Ασθένειες Νέο παπαγαλάκι στο σπίτι κοιμάται αρκετά

marouli_tta

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Πριν 3 μερες αγόρασα ένα budgie για να εχει παρέα το αλλο που έχω. Ο δικός μου είναι αγόρι 9 μηνών ήμερος κ το νεο πουλάκι κοριτσι 3 μηνών από ότι μ ειπαν. Τα έχω χωρια για καραντίνα. Το κορίτσι τρώει πολύ λιγο, Μίλετ πιο πολύ κ όχι σπόρους. Κάθεται ακίνητο και κλείνει τα μάτια σαν να κοιμάται. Θεώρησα φυσιολογική τη συμπεριφορά λόγω αλλαγής περιβάλλοντος αλλά να κοιμάται τόσο πολύ.?τα κακά της εχουν στρώσει από προχθές και έχουν γίνει φυσιολογικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοιτα πιαθνον εχει στρεασαριστει λογω της αλλαγης! αλλα να κοιμαται ολη μερα δεν ειναι φυσιολογικο! Πολυ καλα εκανες κ κρατησες καραντινα! Θα σου ελεγα απο βδομαδα να το πας σε καποιο πτηνιατρο να το δει! αν θες ανεβασε κ φωτο να σου πουν τα παιδια για το φυλο αλλα κ να δουμε κ το πουλακι!
 
Θα ανησυχούσα κι εγώ στη θέση σου αλλά δεδομένου ότι πέρασα ακριβώς το ίδιο πριν από δύο μήνες και ότι το έχεις μόνο τρεις μέρες θα σου έλεγα ότι είναι νωρίς για να αγχωθεις. Η δικιά μου για περίπου μία εβδομάδα κοιμόταν όλη την ημέρα και οι κουτσουλιές είχαν ένα περίεργο κίτρινο χρώμα. Πήγα σε πτηνιατρο και κάναμε τα πάντα, εξετασεις για ενδοπαρασιτα, μέχρι και ακτινογραφία. Ήταν μια χαρά. Όταν έμαθα ότι ήταν καλά και χαλάρωσα κι εγώ και αυτή (αφού δεν καθόμουν όλη μέρα πάνω από το κεφάλι της για να την παρατηρώ), τότε ένιωσε καλά με το περιβάλλον και μαζί μου και ζωηρεψε.
Φυσικά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Παρατήρησε το και αν δεις ότι συνεχίζει να είναι έτσι, η μόνη λύση είναι ο πτηνιατρος.
 
Καλησπέρα. Πριν 3 μερες αγόρασα ένα budgie για να εχει παρέα το αλλο που έχω. Ο δικός μου είναι αγόρι 9 μηνών ήμερος κ το νεο πουλάκι κοριτσι 3 μηνών από ότι μ ειπαν. Τα έχω χωρια για καραντίνα. Το κορίτσι τρώει πολύ λιγο, Μίλετ πιο πολύ κ όχι σπόρους. Κάθεται ακίνητο και κλείνει τα μάτια σαν να κοιμάται. Θεώρησα φυσιολογική τη συμπεριφορά λόγω αλλαγής περιβάλλοντος αλλά να κοιμάται τόσο πολύ.?τα κακά της εχουν στρώσει από προχθές και έχουν γίνει φυσιολογικα.
Καλορίζικο! Κάνεις πολύ σωστά με την καραντίνα. Αν όμως το έχεις σε ένα δωμάτιο με απόλυτη ησυχία και καμία αλληλεπίδραση είναι λογικό να κοιμάται, τι άλλο να κάνει; Μπορείς να του βάλεις τηλεόραση, μουσική, να του κάνεις παρέα καινα το έχεις σε πολύ φωτεινό (απο φυσικό φως) σημείο. Θα βοηθήσει πολύ τη διάθεσή του.
 
Back
Top