξω με τις ώρες γιατί σίγουρα αργότερα θα έχει πολύ λιγότερο χρόνο και εκείνο θα φωνάζει μέχρι να βγει.
Γενικά αυτό το λάθος το κάνουμε οι περισσότεροι στην αρχη.
Τα έχουμε συνέχεια έξω και μετά παίρνουν και θάρος και κάνουν τσαμπουκά εκτός κλουβιού!
 
Συμφωνώ και γω με την Ηλέκτρα.
Μην το βγάζεις για πολλές ώρες έξω γιατί μετά δεν θα θέλει να κάθεται στο κλουβί.
Μπορείς ας πούμε να το βγάζεις μια ώρα με μιάμιση το πρωί και άλλο τόσο το απόγευμα όχι όμως αργά το βράδυ.
Και ποτέ μην το αφήνεις να μπαίνει και να βγαίνει έξω μόνο του γιατί μετά θα κάνει ότι θέλει.
Όταν θα τον βγάζεις έξω θα του δίνεις το χέρι σου και το ίδιο να κάνεις όταν τον ξανά βάζεις μέσα.
Αν κάθε μέρα έχεις και μια στανταρ ώρα που θα μπορείς να τον βγάζεις έξω θα είναι ακόμα καλύτερα.
Μετά τον υπόλοιπο χρόνο θα τον παιρναει παίζοντας στο κλουβί... Να τον έχεις πάντα μια κούνια και μερικά παιχνίδια όχι όμως τόσα που να πιάνουν χώρο.
Και πάλι να σου ζήσει... 🙂
 
Back
Top